آخرین اخبار سیاست خارجی

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

بیانیه کاخ کرملین درباره گفت‌وگوی تلفنی پوتین و مخبر

کاخ کرملین در بیانیه‌ای نوشت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری ایران در رابطه با همکاری‌های دوجانبه و اجرای پروژه‌های مشترک گفت‌وگو…

گروسی: تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته‌ای در عرض چند هفته در اختیار دارداخبار،اخبار جدید،اخبار روز
مدیر نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل اینطور مطرح کرد که ایران از زمان عملیات 7 اکتبر حماس میزان یا سرعت فعالیت هسته‌ای خود را تغییر نداده است. وی در ادامه ادعا کرد که تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته‌ای در عرض چند هفته در اختیار دارد.

تسنیم: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران مایل به گفتگوی جدی با این نهاد سازمان ملل است.

 

گروسی امروز سه‌شنبه به روزنامه فایننشال تایمز گفت که ایران مایل به یک گفتگوی جدی با آژانس است و پس از مذاکرات وی در ایران، دو طرف می‌توانند وارد یک مرحله متفاوت شوند.

 

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران به نظر مایل به گفتگو در مورد مسائل ریشه‌ای است.

 

گروسی درحالیکه هفته گذشته اولین سفر خود به ایران از ماه مارس 2023 را انجام داد، به این روزنامه انگلیسی گفت که فرصتی برای حل و فصل برخی از موارد اختلاف، از جمله بهبود توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود دارد.

 

او اضافه کرد: من در آنها این درک را می‌بینم که بهتر است کمی تعامل داشته باشیم تا اینکه به مسیر کاملاً متفاوت ادامه دهیم، که منجر به تشدید بیشتر و شاید خطرات بیشتر از جمله جنگ شود.

 

گروسی در ادامه مدعی شد که واشنگتن و تهران همچنان یک کانال دو جانبه را حفظ کرده‌اند.

 

مدیر نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل اینطور مطرح کرد که ایران از زمان عملیات 7 اکتبر حماس میزان یا سرعت فعالیت هسته‌ای خود را تغییر نداده است.

 

وی در ادامه ادعا کرد که تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته‌ای در عرض چند هفته در اختیار دارد.

 

گروسی گفت: در تولید (اورانیوم غنی شده) 60 درصد نوساناتی وجود داشته است، اما هیچ چیز چشمگیری وجود ندارد. آنچه ما می‌بینیم این است که یک مبنای ثابت وجود دارد. آنها در گذشته سریع‌تر بوده‌اند، اما چیزی که ما می‌بینیم یک (سرعت) منظم است - مثل نرم دویدن است.»

 

طبق ادعای مدیر کل آژانس، «اما بدون شک برنامه در حال رشد است، بزرگتر می شود، گسترده تر می شود، قوی تر می شود.»

 

گروسی در ادامه ادعاهای خود مطرح کرد: در مارس سال گذشته، تهران متعهد شد که حدود 30 دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته ای خود نصب کند، اما تنها 9 دوربین فعال شدند، اما آنچه مهم است اطمینان از عدم وجود "انفصال کامل" یا "گسیختگی" است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------