کشف یک لاکپشت زرد رنگ نادر در هنداخبار,اخبار علمی,لاکپشت زرد رنگ
کشاورزی هندی یک لاک‌پشت زردرنگ را پیدا کرده که به گفته‌ی متخصصان به نوعی بیماری خاص مبتلاست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یک آلبینو ترتل (Albino turtle – به معنای لاک‌پشت‌های مبتلا به آلبینیسم) به تازگی در هند کشف شده است. کشاورزی هندی یک لاک‌پشت زردرنگ را پیدا کرده که به گفته‌ی متخصصان به آلبینیسم مبتلاست. این کشاورز هندی که نامش بِسودِف ماهاپاترا است هنگامی این آلبینو ترتل زرد را یافت که سر زمینش در دهکده‌ی سانجاپور در منطقه‌ی بالاسور واقع در ایالت اودیسا مشغول کار بود. این مرد پس از آنکه لاک‌پشت را پیدا می‌کند تصمیم می‌گیرد آن را همراهش به خانه‌اش ببرد. آقای ماهاپاترا سپس این موضوع را با مقامات جنگل‌داری مطرح می‌کند و آن‌ها نیز مسئولات حفاظت از محیط زیست را در جریان وجود چنین لاکپشتی می‌گذارند.

 

سیدهارت پَتی، مدیرعامل سازمان حفاظت از گونه‌های زیستی، در مصاحبه‌ای گفته این نخستین بار است که چنین گونه‌ای از لاکپشت را می‌بیند.

 

لاک‌پشت فلَپ شِل هندی گونه‌ای از لاک‌پشت‌ها هستند که در منطقه‌ی جنوب آسیا به وفور یافت می‌شوند.

 

آقای پتی رنگ زرد این لاک‌پشت را نتیجه‌ی ابتلای این خزنده به آلبینیسم دانسته و گفته: «آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی است و مشخصه‌اش نیز کمبود خفیف یا حاد تیروزین است. همچنین گاهی هم تغییری در توالی ژنیتیکی روی می‌دهد.»

 

آقای پتی در ادامه‌ی صحبت‌هایش اشاره کرده است که این آلبینو ترتل اکنون به حیات وحش بازگردانده شده است. این گونه‌ی لاک‌پشت که از یکی انواع گونه‌های لاک‌پشت‌های فلپ شل هندی به شمار می‌آید تا کنون ناشناخته مانده بود و متخصصان نیز بر این باورند که این آلبینو ترتل چیزی حدود یک‌ونیم تا دو سال سن دارد.

 

آقای پتی می‌گوید: «گونه‌های لاک‌پشت و خرچنگ را به کرات می‌بینیم و پس از نجاتشان آن‌ها را به دریا بازمی‌گردانیم. اما این نخستین بار در ایالت اودیسا و دومین باردر تمام هند است که آلبینو ترتل می‌بینیم.»

 

او در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفته گونه‌ی لاک‌پشت فلپ شل هندی در کشور‌هایی همچون پاکستان، سری‌لانکا، هندوستان، نپال، بنگلادش و میانمار به وفور یافت می‌شود و هچنین همه‌چیز خوار است و از قورباغه، حلزون و حتی برخی از گیاهان دریایی تغذیه می‌کند.

 

سال ۲۰۱۶ بود که یک آلبینو ترتل سبز نادر دیگری در سواحل استرالیا پیدا شد. این آلبینو ترتل که تازه از تخم در آمده بود گروه داوطلب حفظ پاکیزگی ساحل کولِم را شگفت‌زده کرد، تا حدی که آن‌ها برایش اسم گذاشتند و این آلبینو ترتل تازه از تخم‌درآمده را «لیتل آلبی» صدا می‌زدند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------