آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه

سه‌شنبه (20 خرداد) یارانه نقدی واریز می‌شود

سازمان هدفمندی یارانه زمان پرداخت یک صد و دوازدهمین مرحله یارانه نقدی را ۲۰خرداد اعلام کرد. به گزارش ایلنا، یک صد و…


کرونا سرمایه گذاران خارجی را از چین فراری داد/ اقتصاد این کشور ۶.۸ درصد کوچکتر شداخبار,اخبار اقتصادی,اقتصاد چین
سرمایه گذاری خارجی در چین بیش از ۱۰ درصد کمتر شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در مجموع سه ماه نخست امسال به ۲۱۶.۱۹ میلیارد یوان ( ۳۰.۶۲ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰.۸ درصد کاهش نشان می دهد. اصلی ترین دلیل این روند کاهشی با وجود شروع نسبتا خوب در ماه ژانویه، ناشی از انتشار ویروس کرونا بوده است.

 

تنها در ماه مارس حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در چین در مقایسه با مارس ۲۰۱۹ به میزان ۱۴.۱ درصد کاهش داشته است. 

 

هر چند که کووید-۱۹ در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از ۳۳۴۲ کشته و ۸۲ هزار مبتلا، کماکان اصلی ترین کانون درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود. 

 

متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۲ میلیارد دلار بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری ۱۳۴.۹۶میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری ۱.۸۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۰۰ بوده است.

 

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود. 

 

اقتصاد چین ۶.۸ درصد کوچکتر شد

آمارهای اداره ملی آمار چین در روز جمعه نشان می دهد این میزان کاهش اقتصاد چین، در ۲۸ ساله گذشته یعنی از سال ۱۹۹۲ میلادی که آمارهای سه ماهه چین ثبت شده بی سابقه بوده است.

 

گزارش می افزاید تولید ناخالص داخلی چین در سه ماه ژانویه تا مارس سال جاری میلادی  ۶.۸ درصد کاهش یافته است رقمی که فراتر از پیش بینی ۶.۵ درصدی رشد اقتصادی این کشور است.

 

بر اساس این گزارش،  تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه سال گذشته هم حدود ۹.۸ درصد کاهش یافته است.

 

نرخ بیکاری شهری در چین هم در ماه مارس ۵.۹ درصد بود که نسبت به رقم ۶.۲ درصدی ماه پیش از آن یعنی فوریه، نسبتا بهتر شده است پکن متعهد شده است اقدامات بیشتری برای مقابله با تاثیر بیماری کرونا در کشور انجام دهد زیرا زیان های این ویروس بر اقتصاد چین در حال افزایش است.

 

بیماری همه گیر کرونا تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر را در سطح جهان آلوده و بیش از ۱۴۵ هزار تن را هم به کام مرگ برده است در چین، جایی که ویروس برای اولین بار در این کشور شناسایی شد بیش از سه هزار فوت به دلیل کرونا گزارش شده است.

 

اما از سوی دیگر «گائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین اظهار کرد با وجود آن که شیوع کرونا بر موسسات خارجی در چین تاثیر گذاشته است، اما موسسات خارجی همانند گذشته به سرمایه‌گذاری در چین علاقه داشته و اطمینان و عزم این موسسات در توسعه درازمدت در چین تغییر نکرده‌است.

 

وی در این مورد افزود: براساس بررسی های انجام شده، ۹۸ در صد موسسات ژاپنی در منطقه جنوب چین تولید خود را بار دیگر از سر گرفته اند نسبت از سرگیری تولید موسسات خارجی در مناطق دیگر نیز ارتقا یافته‌ است.

 

بانک مرکزی چین در حال حاضر سیاست های پولی زیادی را برای کمک به اقتصاد در حال تحلیل این کشور اتخاذ کرده است اما اثرات آن به دلیل تاثیرات بالای این ویروس همچنان پایین است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------