لباس دخترانه,لباس پسرانه,خرید لباس بچگانهX

انواع سبک نمای ساختمانانواع سبک نمای ساختمان, آشنایی با انواع سبک نمای ساختمان, 15 نوع نمای ساختمان

معرفی انواع سبک معماری و نمای ساختمان

 

آشنایی با انواع سبک نمای ساختمان

این روزها نمای خارجی ساختمان در بحث معماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که افراد قبل از هر چیز در مواجهه با ساختمان با مدل و سبک های طراحی نما برخورد می کنند. در این مطلب شما را با 15 نوع از سبک های معماری و نمای ساختمان آشنا می کنیم.

نما می تواند در ساختمان ها تأثیرات چند جانبه داشته باشد. نماها علاوه بر زیبایی می توانند نقش مهمی بر استحکام سازه ایفا کنند. انواع مختلف نما از جمله نمای کلاسیک یا رومی، نمای معاصر و مدرن و ... را می توان در مورد ساختمان ها به کار برد.

 

15 سبک معماری برتر نمای ساختمان

محیط ساخته شده یک تابلو فرش معماری غنی و متنوع با سبک ها و حرکات تداخلی است که اغلب در سراسر جهان سفر کرده و خود را با آب و هوا ، چشم اندازها و نیازهای فرهنگی مختلف تطبیق داده است. در اینجا خلاصه ای از 15 سبک معماری محبوب در طول تاریخ آمده است.

 

1- معماری کلاسیک

یک اصطلاح چتر که به سبک های ساختمانی که از یونان باستان و روم سرچشمه می گیرد اشاره می کند، معماری کلاسیک قرن ها حرکات بعدی طراحی در سراسر جهان، از جمله معماری نئوکلاسیک و احیای یونان را تحت تأثیر قرار داده است. برخی از مشهورترین ساختمان های جهان مدرن بر اساس طرح های یونانی و روم باستان ساخته شده اند. معماری کلاسیک بر تقارن و تناسب تمرکز می کند. ستون هایی با جزئیات دریایی، یونی یا قرنتی؛ استفاده از مصالح مانند سنگ مرمر، آجر و بتن؛ و نقوش طراحی کلاسیک مانند قالب بندی داخلی، سقف های شیب دار متوسط​​، برآمدگی های لبه ی بام به صورت جعبه ای، اطراف درهای تزئینی و خطوط و سقف های شکسته در بالای در ورودی می باشد.

 

در حالی که معماری کلاسیک تا حد زیادی با مدرنیسم و ​​معماری معاصر در قرن بیستم جایگزین شد، معماری کلاسیک همچنان به سبک جدید "کلاسیک جدید" ساخته می شود.

 

معرفی برترین معماری های ساختمان, 15 نوع سبک معماری, معرفی و مصالح لازم برای نمای ساختمان

معماری کلاسیک از سبک های معماری ساختمان

 

2- معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک به سبکی از ساختمان هایی گفته می شود که در زمان احیای معماری کلاسیک یونانی و رومی ساخته شده اند که در حدود سال 1750 شروع شد و در قرنهای 18 و 19 شکوفا شد. در حالی که معماری احیای یونان از عناصر کلاسیک مانند ستون هایی به سبک معماری قدیم یونان، یونی یا قرنتی استفاده می کند، نئوکلاسیسیسم با احیای بیشتر در مقیاس کلی از حجم های کلاسیک و اغلب در مقیاس بزرگ مشخص می شود.

 

برخی از مشهورترین و به راحتی قابل تشخیص ساختمان های دولتی در اروپا و ایالات متحده دارای سبک نئوکلاسیک هستند، مانند کاخ سفید و ساختمان کنگره آمریکا.

 

معرفی نماهای ساختمان, دکوراسیون نماهای ساختمان, برترین معماری و سبک نمای ساختمان

یکی از انواع سبک نمای ساختمان، معماری نئوکلاسیک می باشد

 

3- معماری احیای یونان

معماری احیای یونان از تقارن، تناسب، سادگی و ظرافت معابد یونان باستان قرن پنجم قبل از میلاد الهام گرفته شده است. در ایالات متحده ، احیای یونان از سال 1825 تا 1860 به اوج محبوبیت رسید و اولین سبک معماری ملی غالب در ایالات متحده شد. با گسترش آن از ساحل شرقی در سراسر کشور به ساحل غربی، ساختمان های کاپیتول ایالت، بانک ها، کلیساهای نیوانگلند، خانه های شهری، کلبه های گالری دار و خانه های مزارع جنوبی به دنبال خود باقی ماند.

 

آمریکایی ها با الهام از زادگاه دموکراسی، عناصر کلاسیک را برای طراحی ساختمان ها برای ساختن دموکراسی جدید استفاده کردند، مانند ستونهایی  به سبک معماری قدیم یونان، یونی یا قرنتی، با رنگ سفید برای تقلید از سنگ مرمر مورد استفاده در یونان باستان است؛ سقف های ملایم شیب دار با سه گوشی کنار شیروانی شیروانی؛ و درهایی که استادانه درست شده است را احاطه کرده است. فضای داخلی دارای طرح بندی ساده و نسبتاً باز است. تناسب و قرینه های ظریف؛ پنجره ها و درهای بلند سالن؛ سقف های تزئینی گچ بری؛ دیوارهای گچی ساده؛ کفپوش های گسترده و بزرگ؛ و دیوارهای سقفی مزین.

 

تصاویر ساختمان با معماری های متفاوت, معماری مدرن ساختمان, معماری رومی و یونانی

خانه احیای یونانی در روستای گرینفیلد، میشیگان

 

4- معماری صنعتی

یک اصطلاح چتری برای توصیف ساختمان هایی که برای تسهیل نیازهای صنعت ساخته شده اند، معماری صنعتی شامل طیف وسیعی از انواع و سبک های ساختمان است که عملکرد و طراحی را با هم ترکیب می کند و در سراسر جهان صنعتی مانند کارخانه ها، انبارها، ریخته گری ها، کارخانه های فولاد یافت می شود. برج های آب، سیلوهای غلات، اغلب کارخانه ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و سایر سازه های مفید. اولین ساختمان های صنعتی در 1700s در اولین انقلاب صنعتی ساخته شد که عمدتا در بریتانیا از سال 1760 تا 1830 رخ داد.

 

اما امروزه وقتی به معماری صنعتی اشاره می کنیم، بیشتر به ساختمان هایی اشاره می کنیم که در واکنش به استفاده گسترده از مصالح جدید مانند فلز و بتن و همچنین روشهای تولید انبوه ناشی از انقلاب صنعتی دوم در اواخر 19 و اوایل قرن بیستم ، و بلوک های سازنده معماری مدرن را تشکیل داد. ویژگی های معماری صنعتی ممکن است شامل پلان های بزرگ و طبقه های آزاد باشد. سقف بلند؛ مواد خام خام مانند بتن، آجر و فلز؛ عدم تزئین روی نمای ساختمان؛ آجر در معرض، لوله کشی و کانال کشی؛ و پنجره های بزرگ مشبک فلزی.

 

آشنایی با انواع سبک نمای ساختمان, 15 نوع نمای ساختمان, انواع نمای ساختمان

ساختمان برج آب در بروکلین با معماری صنعتی

 

5- معماری باهاوس

معماری باهاوس از مکتب تأثیرگذار آلمانی که توسط والتر گروپیوس (1963-1883) در اوایل قرن بیستم تأسیس شد، بیرون آمد، که یک خیال پرداز برای ایجاد یک شکل کاملاً جدید از معماری و طراحی برای کمک به بازسازی جامعه پس از جنگ جهانی اول داشت. هنرهای زیبا، صنایع دستی، طراحی، معماری و فناوری، باهاوس طراحی منطقی و کاربردی را ترویج می کند که از عملکردی پیروی می کند، که سلیقه ی افراد است.

 

همه ساختمان های باهاوس شبیه به هم نیستند، اما به طور کلی از تزئینات اجتناب می کنند تا بر طراحی ساده، منطقی و کاربردی تمرکز کنند. از اشکال هندسی ساده مانند مثلث، مربع و دایره استفاده می شود. عدم تقارن؛ استفاده از مواد مدرن مانند فولاد، شیشه، بتن؛ سقف های مسطح؛ دیوارهای شیشه ای؛ نمای صاف باهاوس هنگامی که گروپیوس و دیگر اعضای برجسته باهاوس در دهه 1930 به ایالات متحده مهاجرت کردند به سبک بین المللی تبدیل شد و بعدها بر توسعه مدرنیسم در دهه های 1950 و 60 تأثیر گذاشت. معماری و اصول طراحی باهاوس هنوز بر شکل و ظاهر اشیاء روزمره تأثیر می گذارد.

 

معرفی نماهای ساختمان, دکوراسیون نماهای ساختمان, برترین معماری و سبک نمای ساختمان

ساختمان اصلی باهاوس توسط والتر گروپیوس طراحی شده است

 

6- معماری ویکتوریا

اصطلاح معماری ویکتوریایی نه به یک سبک خاص بلکه به یک دوران اشاره دارد - دوران سلطنت ملکه ویکتوریا از سال 1837 تا 1901. این سبک از انگلستان نشأت گرفته و هنوز معماری شهرها و روستاهای آن را تا حد زیادی مشخص می کند، اما سبک های مختلف معماری دوران ویکتوریا در مکانهایی مانند آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزلند گسترش یافته است. معماری دوران ویکتوریا با ارادت بی دریغ به تزئینات و طراحی داخلی پرزرق و برق آن مشخص می شود. برخی از ویژگی هایی که به شما کمک می کند که معماری ویکتوریایی را از بیرون تشخیص دهید عبارتند از: سقف های شیب دار؛ آجر ساده یا رنگی یا رنگ آمیزی شده؛ شیروانی های تزئینی؛ گلدسته های پشت بام؛ بالکن و گلخانه برای پنجره و پنجره های خلیج؛ برج های هشت ضلعی یا گرد؛ و ایوانهای بزرگ. فضای داخلی اغلب شامل راه پله های بزرگ است. طرح بندی پیچیده؛ سقف بلند؛ کفپوش های چوبی تراشیده شده؛ و شومینه های تزئینی.

 

معرفی برترین معماری های ساختمان, 15 نوع سبک معماری, معرفی و مصالح لازم برای نمای ساختمان

معماری ویکتوریا در سان فرانسیسکو نمونه ای از انواع سبک نمای ساختمان

 

7- معماری هنر و صنایع دستی

جنبش هنرها و صنایع دستی واکنشی به سبک های تزئینی و تولید انبوه معماری ویکتوریایی بود که طراحی دست ساز و استفاده از مصالح طبیعی مانند سنگ، آجر، چوب، و جزئیات فلزکاری مس و برنز چکش خورده را در بر می گرفت. جنبش هنر و صنایع دستی که در اواسط قرن نوزدهم در بریتانیای کبیر ایجاد شد، در اوایل قرن بیستم به ایالات متحده مهاجرت کرد و شامل معماری، طراحی داخلی، منسوجات، هنرهای زیبا و موارد دیگر بود. بسیاری از سبک های معماری از جنبش هنر و صنایع دستی بیرون آمد، از جمله خانه های معروف به سبک صنایع دستی و خانه های بنگالو، سازه های ساده و ساخته شده در ابتدا که برای خانواده های طبقه کارگر طراحی شده بود.

 

خانه های به سبک هنر و صنایع دستی متقارن هستند. از پایین به سطح زمین؛ برای کارآیی و حداقل نگهداری طراحی شده؛ اغلب دارای شومینه های بزرگ است. سقف های کم ارتفاع با برجستگی های گسترده؛ تیرهای داخلی در معرض دید؛ قفسه های داخلی، چهارچوب پنجره و کابینت ها؛ و پنجره های متعدد با پنجره های کوچک؛ ایوانهای برجسته؛ و پلان های طبقه آزاد، از ویژگی های معماری هنر و صنایع دستی می باشد.

 

تصاویر ساختمان با معماری های متفاوت, معماری رومی و یونانی, معماری مدرن ساختمان

خانه ی ییلاقی صنایع دستی با معماری هنر و صنایع دستی

 

8- معماری کیپ کد

معماری کیپ کد برگرفته از منطقه ساحلی ماساچوست است که در آن سبک برجسته ای است. خانه های Cape Cod دارای ظاهری ساده و جاودانه با خط تمیز، دارای عناصری مانند چوب بلوط و کاج و قاب تیرچه و کفپوش چوبی هستند. شومینه های آجری ؛ و کف چوبی یا سرو سقف و زونا جانبی را تکان می دهد.

 

استعمارگران انگلیسی در قرن هفدهم برای اولین بار تالار و سالن های نیمه چوبی انگلیسی را متناسب با آب و هوای تلخ نیوانگلند تنظیم کردند و یک شبح جعبه ای و پایین تر برای مقاومت در برابر عناصر ایجاد کردند. موج دوم معروف به Cape Cod Revival در سالهای 1920 تا 1950 به عمومیت بخشیدن به این سبک که در سراسر ایالات متحده گسترش یافت کمک کرد و به یک راه حل اقتصادی در دوران رکود اقتصادی و رونق مسکن پس از جنگ در دهه های 1940 و 50 تبدیل شد. حتی در قرن 21 در آمریکای خانه های فوق العاده بزرگ با این معماری ساخته شد، خانه های سبک کیپ کد امروزه با بناهای جدید در همه اندازه ها جذابیت محبوب نوستالژیکی خود را حفظ کرده اند؛ از خانه های وسیع تا خانه های کوچک.

 

سبک نئوکلاسیک نمای ساختمان, معماری کلاسیک, سبک کلاسیک برای نمای ساختمان

خانه کیپ کد در چاتم، ماساچوست با معماری کیپ کد

 

9- سبک معماری تودور

معماری تودور که در انگلستان در دوره تودور از سال 1485 آغاز شد، کلبه های کتاب داستان و جذابیت دنیای قدیمی را تداعی می کند. خانه های تودور توسط صنعتگرانی ساخته شد که عناصر طراحی رنسانس و گوتیک را برای ایجاد یک سبک انتقالی در سراسر انگلستان ایجاد کردند تا اینکه در سال 1558 توسط معماری الیزابت جایگزین شد. سبک تودور در ایالات متحده در دهه 1890 به وجود آمد و در دهه 1940 محبوبیت خود را حفظ کرد. خانه های تودور دارای جزئیات نیمه چوبی، تیرهای چوبی تزئینی بلند و عمودی هستند که نمای بیرونی دو رنگ ایجاد می کند. با این حال ، خانه های احیای تودور اغلب از این ظاهر اصلی تودور برای آجر با رنگ قرمز با جزئیات تزئین شده در اطراف پنجره ها، دودکش ها و ورودی ها خودداری می کردند.

 

 15 نوع سبک معماری, معرفی و مصالح لازم برای نمای ساختمان, تصاویر ساختمان با معماری های متفاوت

خانه به سبک تودور یکی از انواع سبک نمای ساختمان

 

10- سبک معماری آرت دکو

معماری آرت دکو بخشی از جنبش آرت دکو است، یک دوره طراحی مبتکرانه در ایالات متحده و اروپا در دهه های 1920 و 30 که در قلمرو مد، هنر، لوازم خانگی و سبک های ساختمان در سراسر دهه های بیست و چهارم و رکود بزرگ گسترده بود. نمونه های اولیه معماری آرت دکو را می توانید در پاریس، فرانسه پیدا کنید، قبل از اینکه این سبک در ایالات متحده در دهه 1930 گسترش یابد، و آسمان خراش های برجسته ای مانند ساختمان امپایر استیت، مرکز راکفلر و ساختمان کرایسلر را برای همیشه در خط افق منهتن تأثیر می گذارد.

 

ساختمان های معماری آرت دکو از موادی مانند گچ، سفال، شیشه تزئینی، کروم، فولاد و آلومینیوم استفاده می کنند. آنها دارای جزئیات هندسی تزئینی مانند شورون، اهرام، طوفان های آفتابی یا طرح های گلدار، زیگزاگ ها و سایر اشکال هندسی هستند. بسیاری از ساختمان های آرت دکو دارای رنگ های روشن و مجلل هستند که متضاد مشکی، سفید، طلایی یا نقره ای هستند. و اغلب آنها دارای اشکال مثلثی تکه تکه پنجره های تزئینی، هندسی؛ چوب پنبه و مناره هستند. دارای پنجره های تزئینی، هندسی؛ چوب پنبه و مناره هستند.

 

انواع سبک نمای ساختمان,15 نوع نمای ساختمان,معرفی نماهای ساختمان

معماری آرت دکو در میامی با سبک معماری آرت دکو

 

11- معماری مدرن

معماری مدرن به سبک معماری اشاره دارد که در اوایل تا اواسط قرن 20 شکوفا شد. معماری مدرن با رد سبک های زینتی گذشته های نه چندان دور، خطوط تمیز را ترجیح می دهد. طراحی کاربردی؛ طرح های کف باز؛ ذخیره سازی داخلی؛ تمرکز بر مصالحی مانند فولاد، بتن، آهن، شیشه، چوب ، آجر و سنگ؛ و تمرکز بر ادغام معماری در چشم انداز طبیعی و در عین حال بیرون آوردن فضای باز با استفاده از پنجره های بزرگ برای ورود نور و هوای طبیعی.

 

معماران مدرن مانند فرانک لوید رایت دنیای جدیدی از معماری را با فرم طراحی مجدد تعریف کردند و تعدادی از طراحان قرون وسطی چشم انداز ساخته شده و دنیای طراحی داخلی با مبلمان مدرن در اواسط قرن که امروزه همچنان محبوبیت زیادی دارد، تغییر دادند.

 

آشنایی با انواع سبک نمای ساختمان, انواع نمای ساختمان,دکوراسیون نماهای ساختمان

خانه مدرن اواسط قرن در پالم اسپرینگز با معماری مدرن

 

12- معماری وحشیانه

معماری بروتالیستی ( 1950-1970) با ساختارهای بتنی ساده و شبیه بلوک مشخص می شود (این اصطلاح بازی در عبارت فرانسوی بتن خام، béton brut است) . Brutalism یا معماری وحشیانه با خطوط ساده و گرافیکی، ظاهری سنگین، یک پالت تک رنگ و عدم تزئین، یک سبک جسورانه، در چهره شما و قطبی ابدی است. معماری وحشیانه که شاخه ای از مدرنیسم بود، محبوبیت زیادی برای ساختمان های سازمانی در سراسر جهان داشت و قبل از محو شدن در دهه 1980 ، جای خود را به پست مدرنیسم و ​​سبک های معاصر امروزی داد. اما تأثیر سبک را می توان در محصول و طراحی داخلی معاصر، مبلمان، اشیاء و طراحی وب مشاهده کرد.

 

برترین معماری و سبک نمای ساختمان,15 نوع سبک معماری,تصاویر ساختمان با معماری های متفاوت

ساختمان تئاتر ملی انگلستان نمونه ای از معماری وحشیانه

 

13- معماری معاصر

معماری معاصر یک عبارت کلی است که شامل طیف وسیعی از سبک های ساختمان سازی امروزی است که اغلب از نظر ظاهری متفاوت از یکدیگر و گاهی اوقات با هر آنچه که قبلاً به وجود آمده متفاوت است. معماری معاصر دوره مدرن نیمه اول قرن بیستم و دوره پست مدرن تا دهه 90 را دنبال کرد. معماران معاصر با استفاده از مواد نوآورانه و روش های ساختمانی مانند منحنی های تولید شده توسط کامپیوتر، فناوری برش لیزری و چاپ سه بعدی، اغلب از فرم های گرد، خطوط منحنی، حجم های غیر متعارف، عدم تقارن و پلان های کف باز استفاده می کنند. پایداری از ویژگی های مهم معماری معاصر است.

 

معرفی و مصالح لازم برای نمای ساختمان,معرفی برترین معماری های ساختمان,دکوراسیون نماهای ساختمان

خانه دریاچه ای معاصر از معماری معاصر نمونه ای از انواع سبک های نمای ساختمان

 

14- معماری هنرهای زیبا

معماری هنرهای زیبا یک سبک ساختمانی است که در اواخر دهه 1800 از دانشکده هنرهای زیبا پاریس پدید آمد و در دوران طلایی به ایالات متحده گسترش یافت. ساختمانهای هنرهای زیبا ساختمان های باشکوه، تئاتری و بسیار تزئینی هستند که از کلاسیک گرایی رومی و یونانی الهام گرفته شده و از سبک های بناهای فرانسوی و ایتالیایی رنوسانس و باروک، مانند Musee D'Orsay ، الهام گرفته شده اند.

 

معماران برجسته آمریکایی مانند ریچارد موریس، ریچاردسون و چارلز مک کیم در مدرسه هنرهای زیبا در پاریس آموزش دیدند و سبک هنرهای زیبا برای پروژه های اصلی ساختمان در ایالات متحده مانند کتابخانه کنگره در واشنگتن دی سی و ساختمان های برجسته مورد استقبال قرار گرفت. مانند ترمینال گرند سنترال و شعبه اصلی کتابخانه عمومی نیویورک در نیویورک. معماری هنرهای زیبا در حدود سال 1930 با شروع افسردگی رنگ باخت و باعث شد تا جلوه های فوق العاده ای از رفاه و جلوه های قدیمی و منسوخ به وجود آید.

 

معرفی و مصالح لازم برای نمای ساختمان,معرفی برترین معماری های ساختمان,دکوراسیون نماهای ساختمان

موزه اورسی در پاریس با معماری هنرهای زیبا

 

15- معماری ایتالیایی

معماری ایتالیایی به سبک خاصی از ساختمان در قرن نوزدهم اشاره دارد که از معماری رنسانس ایتالیایی قرن 16 الهام گرفته شده است و همراه با تأثیرات زیبا که شامل عناصر معماری از گذشته رمانتیک شده و برخی از قوانین سختگیرانه معماری کلاسیک رسمی را زیر پا گذاشته است.

 

سبک ایتالیایی در سال 1802 هنگامی که معمار جان نش اولین ویلای ایتالیایی در انگلستان، کرونخیل در شورپشایر را ساخت، متولد شد و با کار سر چارلز بری در دهه 1830 ترویج شد. این سبک از اواخر دهه 1840 تا 1890 در سراسر اروپای شمالی، امپراتوری بریتانیا و ایالات متحده گسترش یافت. این ساختمان یک ساختمان بسیار محبوب بود که در دهه 1860 پس از جنگ داخلی در مناطق روستایی و شهری ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

 

معماری رومی و یونانی,تصاویر ساختمان با معماری های متفاوت,معرفی برترین معماری های ساختمان

خانه آزبورن، جزیره وایت، به سبک معماری ایتالیایی یکی از انواع سبک نمای ساختمان

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

 دکوراسیون ایده آل خود را بسازید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------