چگونه یک کیسه خواب مناسب بخریم؟کیسه خواب,انواع کیسه خواب,بهترین کیسه خواب,کیسه خواب خوب

ظاهراً استراحت در بیابان كار دشواری به نظر می‌رسد. اما تفاوت بین دشواری و لذت بردن به هنگام استراحت در شكارگاه، به سادگی انتخاب یك كیسه خواب راحت و مناسب است.

کیسه خواب
دو نوع کیسه خواب با عنوان‌های مستطیلی شكل و مومیایی (شبیه به مقبره‌های باستانی مصر) وجود دارد.
 
كیسه خواب‌های مستطیلی شكل
این كیسه خواب‌ها فضای كافی برای حركت كردن و چرخیدن دارند. به عبارت دیگر برای كسانی كه هنگام خواب عادت به حركت و چرخش دارند، انتخاب بسیار مناسبی هستند. با این وجود به دلیل داشتن فضای بیشتر، وزن آنها از نوع مومیایی بیشتر بوده و اتلاف حرارت نیز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عایق‌بندی، قیمت بیشتری دارد. طراحی مستطیلی شكل این نوع كیسه خواب‌ها امكان استفاده از آن را در اتومبیل نیز به شما می‌دهد.

به علاوه اگر قصد چادر زدن دركنار اتومبیل دارید یا وسایل كمپ را در پشت اسب خود بار كرده‌اید و جای كافی برای حمل و نقل دارید، بهتر است از كیسه‌ خواب‌های مستطیلی استفاده كنید. نوع خاصی از كیسه خواب‌های مستطیلی با عنوان (Adam & Eve) تركیبی از دو كیسه خواب مستطیلی شكل است كه با یك زیپ به هم متصل می‌شود. این كیسه خواب برای افراد خانواده و كسانی كه قصد كمپینگ ماشینی را دارند،‌ انتخاب مناسبی خواهد بود.

این نوع كیسه خواب‌ها برای جمع شدن در كوله‌پشتی و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نیستند اما در عوض از نظر عایق‌بندی، لایه‌های متعددی در قسمت‌های بالا و پایین دارند و هنگام استفاده مجزا نیز قابلیت‌های متفاوتی ارایه می‌دهند.

 كیسه خواب‌های مومیایی
این كیسه خواب‌ها مانند اشكال مستطیلی، زیاد حجیم نیستند و وزن آنها در حالت‌های دمایی مشابه در حدود 1 تا 2 درصد كمتر از وزن كیسه خواب‌های مستطیلی است. كیسه خواب‌های مومیایی به راحتی قابل جمع شدن و جابه‌جایی هستند و از این نظر برای كوهنوردان و طبیعت مردانی كه كوله‌پشتی حمل می‌كنند، گزینه‌ مناسبی به شمار می‌آیند؛ چرا كه هنگام حمل و نقل بار در كوله‌پشتی، حتی یك گرم بار اضافی هم مهم است!

علاوه بر كوچك و قابل حمل بودن، این كیسه‌ خواب‌ها عایق بسیار خوبی در برابر سرما هستند. به دلیل فضای اضافی و مرده كمتر در این نوع و نیز عایق‌بندی مناسب، اتلاف حرارت كمتر است و مزیت مهم دیگر آن، وجود پوششی از كلاه برای سر و گردن است كه هنگام سرد شدن هوا از اتلاف حرارت بدن از سر (به عنوان مهم‌ترین منبع حرارت بدن) جلوگیری می‌كند.

انواع عایق‌بندی:
دو نمونه اصلی از عایق‌بندی‌های موجود عبارتند از: عایق‌بندی با الیاف مصنوعی (بشر ساخت) و عایق‌بندی با پر كه ترجیحاً از پرهای غاز است. هر كدام از آنها مزایای خاص خود را دارند و گاهی اوقات تركیبی از این دو عایق‌بندی، امكانات بهتری به وجود می‌آورد.

اغلب كیسه‌ خواب‌های مرغوب و گران قیمت از عایق‌بندی طبیعی با پرهای غاز یا قو ساخته می‌شوند. پرهای مذكور كه از لایه‌های زیرین بدن غاز یا قو گرفته می‌شوند، بهترین عایق طبیعی هستند كه تاكنون شناخته شده است! راز گرمای پرهای غاز در حجم هوای محبوس شده مابین آنهاست.

در یك وزن مشخص از پرها، هرچه این حجم بیشتر باشد، میزان عایق بودن و تولید گرما نیز بیشتر خواهد بود. این شاخص (حجم هوای محبوس شده در واحد وزن یا یك اونس) با یك عدد مشخص می‌شود كه هر قدر بزرگتر باشد، نشان دهنده مرغوبیت بالاتر عایق پر خواهد بود. در اغلب كیسه خواب‌های گران و با كیفیت، عدد مذكور در حدود 600 و بالاتر است. پر، علاوه بر گرمایی كه ایجاد می‌كند بسیار سبك بوده و به خوبی فشرده و جمع می‌شود. در نتیجه كیسه خواب‌های پر كه خیلی حجیم و گرم هستند به راحتی در فضایی بسیار كوچك فشرده شده و قابل حمل می‌شوند. مدت زمان خشك شدن این كیسه خواب‌ها در محیط بیابان زیاد است بنابراین استفاده از آن در محیط‌های مرطوب یك اشكال عمده این نوع كیسه خواب است.

در كیسه خواب پر، ساختار انتخاب شده را طوری برگزینید كه پرهای داخل آن به اطراف جابه‌جا شده و لذا تشكیل فضاهای سرد جلوگیری شود.

 کیسه خواب,انواع کیسه خواب,بهترین کیسه خواب,کیسه خواب خوب

مواد مصنوعی
اغلب عایق‌های مصنوعی از الیافی بلند با مغزی توخالی تشكیل شده‌اند كه می‌تواند هوا را در این فضاهای خالی محبوس كرده و عایق‌بندی مناسبی به وجود آورند. الیاف توخالی، سبك بوده و فضای زیادی برای محبوس كردن هوا دارند كه قابلیت عایق‌بندی آنها را بهتر می‌كند.

در كیسه خواب‌هایی با الیاف مصنوعی بهتر است مورد انتخاب شده از لایه‌های عایق متعدد ساخته شده باشد كه روی هم قرار گرفتن این لایه‌ها از حركت و جابه‌جایی هوا بین دو لایه جلوگیری كرده و مانع از تشكیل نقاط سرد می‌شود. مواد مصنوعی معمولا سنگین‌تر و حجیم‌تر از پر هستند و به خوبی پر، قابلیت فشردگی و جمع شدن را ندارند. البته این به آن معنی نیست كه كیسه خواب‌های با عایق مصنوعی برای حمل در كوله‌پشتی و كمپینگ كوهستانی مناسب نیستند. الیاف مصنوعی برخلاف پر، در محیط‌های مرطوب خواص خود را حفظ كرده و قابل استفاده خواهند بود.

الیاف مصنوعی زود خیس نمی‌شوند و برعكس رطوبت بسیار كمی به خود جذب كرده و به سرعت خشك می‌شوند (یعنی با كوچكترین تابش نور خورشید و حرارت، رطوبت جذب شده را به محیط باز می‌گردانند خشك می‌شوند.) از لحاظ قیمت، كیسه خواب‌های با عایق مصنوعی از كیسه خواب‌های پر ارزان‌تر هستند.

 اندازه و وزن
اگر حجم و وزن كیسه خواب برای سفر ما مهم باشد، می‌توان گفت كه كیسه خواب‌های مومیایی بهترین نوع انتخاب هستند. مهم است كه بدانیم چگونه و چه زمانی از كیسه خواب استفاده می‌كنیم.

هنگام انتخاب كیسه خواب همواره وزن آن را در نظر بگیرید تا بهترین مورد را از نظر حمل و نقل انتخاب كنید. شاید بعضی اوقات بهترین پاسخ خرید دو كیسه خواب باشد؛ یكی از نوع حامپكت مخصوص كوهنوردان و علاقه‌مندان به حمل كوله‌پشتی و دیگری مدل مستطیلی شكل و حجیم كه برای استراحت در كمپ‌های بزرگ مناسب است. عامل مهم دیگر در انتخاب كیسه خواب طول آن است.

به طور كلی كیسه خواب‌ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می‌شوند. اگر قد شما كمتر از 180 سانتی‌متر باشد، كیسه خواب‌های معمولی مناسب‌تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از 180 سانتی‌متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از كیسه خواب‌های بلند استفاده كنید.

منبع: بیابان های ایران
 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------