تازه های تقویم تاریخ


داريوش بزرگ پدر ناسيوناليسم ايراني

تقویم تاریخ - 13 تیر

489پیش ازمیلاد:4 ژوئيه سال 489 پيش از ميلاد داريوش بزرگ - شاه شاهان - كه بر تمركز امور و ايراني…

تقویم تاریخ 24 اسفند
300 م : كار جمع آوري و تاليف تاريخچه اردشير يكم، بنيادگذار دودمان ساسانيان، تحت عنوان «كارنامك اردشير پاپكان» مارچ سال 300 ميلادي  پايان يافت و چند روز بعد نسخه اصلي آن به مناسبت نوروز در تالار پذيرايي كاخ سلطنتي درتيسفون قرار گرفت.

 

تصوير اردشير پاپکان بر سكه اش1308 ش : نافرماني ايل قشقايي در فارس كه خواستار آزاد شدن «سردارصولت» رئيس خود از زندان تهران و بازگشت او به فارس و رياست مجدد بر ايل بود از يك هفته به نوروز سال 1308 آغاز و به تدريج به صورت يك بحران در آمد ، زيرا كه در چند استان ديگر هم آثار نافرماني در عشاير آشگار و ايل بختياري حتي دهكرد (شهر كرد امروز) را متصرف شده بود.

 

 

صولت

 

1311 ش: رضا شاه چند سال پس از آغاز سلطنت خود با اتخاذ سياست «بركنار كردن، بازداشت و خلع درجه کردن به طور برق آسا» كارها را از پيش مي برد. مروري بر تاريخچه كارهاي او موارد متعدد را نشان مي دهد كه پيش از ظهر دستور خلع درجه يك نظامي ارشد را صادر كرده و عصر همان روز وي را بخشيده است.

تيمور تاش1908م :موريس (ژان ژاك) مارلو پونتي Maurice Marleau Ponty فيلسوف قرن 20 فرانسه 14 مارس در سال1908 به دنيا آمد و 53 سال عمر كرد. وي كه پدر خود را در جنگ جهاني اول از دست داد جوانترين فلسفه داني بود كه درفرانسه در دانشگاه به تدريس اين رشته پرداخت.

 

مارلو پونتي

 

1914 م : هوارد فست Howard Fast نويسنده بزرگ و چپگراي آمريكا 12 مارس 2003 در 89 سالگي در گذشت . وي 70 داستان تاريخي از جمله داستان اسپارتاكوس را نوشته و همه داستانهايش زمينه انقلابي و چپ داشته و بيشتر آنها به صورت فيلم سينمايي در آمده اند. هوارد در سال 1943 به عضويت حزب كمونيست آمريكا در آمد و تنها نويسنده آمريكايي است كه از استالين جايزه ادبي گرفت.

 

  هوارد فست15 مارس سال 44 پيش از ميلاد ژوليوس سزار در جلسه سناي روم طبق نقشه اي كه از پيش آماده شده بود ترور شد.

 

سزارقرن 3م :باستانشناسان يونان اين اسكلت را در گوري در شمال اين كشور به دست آورده اند كه طبق آزمايشهاي مربوط، متعلق به قرن سوم ميلادي  و زمان سلطه روم بر اروپا و منطقه مديترانه است. اين باستانشناسان با توجه به شكافي كه در استخوان سر وجوددارد، دهم مارس 2008 اعلام كردند كه در عهد باستان نيز عمل جراحي مغز و دست كم در آن منطقه از جهان معمول بوده است. اسكلت متعلق به يك زن نسبتا جوان است.

 

 

عمل جراحي مغز در عهد باستان

 

 

1493:   كريستف كلمب در پايان نخستين سفر خود به قاره غربي به اسپانيا بازگشت و لقب درياسالار اقيانوسها گرفت.
1812:   نخستين مهاجران روس در آمريكا كه در كاليفرنيا مستقر شده بودند نام رودخانه مجاور قرار گاه خود را رود خانه روسي گذاردند.
1878:   رضا خان پهلوي كه بعدا شاه ايران شد در آلاشت سواد كوه ( مازندران ) به دنيا آمد.
1917:   نيكلاي دوم تزار روسيه به وزيران خود گفت كه اگر بداند با كنار رفتن او اوضاع آرام مي شود تفويض اختيارات خواهد كرد.
1923:   لنين براي سومين بار دچار سكته مغزي شد.
1928:   موسوليني نظام انتخابات ايتاليا را تغيير داد و نامزد شدن براي مقامهاي انتخابي را از دست مردم عادي خارج ساخت.
1939:   المان چك اسلواكي را متصرف ، اسلواكي را از آن مجزا ساخت و قسمت ديگر آن را به نام « بوهم و مراوي » اشغال كرد.
1944:   متفقين شهر كاسينو ايتاليا را بمباران و ويران ساختند.
1966:   ( 24 اسفند 1344) ترمينال نفت جزيره خارك آغاز بكار كرد.

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------