اشتباهات رایج دکوراسیونی و نحوه اجتناب از آنهاآشنایی با اشتباهات رایج دکوراسیونی و نحوه اجتناب از آنها

در طراحی دکوراسیون و تزئین منزل برای تاثیرگذاری بیشتر بهتر است تا از افراط و تفریط بپرهیزید و با رعایت اصول اولیه و قوانین دکوراسیون و ترکیب رنگ ها سعی نماید تا تعادل را در فضا بیشتر نمایید بعضی اشتباهات در ترکیب بندی دکوراسیون وجود دارد که اگرچه کوچک به نظر می رسند اما می توانند تاثیر منفی زیادی بگذارند و در عین حال با رعایت نکات کوچکی به آسانی می توان از آن ها اجتناب نمود در ادامه با این نکته ها با ما همراه باشید….

 

استفاده بیش از حد از بالشتک ها و کوسن ها

اگرچه بالشتک ها چه در اتاق خواب و چه روی مبلمان راحتی بیشتری ایجاد می کنند اما اگر تعداد آن ها زیاد باشد ممکن است برای نشستن و یا استرحت جای کمتری گذاشته و فضا را محدود ساخته و نتیجه عکس بر جای گذارند به همین سبب بهتر است از ۲ یا ۳ بالشتک و کوسن یا تعدادی متناسب با ابعاد مبل یا تخت خواب استفاده نمایید.

 

از ۲ یا ۳ بالشتک و کوسن یا تعدادی متناسب با ابعاد مبل یا تخت خواب استفاده نمایید

 

استفاده بیش از یک نقطه کانونی و تاکیدی

هر فضایی برای بهتر دیده شدن و ایجاد تعادل نیاز به نقاطی تاکیدی دارد اما اگر این نقاط کانونی در منزل زیاد شود اثر خود را از دست داده و چشم انسان را به آن دلیل که استراحتی ندارد آسیب خواهد زد در نتیجه برای اثر گذاری بیشتر بهتر است با دقت یک نقطه کانونی را برای هر فضا انتخاب کنید تا هم نقطه مورد نظر بیشتر به چشم آید و هم تعادل بصری بیشتری را افزایش دهد.

 

تست نکردن رنگ قبل از رنگ آمیزی

قبل از رنگ آمیزی منزل و یا انتخاب رنگ برای قسمت های مختلف بهتر است نمونه ای از رنگ را در منزل با نور و متریال به کار رفته آزمایش کنید. زیرا، بسته به میزان نور در اتاق و نحوه ورود نور طبیعی در طی روز همینطور تحت تاثیر عواملی چون بافت ،طرح و متریال های به کار رفته می تواند شدت و تم رنگی متفاوت شود در نتیجه می توانید از یک مربع رنگ نمونه بر روی دیوار رنگ آمیزی و تست نمایید و سپس حداقل بعد از ۲۴ ساعت تصمیم گیری نهایی نمایید.

 

قبل از رنگ آمیزی یا انتخاب رنگ نمونه ای از رنگ را در منزل به کار ببرید و آزمایش کنید

 

خرید مبلمان ارزان قیمت

در انتخاب و خرید مبلمان به خصوص اگر هزینه زیادی صرف کرده باشید خرید مبلمان ارزان قیمت می تواند بسیار وسوسه کننده باشد، اما مطمئن شوید که مبلمان با کیفیتی را انتخاب می کنید زیرا با اینکار در ظاهر هزینه بیشتری نموده اید اما در واقع مدت زمان و کیفیت محصول عاملی است که سبب می شود تا مدت زمان طولانی تر از مبلمان استفاده نموده و مجبور به صرف هزینه دوباره یا هزینه چندباره تعمیرات نشوید پس برای خرید مبلمان با صرف هزینه بیشتر و خرید مبلمان با کیفیت تر در هزینه های آینده صرفه جویی کنید.

 

با خرید مبلمان با کیفیت تر در هزینه های آینده صرفه جویی کنید

 

تصمیم گیری و دکوراسیون عجولانه

اتاقی با دکوراسیون راحت و زیبا یک روزه ایجاد نمی شود پس برای  تصمیم گیری در مورد آنچه میخواهید انتخاب کنید، از عجله بپرهیزید و گزینه های موجود را به خوبی جستجو کنید و اجازه دهید تا در طول زمان دکوراسیون تکمیل شود و با زندگی روزمره ایرادات و نیاز ها را بیشتر درک کنید در غیر این صورت یا با نتایج ناامید کننده و یا با پشیمانی مواجه خواهید شد.

 

توجه نکردن به سبک زندگی

مهم است که هنگام تزئین دکوراسیون با خود صادق باشید و عادت ها و علایق خود را مورد توجه قرار دهید زیرا شما بعد از تغییر دکوراسیون انسان دیگری نخواهید شد و چیدمان نباید برای شما سختی ایجاد کند در واقع از اولویت های طراحی عملکرد فضا و سپس زیبایی است پس با توجه به سبک زندگی خود متریال ها و مبلمان و نحوه چیدمان را انتخاب کنید برای مثال ممکن است فضایی برای  حیوان خانگی  خود نیاز داشته باشید یا در حین مطالعه عادت به قرار دادن پا روی مبل داشته باشید در این صورت متریال های دارای دوام، برای محافظت در برابر لکه ها برای شما مناسب تر است.

 

استفاده از گیاهان با ابعاد خیلی بزرگ

استفاده از گیاهان طراوت و شادابی زیادی را به منزل اهدا کرده و با افزودن رنگ، زندگی و پویایی را در فضا ایجاد می کنند اما لازم است به میزان رشد و ابعاد گیاهان و ابعاد فضای مورد استفاه دقت نماید در واقع انتخاب گیاهان خیلی بزرگ ایده خوبی برای دکوراسیون داخلی نیست و ظرافت را در دکوراسیون از بین می برند.

 

به میزان رشد و ابعاد گیاهان و ابعاد فضای مورد استفاه دقت نماید

 

دکوراسیون تک رنگ

تزئینات با یک رنگ می تواند ظاهری خنثی ایجاد کرده و هر سلیقه ای را پوشش دهد در واقع انتخابی بسیار محتاطانه محسوب می شود اما در بیشتر موارد و در گذر زمان می تواند بسیار خسته کننده باشد بهتر است از رنگ های متضاد و از قوانین رنگی برای متعادل سازی و گردش بصری متناسب استفاده کنید.

 

از رنگ های متضاد و از قوانین رنگی برای متعادل سازی و گردش بصری متناسب استفاده کنید

 

استفاده از چند تناژ مختلف چوب در فضا

چوب اگرچه متریالی طبیعی محسوب می شود که به دکوراسیون گرما می بخشد اما اگر از چند چوب با رنگ های مختلف همزمان در قسمت های مختلف استفاده شود هماهنگی را بر هم زده و زیبایی را کم می کند. به همین دلیل بهتر است حداقل از طیف های رنگی مشابه تر استفاده نمایید.

 

چوب اگرچه متریالی طبیعی محسوب می شود که به دکوراسیون گرما می بخشد

 

استفاده بیش از حد از عکس های شخصی

اگر چه تصاویر شخصی و خانوادگی یادآور خاطرات زیادی است و قطعا هویتی منحصر به فرد و مختص شما ایجاد می کند اما تصاویر پرتره یا عکس های خانوادگی با تعداد زیاد و ابعاد بزرگ می تواند برای مهمانان ناراحت کننده یا عجیب باشد پس بهتر است به صورت قاب عکس های با ابعاد کوچکتر و در حوزه های خصوصی تر از عکس ها استفاده نمایید.

 

عکس های خانوادگی با تعداد زیاد و ابعاد بزرگ می تواند برای مهمانان ناراحت کننده باشد

 

به کارگیری طرح ها و الگوهای زیاد

طرح های زیاد و درشت اگر چه در بعضی قسمت ها بسیار زیبا هستند اما اگر در آن ها زیاده روی شود می توانند سبب حواس پرتی، آزار چشم شده و کمی گیج کننده باشد به این منظور بهتر است در استفاده متعادل از الگوهای تزئینی دقت نمایید.

 

زیاده روی در طرح های شلوغ و درشت می تواند سبب حواس پرتی، آزار چشم و کمی گیج کننده باشد

 

استفاده از پوشش های نامناسب مبلمان

در واقع همه از آلودگی و لکه ها متنفر هستند اما اگر شما در خانه ای زندگی می کنید که احتمال آلودگی به دلیل وجود کودک یا …. زیاد وجود دارد به جای پوشش های نامناسب از مبلمان های مقاوم به لکه با قابلیت راحتی در شستشو و یا پوشش های دوخته و فیت به صورت سفارشی استفاده کنید زیرا پوشش ها یا پارچه ها ظاهر زشتی در فضا ایجاد می کنند و در نهایت بدون اینکه از مبلمان زیبای خود لذت برده باشید فقط آن را تمیز و مرتب نگه داشته اید و از این نکته غافل شدید که مبلمان برای ایجاد راحتی و دکوراسیون برای توجه به نیاز های زیبایی شناسی افراد می باشد.

 

مبلمان برای ایجاد راحتی و دکوراسیون برای توجه به نیاز های زیبایی شناسی افراد می باشد

 

سبک و رنگ دکوراسیونی مجزا برای قسمت های مختلف منزل

یک خانه یا آپارتمان شامل قسمتهای مختلفی است. این اتاقها ممکن است همزمان با هم دیده نشوند اما لازم است به طور یکسان با یکدیگر ارتباط داشته باشند. سعی کنید سبک ها و رنگ ها را در حوزه های مختلف تا حدی هماهنگ کنید تا خانه تان خسته کننده و غیر هماهنگ جلوه نکند.

 

سعی کنید سبک ها و رنگ ها را در حوزه های مختلف تا حدی هماهنگ کنید

 

روشنایی نامناسب

روشنایی، مسلما از مهمترین عنصرهای دکوراسیون محسوب می شود به همین سبب اطمینان حاصل کنید که ترکیبی مناسب از نورهای طبیعی و مصنوعی را دز سطوح مختلف منزل و به اندازه به کار ببرید.

 

روشنایی، از مهمترین عنصرهای دکوراسیون محسوب می شود

 

منبع : decoboom.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------