تازه های تقویم تاریخ


داريوش بزرگ پدر ناسيوناليسم ايراني

تقویم تاریخ - 13 تیر

489پیش ازمیلاد:4 ژوئيه سال 489 پيش از ميلاد داريوش بزرگ - شاه شاهان - كه بر تمركز امور و ايراني…

تقویم تاریخ 19فروردین217م : هشتم آوريل سال 217 ميلادي «كاراكالا» امپراتور 29 ساله روم در اربلا (اربيل ــ شمال عراق امروز) به دست يك سنتوريو (افسر رومي) كه از نيرنگهاي او خسته شده بود كشته شد.


تقویم تاریخ


1300ش:تجديد سازمان شهرداري هاي شهرهاي ايران به سبك اروپا از فروردين ماه 1300 هجري خورشيدي آغاز شد.

 

1350ش:بامداد هجدهم فروردین 1350 (هفتم اپریل 1971) هنگامي كه سرلشكر ضياء فرسيو رئيس وقت دستگاه قضايي ارتش از خانه اش در قلهك عازم محل كار خود بود هدف گلوله قرار گرفت و كشته شد.

 

تقویم تاریخ

 

1358ش:هفدهم فروردین 1358 اميرعباس هويدا 59 ساله که در دهه های 1340 و 1350 سیزده سال نخست وزیر ایران بود در پايان دومين دور محاكمه در دادگاه انقلاب اسلامي به اعدام محكوم شد و حكم، دقايقي بعد از صدور در محوطه زندان قصر در باره او به اجرا درآمد و تيرباران شد .

 

تقویم تاریخ

 

1856م :امروز زادروز دكتر ادموند هوسرل Edmund Husserl رياضي دان و فيلسوف آلماني نيمه اول قرن 20 است كه هشتم آوريل 1859 به دنيا آمد. وي «پديده شناسي ــ فنومنولوژي» را تكميل كرد.

 

تقویم تاریخ

 

563قبل از میلاد:هشم آوريل در ژاپن، كره، تايوان و هاوايي روز «كامبوتسو Kambutsue» ــ زاد روز بودا ــ است كه 563 پيش از ميلاد در يك خانواده اشرافي در نپال به دنيا آمد و از آسايش و رفاه و اقتدار صرف نظر كرد و به جستجوي راهي شتافت كه بشر را از رنج و تعب آسوده سازد و اين راه را در 35 سالگي به دست آورد و به ترويج آن پرداخت كه همانا كنترل هوس ها و نفس اماره است.

 

تقویم تاریخ

1821م :امروز، هشتم آوريل، سالروز آغاز قتل عام يونانيان به دست عثماني ها در سال 1821 است كه خشم اروپائيان را برانگيخت و به استقلال يونان انجاميد.


2003م :هفتم آوریل 2003 واحدهای نظامی آمریکا که بدون مجوز سازمان ملل و در میان اعتراض جهانیان به عراق تعرض کرده بودند وارد شهر بغداد شدند و دو روز بعد پایان حکومت صدام حسین که فرارکرده بود اعلام شد و دولت آمریکا زمام امور عراق را به دست گرفت و جورج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا 23 روز بعد (یکم ماه مه 2003) پایان عملیات نظامی مربوط به تصرف عراق را آعلام داشت و این عملیات را «جنگ برای ازادی عراق!) نام نهاد.

 

1513: پونس دو لئون كه در جستجوي چشمه آب حيات به قاره آمريكا رفته بود ، در آمريكاي شمالي به فلوريدا رسيد. وي نخستين اروپايي بود كه وارد فلوريا شده بود و همين گام گذاردن دو لئون بر خاك فلوريدا ، طبق رسم آن زمان ، باعث شد كه دولت اسپانيا فلوريدا را تملك كند كه سه قرن بعد آن را به دولت واشنگتن فروخت.

1789: مجلس نمايندگان آمريكا نخستين جلسه خود را تشكيل داد.

1965: در اين روز در سال 1344 اراضي دولتي جلاليه (پارك لاله امروز) در اختيار شهرداري تهران قرار گرفت تا در آنجا پارك بسازد. قبلا از اين اراضي براي اسبدواني، سيرك، نمايشگاه كشاورزي، آموزش رانندگي، فرود هواپيماهاي ويژه و گاهي هم ميتينگ سياسي استفاده مي شد. پاركي كه در اين اراضي ساخته شد« فرح» نامگذاري شد كه اين نام پس از پيروزي انقلاب به «لاله» تبديل شده است.

1968: قانون اساسي جمهوري دمكراتيك آلمان ( آلمان شرقي ) بر پايه نظام سوسياليستي به اجرا در آمد ولي بيشتر از 21 سال عمر نكرد و قرباني سياستهاي گورباچف شد .

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی