جدیدترین تصویرمنتشر شده از کره زمین 

 

 

کره زمین , تصویر کره زمین

 

 

 

جدیدترین ماهواره ای که توسط ناسا برای عکسبرداری از کره زمین به فضا فرستاده شده است ، تصویر بسیار زیبا و خیره کننده ای از سیاره محل تولد ما تهیه کرده است.

این تصویر جدید و زیبا از کره زمین که توسط کارکنان ناسا "گوی مرمری" نامیده شده ، توسط ماهواره سوامی ارسال شده است. این فضا پیما که اندازه یک وانت است و اولین نمونه تولید شده در نوع خود است ، یک ماهواره عکسبرداری است که برای جمع آوری اطلاعات جهت پیش بینی کوتاه مدت و بلند مدت وضعیت آب و هوا ساخته شده است.

این عکس که در روز پنج شنبه دوم فوریه منتشر شد ، جدیدترین عکس ارسال شده توسط این ماهواره است و در تاریخ ۲۳ ژانویه گرفته شده است . این عکس نیمکره شمالی زمین را به وضوح نشان می دهد و قاره آفریقا کاملا" در آن دیده می شود ، قسمتی از قاره آسیا و خاور میانه نیز در گوشه سمت راست این تصویر قابل مشاهده است.

در این تصویر ، کره زمین با چهار خط بزرگ که در اثر انعکاس نور خورشید از سطح اقیانوسها بوجود آمده اند ، به پنج قسمت تقریبا" مساوی تقسیم شده است. ناسا این ماهواره ۱.۵ میلیارد دلاری را در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ به فضا فرستاد تا از طریق این فضا پیمای مجهز راحتتر بتواند وضعیت آب و هوا و وقایع طبیعی مانند فوران آتش فشانها و سیلابها را بررسی و پیش بینی کند.

بنا به گفته دانشمندان ناسا ، ماهواره سوامی هر روز حدود ۴ترابایت اطلاعات و عکسهای مختلفی از کره زمین برای آنها ارسال می کند .تعداد عکسهایی که هر روز توسط این ماهواره ارسال می شود آنقدر زیاد است که می توان حدود ۸۰۰ دی وی دی را با این عکسها پر کرد.

اسم این ماهواره از نام یک هواشناس در گذشته به نام ورنر ای سوامی که بسیاری او را پدر علم هواشناسی ماهواره ای می دانند ، اقتباس شده است . انتظار می رود که این ماهواره حداقل تا سال ۲۰۱۶ به کار خود ادامه دهد .....  /  پرتال آفتاب

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------