نماینده مجلس: بانک‌ها تقریبا سرمایه‌گذاری را به خاطر تورم متوقف کرده‌اندجبارکوچکی نژاد،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
یک عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم گفت: ما در بررسی برنامه هم گفتیم در حال حاضر بانک‌ها تقریبا سرمایه‌گذاری را به خاطر تورم توقف داد‌ه‌اند و قطعا ما در بحث اشتغال و رشد تولید به بحث‌های مورد نظر نمی‌رسیم. اگر بانک‌ها وارد فضای اقتصادی شوند می‌شود پیش‌بینی کرد یک رشدی داشته باشیم اما در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست.

جبارکوچکی نژاد در گفت‌وگو با ایلنا، درباره این‌که بررسی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون تلفیق به پایان رسیده  است و اینکه آیا به مواردی مانند رشد ۸ درصدی که بسیاری از کارشناسان آن را با توجه به شرایط کشور دور از دسترس می‌خوانند خواهیم رسید یا خیر، گفت: بررسی برنامه هفتم چندماهی طول کشید و در نهایت در تعطیلات مجلس نمایندگان آن را بررسی کردند و بنا شد نمایندگان هم پیشنهادات خودشان را ارائه دهند. 

 

این عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم ادامه داد: در بحث بررسی برنامه و در ابتدای بررسی جداول مشاهده کردیم برای رشد ۸ درصد، بهره‌وری و سرمایه‌گذاری رقم بالایی را در نظر گرفتند اما دیدیم واقعا در برنامه نمی‌توان به رشد ۸ درصدی رسید و قرار شد در طول برنامه ببنیم آیا می‌شود منابعی را توسط منابع داخلی، بیرونی، خصوصی و با افزایش بهره‌وری تامین کنیم که به یک رشد معقولی برسیم.

 

وی تاکید کرد: رسیدن به رشد ۸ درصدی واقعا کار سختی است. در برنامه پنجم و شش هم رشد ۸ درصدی هدف‌گذاری شده بود اما عملا به رشد کمتر از ۴ و ۵ درصدی در طول برنامه توانستیم برسیم در این برنامه هم قطعا همین شکل است مگر اینکه برنامه منعطف شود و به سمت سرمایه‌گذاری بیرونی و بخش‌های خصوصی برویم.

 

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: حال بیرون از مرزها با مشکل تحریم‌ها مواجه هستیم اما در بخش خصوصی می‌توانیم در بخش سرمایه‌گذاری یک تحرکی ایجاد کنیم تا بخشی از  رشد اقتصادی را با خودش به همراه داشته باشد.

 

وی درباره نگرانی از افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم و این‌که میانگین سن بازنشستگی در این برنامه به کجا رسید، عنوان کرد: کمیسیون تلفیق همان میانگین ۲ سال و با افزایش سن حداکثر ۶۵ سال را تصویب کرد. یعنی آن نگرانی که بسیاری از بازنشستگان داشتند برطرف شد و کمیسیون آن پیشنهاد میانگین ۵ سال را تبدیل به همان میانگین ۲ سال مانند سال‌های قبل کرد.

 

کوچی‌نژاد درباره رشد ۳/۵ درصد درخصوص افزایش اشتغال در برنامه و اینکه دولت هم قول ایجاد یک میلیون شغل را داده است، آیا باتوجه به شرایط حاکم ما به این رشد اشتغال دست پیدا خواهیم کرد یا خیر، عنوان کرد: ما در بررسی  برنامه هم  گفتیم در حال حاضر بانک‌ها تقریبا سرمایه‌گذاری را به خاطر تورم  توقف داد‌ه‌اند و قطعا ما در بحث اشتغال و رشد تولید به بحث‌های مورد نظر  نمی‌رسیم. 

 

وی خاطر نشان کرد: اگر بانک‌ها وارد فضای اقتصادی شوند می‌شود پیش‌بینی کرد یک رشدی داشته باشیم اما در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست. 

 

این عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم درباره روند بررسی برنامه در صحن مجلس گفت: کارهای عادی مجلس تعطیل می‌شود و برنامه به صحن می‌آید و به صورت ۲ یا ۳ شیفت بررسی می‌شود تا تمام شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------