دیدار سران ترکیه، آذربایجان و ارمنستان برای اولین‌بار/ ارایه طرح پیشنهادی صلح به ایروان و باکواخبار،اخبار جدید،اخبار روز
نخست وزیر ارمنستان و رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان در حاشیه نشست سیاسی اتحادیه اروپا در پراگ دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش تسنیم، عصر امروز پنجشنبه نخست وزیر ارمنستان و رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان در حاشیه نشست سیاسی اتحادیه اروپا در پراگ، پایتخت جمهوری چک دیدار و گفت‌وگو کردند.

 

در این دیدار علاوه بر وزیران خارجه کشورهای یاد شده، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز حضور داشتند.

 

گفته میشود این نشست با وساطت و ابتکارعمل فرانسه و مجارستان صورت گرفته است. این اولین بار است که سران ایروان، باکو و آنکارا کنار یکدیگر نشسته و گفت‌وگو می‌کنند.

 

علی‌اف بعد از دیدار سه‌جانبه و همچنین دیدار چهارجانبه با نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور فرانسه و شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت: «در این دیدار موضوعات مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و فکر می‌کنم این نشست برای دستیابی به توافق صلح نیز مهم باشد. تماس‌ها همچنان ادامه دارد. قرار گذاشتیم بعد از شام دوباره همدیگر را ببینیم. در هر صورت، روند صلح قبلاً تقویت شده است.» علی‌اف همچنین گفته است که باکو 5 شرط خود برای صلح را پیش برده است.

 

 دیدار دوجانبه مقامات ترکیه و ارمنستان در پراگ

 بعد از این دیدار‌ها، هیئت دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان در پراگ با هیئت دولت ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار وزیرانی از دو طرف نیز حضور داشتند. اردوغان در پاسخ به یک خبرنگار آذربایجانی که پرسیده بود، مرزها با ارمنستان بازگشایی خواهد شد، گفت: «تا امروز در این راستا هرتلاشی کرده باشیم، به آن ادامه خواهیم داد».

 

 توییت ماکرون از دیدار با علیف و پاشینیان

 رئیس جمهور فرانسه بعد از نشست چهارجانبه با سران ارمنستان، آذربایجان و رئیس شورای اتحادیه اروپا در حساب توییتری خود نوشت: «برای صلح پایدار در قفقاز»

 

 

روسیه از ارایه طرح پیشنهادی صلح به ایروان و باکو خبر داد

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه روسیه از ارایه طرح پیشنهادی این کشور برای ایجاد صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و پایان دادن به تنش در قره‌باغ خبر داده است.

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

به نقل از خبرگزاری روسی تاس، ماریا زاخاروا روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: مسکو طرح جامع پیشنهادی خود برای انعقاد پیمان صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به پایتخت‌های دو طرف فرستاده است.

 

وی تصریح کرد: همچنان که پیش از این اعلام کرده بودیم طرح پیشنهادی روسیه به ایروان و باکو ارسال شد و ایگور خووایف «نماینده ویژه وزیر امور خارجه روسیه در موضوع عادی سازی روابط ارمنستان و آذربایجان» دیدارهایی را از این کشورها داشته و رایزنی هایی را انجام داده است.

 

این مقام روس بدون اشاره به جزئیات طرح روسیه برای صلح در قره‌باغ، گفت: مسکو دنبال به نتیجه رساندن مذاکرات است و درباره چیزی حرف می زند که قابل دستیابی است.

 

پیش از این وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی دیداری دوجانبه در ژنو با تاکید بر مواضع پیشین کشورها در مرزبندی میان دو کشور بر اهمیت دستیابی بر توافق صلح تاکید کردند.

 

در دور جدید درگیری‌های مرزی جدید بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان از ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ تا ۲۳ شهریور)، ایروان اعلام کرده که ۱۳۵ سرباز خود را در این جنگ از دست داده و باکو تعداد کشته های خود را ۷۹ سرباز اعلام کرده است.

 

دو طرف در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارامنه‌نشین جمهوری آذربایجان تجربه دو جنگ را داشته‌اند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022