انواع ماشین های کاروان و نکاتی برای سفر با آنهاسفر با کاروان,سفر با ماشین کاروان,انواع ماشین های کاروان

بارگیری بیش از حد کاروان، ممکن است باعث افزایش استهلاک آن شود

 

دانستنیهایی درباره سفر با ماشین های کاروان

ماشین کاروان از تفریحات مسافرتی در بسیاری از کشورهاست که روز به روز علاقمندان بیشتری را به سوی خود جلب می کند. نخستین مزیت در مورد سفر با کاروان کم تر کردن هزینه هاست.

دانستنیهایی درباره سفر با ماشین های کاروان

کاروان به یک وسیله نقلیه موتوری اطلاق می شود که دارای فضایی مطلوب جهت استراحت و مجهز به وسایل و اسباب ضروری رایج در خانه است. در کاروان های باشکوه و مجلل امکانات مضاعفی مثل سیستم الکتریکی پیشرفته، اینترنت ماهواره ای و ژنراتورهای مولد توسعه یافته یافت می شود. با وجود این چنین وسایل نقلیه هزینه سفر بسیار کاهش یافته و لذت سفر بیشتر می شود.

 

انواع ماشین های کاروان

خانه های موتوری کلاس A

خانه های موتوری کلاس A مزین و جادار هستند. معمولاً اشپزخانه، حمام، بخش وسایل سرگرمی، گرمایش مرکزی و تهویه هوای مرکزی دارند. اتاق های کشویی رو به خارج فضای اضافی آماده می کنند. بسته به نقشه کف و مدل آن، خانه های موتوری کلاس A تا هشت نفر را در خود جای می دهند. به ویژه برای رفتن به جنگل های پر درخت مناسبند. مراقبت مستمر، اندازه بزرگ وقیمت بالا عیب های آن هستند.

 

کاروانهای کلاس B یا (campervan)

کمپر گروه ديگر کاروان ها که نسبت به مدل قبلی کوچکتر هستند و اغلب بر روی هزینه نگهداری کمتر در آن ها تأکید شده است. این کلاس نیز نیروی محرکه خود را از موتور می گیرد و دارای یک آشپزخانه کوچک به همراه یک یخچال و تجهيزات مختصری برای آشپزی هستند. تجهيزات دیگر حاوی سیستم روشنایی و یک باطری علاوه بر باطری موتور، آبگرم کن، دستشویی سیار و سیستم گرمایشی و سرمایشی می باشند.

 

کمپرهای تریلری (کاروان کشنده)

این مدل از خودروهای کاروان  موتور ندارند و معمولاً به یک ماشین متصل می شوند. کمپرهای تریلری دو مدل دارند، معمولی و Fifth- wheel trailer. مدل معمولی مستقیماً به خود خودرو وصل میشوند ولی مدل Fifth- wheel trailer به وسیله یک کشنده به خودرو وصل می شوند و قسمتی از وزن شان روی کشنده می افتد. نخستین مشکل این مدل از کمپرها این است که شما باید خودتان یک ماشین قوی و شاسی بلند خوب داشته باشید تا بتوانید کمپرهای تریلری سنگین را بکشید.

 

سفر با کاروان,مزایای سفر با ماشین های کاروان,کمپر

نخستین مزیت در مورد سفر با ون و کاروان کم تر کردن هزینه هاست

 

کمپر ها مولد برق مستقل ندارند، برق آنها از طريق دینام ماشین تأمین می شود. کمپر ها یک باطری قدرتمند و بزرگ دارند که این برق را در طول حرکت ماشین در خودش ذخیره می کند و در طول اقامت و اسکان در اختیار سرنشینان قرار می دهد. گاز اجاق های کمپر ها هم با کپسول های گاز کار می کند، البته که امکان استفاده از اجاق های برقي هم وجود دارد.

 

مزایای سفر با ماشین های کاروان

- کاهش هزینه ها

نخستین مزیت در مورد سفر با ون و کاروان کم تر کردن هزینه هاست. درست است که شما بابت هزینه اولیه خرید و یا بازسازی یک ون حسابی دست به جیب می شوید ولی در خصوص ادامه سفر این بار نوبت شماست که در هزینه ها صرفه جویی کنید. معمولاً افردی که به این شکل سفر می کنند ون هایی مجهز به تختخواب و تجهيزات اقامت دارند که آن ها را از استراحت در هتل ها و هاستل ها بي‌نياز می کند! امکان دارد شما حتی با داشتن یک حمام صحرایی همراه، نیازی به حمام در هتل یا اقامتگاه هم نداشته باشید. به این ترتیب در نخستین اقدام شما از بابت هزینه های اقامتی بي‌نياز هستید.

 

- داشتن نظم در سفر

یکی از فواید سفر با ماشین کاروان امکان حفظ نظم شخصی ست. شما می توانید کتابخانه همراه خود را داشته باشید، برای خود میز کاری را فراهم کنید و یا در صورتی که اهل ورزش هستید وسایل آنرا همراه داشته باشید. بسياري از افرادی که به این شکل سفر می کنند علاقمندی های خویش را در سفر حفظ می کنند. به عنوان مثال درصورتی که کسی ساز میزند، می تواند ساز خود را همراه خود به سفر ببرید و در جاهای مختلف سفر از آن لذت ببرد.

 

نکاتی برای سفر با کاروان

- اول ایمنی

پیش از رفتن به جاده، از آداپتور برای متصل شدن به برق خانه استفاده کنید. با این کار امکان بررسی دقیق چراغ ها و عملکردهای ديگر فراهم می شود. لاستیک ها و ابزار های اندازه‌گیری تست را بررسی نموده و اطمینان حاصل کنید هر وسیله ای که برای تعمیر و نگهداری اساسی در جاده لازم است، بهمراه دارید. 

 

سفر با کاروان,نکات سفر با ماشین های کاروان,ماشین کاروان مسافرتی

فضای داخلی ماشین های کاروان

 

- طول ماشین را در نظر بگیرید

طول کاروان مشخص می کند که مسافران به کجاها میتوانند بروند. بعضی از پارک ها و اماکن طبیعی در خصوص اندازه وسایل نقلیه محدودیت هایی دارند. به طورمثال ، بعضی از کاروان های سنگین نمی توانند بطور ایمن چرخش خاصی را در بین جاده های تنگ کوهستانی انجام دهند. تحقیق کنید و مراقب باشید که کاروان های کوچکتر معمولاً ارزان قیمت تر هستند و از نظر مراقبت، استرس کمتری دارند.

 

- ارتفاع کاروان را در نظر بگیرید

بعضی از کاروان ها واقعا بلند هستند. این یعنی امکان دارد کاروان نتوانند در بعضی از اماکن خدمات سواره( مکانهایی که با وجود نشستن در ماشین خدمات ارائه می شود)، مانند رستوران ها وارد شوند. بعضی از پل ها نیز امکان دارد کم ارتفاع باشند و عبور از زیر آنها مشکل ایجاد کند.

 

- هیچ گاه درب توالت را باز نگذارید

برخی از افراد فکر می کنند که باز گذاشتن دریچه مخزن سیاه راه بسیار خوبی برای ریختن فضولات به داخل مخزن است. ولی درصورتی که میخواهید از شر یک توده بزرگ از فضولات خشکیده و زننده که باید به سختی از روی توالت تراشیده شوند راحت شوید، هیچ گاه درب مخازن را باز نگذارید و اجازه دهید فضولات مرطوب بمانند تا به راحتی قادر به دفع آنها باشید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------