چگونه می توانم اقامت اسلواکی را دریافت کنم؟ (مهاجرت به اسلواکی)مهاجرت به اسلواکی از طریق کار, مشکلات زندگی در اسلواکی

راههای مهاجرت به اسلواکی

 

مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا 

اسلواکی کشوری امن برای افراد خارجی است و دارای اقتصادی پایدار و مردمش از سطح رفاه بالایی برخوردار هستند. این کشور اروپای مرکزی از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شده است. یکی از دلایل مهاجرت به این کشور موقعیت جغرافیایی استثنایی اسلواکی و قرارگرفتن این کشور در حوزه شنگن است. اگر بتوانید به زبان اسلواکی صحبت کنید تحصیل در این کشور برای شما تقریباً رایگان خواهد بود. اسلواکی رتبه 23 را در بین 172 کشور مستقل در جهان از نظر صلح جهانی دارا است. در این مطلب از بیتوته شما را با راههای مهاجرت به اسلواکی آشنا می کنیم.

مهاجرت به اسلواکی 

کشور اسلواکی در اروپای مرکزی واقع شده است و در حدود 5.4 میلیون نفر جمعیت دارد. اسلواکی با 5 کشور اوکراین، جمهوری چک، اتریش، مجارستان و لهستان مرز مشترک دارد. این کشور عضو اتحادیه اروپا و شنگن است. واحد پولی اسلواکی از سال 2009 یورو می‌باشد. حکومت اسلواکی از نوع دموکراسی پارلمانی است.

 

کشور اسلواکی کشوری مدرن، زیبا و دارای فرهنگ غنی است. سطح رفاه در این کشور بسیار بالا بوده و هزینه‌های زندگی در اسلواکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است. این کشور عضو سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، صندوق بین‌المللی پول، ناتو، اینترپل و سازمان حقوق بشر است.

 

اکثر مردم اسلواکی مسیحی هستند و تقریباً 15 الی 25 درصد ساکنان آنجا بی‌دین هستند. مردم در این کشور به زبان اسلواکی صحبت می‌کنند. در ادامه مقاله شما را با انواع روش‌های مهاجرت به اسلواکی آشنا خواهیم کرد.

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

اگر قصد مهاجرت به اسلواکی را از طریق تحصیل دارید باید بدانید که تحصیل در این کشور شامل دانشگاه‌های عمومی، دولتی و خصوصی است. اتباع خارجی درصورتی‌که به زبان اسلواکی تسلط نداشته باشند ابتدا باید دوره زبان اسلواکی را سپری نمایند.

 

برای اینکه بتوانید از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کنید ابتدا باید مدارک و ریزنمرات مقاطع قبلی تحصیلی خود را ترجمه و از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت نمایید. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید برای تحصیل بیش از 90 روز درخواست اجازه اقامت دهند.

 

در صورتی‌ که فرد متقاضی در گروه سنی 14- 16 سال باشد و بخواهد وارد دبیرستان‌های اسلواکی شود باید یک نماینده قانونی در اسلواکی داشته باشد. در زمان اراده مدارک برای درخواست اقامت باید خود شخص حضور داشته باشد. به طور معمول مدت زمان صدور ویزا تحصیلی برای این کشور 60 -120 روز طول می‌کشد.

 

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسلواکی بین 3 الی 4 سال است و برای ورود به مقطع کارشناسی متقاضی بعد از اتمام دوره دبیرستان باید در امتحان Maturita نمره قبولی دریافت نماید. هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویان سطح اتحادیه اروپا رایگان است؛ ولی برای سایر دانشجویان بین‌المللی بین 2000 تا 5000 یورو هزینه دارد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بین 1 الی 3 سال به طول می‌انجامد. شرط ورود به این دوره اتمام دوره کارشناسی است هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین‌المللی 2000 الی 8000 یورو می‌باشد.  تحصیل در دوره دکتری نیز بین 3 الی 4 سال طول می‌کشد.

 

هزینه ثبت شرکت در اسلواکی, مهاجرت به اسلوونی, نقشه اسلواکی در اروپا

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

برای مهاجرت به اسلواکی از طریق کار باید ابتدا از یک کارفرما در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت نمایید. در زمان درخواست برای اقامت در این کشور باید قرارداد کاری خود را با کارفرمای مستقر در اسلواکی به اداره مهاجرت اراده دهید. همچنین باید بتوانید توانایی و صلاحیت کافی خود را در زمینه شغلی که در برگه مهاجرت خود ذکر کرده‌اید اثبات نمایید.

 

قبل از ارائه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما باید آگهی شغلی مدنظر کارفرما در کشور اسلواکی اعلام شود و درصورتی‌که نیروی کار داخلی متخصص در این زمینه شغلی در کشور وجود نداشت این کار در دسترس افراد خارجی قرار می‌گیرد. ویزای کاری کشور اسلواکی حداکثر 2 سال اعتبار دارد.  برای اشتغال فصلی در این کشور تنها یک‌بار  و به مدت 6 ماه اجازه تمدید اقامت وجود دارد.

 

متوسط حقوق و دستمزد در کشور اسلواکی 1083 یورو می‌باشد. مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری عبارت‌اند از:

• پاسپورت معتبر

• آدرس محل اقامت، شماره‌تلفن و آدرس ایمیل

• کپی مدرک تحصیلی

• سوابق کاری

• قرارداد از طرف کارفرما

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار, نحوه مهاجرت به اسلواکی, مهاجرت به اسلواکی از طریق تحصیل

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق سرمایه‌گذاری 

کشور اسلواکی دارای اقتصادی پایدار و مطلوب است؛ زیرا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد از این رو بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جذب کرده است. مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت یکی از مطمئن‌ترین و راحت‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت  اسلواکی است. 

 

رایج‌ترین شکل حقوقی ثبت شرکت در اسلواکی، ثبت شرکت با مسئولیت محدود SRO است. برای ثبت این شرکت حداقل به یک سهام‌دار و به یک مدیر نیاز دارید و حداکثر تعداد سهام‌داران 50 نفر می‌توانند باشند.

 

برای ثبت شرکت در اسلواکی علاوه بر اینکه باید حداقل سرمایه‌ای در حدود 5000 یورو داشته باشید باید یک بیزینس پلن قوی یا طرح توجیه تجاری ارائه دهید تا این پلن اثبات نماید که راه‌اندازی این شرکت توجیه اقتصادی دارد و برای اقتصاد کشور اسلواکی مفید خواهد بود. مدت‌زمان ثبت شرکت در این کشور 3 هفته طول می‌کشد.

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج

در صورتی‌ که شخصی خارجی با یک فرد تبعه این کشور ازدواج نماید می‌تواند به‌خاطر تبعه بودن همسرش، اقامت و ویزای اسلواکی را دریافت نماید. این نوع تابعیت در کنسولگری و یا سفارت اسلواکی انجام می‌گیرد. ازدواج این افراد باید حداقل 5 سال اعتبار داشته باشد و پس از 5 سال زندگی با شخص تابعه اسلواکی، حق دریافت اقامت به شخص خارجی داده می‌شود.

 

لازم به ذکر است که سن ازدواج در این کشور 18 سال می‌باشد. در صورتی که بخواهید در اسلواکی ازدواج کنید باید حداقل 14 روز قبل از ازدواج مدارک خود را به اداره ثبت‌احوال محلی تحویل دهید. مدارک موردنیاز جهت ازدواج در اسلواکی عبارت‌اند از:

• گواهی تولد طرفین

• مدرک تأیید ازدواج در اسلواکی

• اثبات اقامت دائم شخص تبعه

• پاسپورت معتبر یا کارت هویتی (شناسنامه)

• اثبات تمکن مالی فرد تبعه اسلواکی

• ترجمه تأییدیه از سفارت کشور مبدأ که شخص خارجی منعی برای ازدواج ندارد. مانند گواهی فوت همسر قبلی یا گواهی طلاق

 

هزینه ثبت شرکت در اسلواکی, مهاجرت به اسلوونی, نقشه اسلواکی در اروپا

مهاجرت از طریق ازدواج به اسلواکی

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد

مهاجرت از طریق فرزند می‌تواند به دو صورت انجام شود تولد فرزند و فرزندخواندگی.

تولد فرزند می‌تواند در یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

• درصورتی‌که یکی از والدین تابعیت اسلواکی را داشته باشند.

• درصورتی‌که والدین تابعیت این کشور را نداشته باشند؛ اما طفل در یکی از استان‌های کشور اسلواکی متولد شده باشد.

• درصورتی‌که طفل متولد شده در اسلواکی پدر و مادر مجهولی داشته باشد.

• اگر طفلی تابعیت اسلواکی را نداشته باشد و به فرزندخواندگی گرفته شود، طفل نیز به‌تبع والدین اسلواکی خود، تبعه اسلواکی می‌شود.

 

نقشه اسلواکی در اروپا, اسلواکی کجاست, مهاجرت به اسلواکی

شرایط اقامت از طریق تولد در اسلواکی

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش‌های اخذ اقامت برای افراد مهاجر می‌باشد. این روش مهاجرت شرایط سخت و دشواری دارد. پناهنده به شخصی گفته می‌شود که در کشور خود به دلایل سیاسی، اجتماعی، مذهب، عضویت در احزاب سیاسی و اجتماعی، نژاد و... در خطر شکنجه و مرگ باشد.

 

در مراحل اولیه پناهندگی فرد باید برای مدتی در کمپ مهاجران اقامت داشته باشد. عموماً این مکان‌ها دارای شرایط و امکانات رفاهی مطلوبی نیستند؛ لذا در صورتی‌ که قصد مهاجرت از طریق پناهندگی را دارید بهتر است کمی تأمل کنید. 

 

مهاجرت به اسلواکی از طریق کار, مشکلات زندگی در اسلواکی

زندگی در اسلواکی

 

هزینه‌های زندگی در مهاجرت به اسلواکی 

مهاجرت به اسلواکی هزینه‌هایی شامل مسکن، خورد و خوراک، پوشاک و... است. اگر از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کرده باشید هزینه‌های دانشگاه نیز به آنها اضافه می‌شود. اما دانشجویان از پرداخت مالیات در این کشور معاف هستند حتی اگر در حین تحصیل شاغل نیز باشند.

 

به‌طورکلی هزینه‌های زندگی در این کشور در حد معمولی است. به طور میانگین هر فرد در اسلواکی ماهیانه 1000 یورو درآمد دارد. اما هزینه‌های زندگی در پایتخت این کشور بین 500 تا 700 یورو است. در نتیجه به‌راحتی و در آرامش می‌توان در این کشور زندگی نمود.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------