فردا مشاهده کسوف در ایران؛ فرصتی که تا ۵ سال آینده دست نخواهد داد خورشیدگرفتگی,اخبار علمی ,خبرهای علمی
منجم آماتور ضمن اعلام خورشیدگرفتگی در روز سه‌شنبه (سوم آبان) گفت: این خورشیدگرفتگی جزئی است و در تمام ایران رخ می‌دهد اما با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست. فرصتی برای رصد خورشیدگرفتگی که تا ۵ سال آینده در ایران وجود نخواهد داشت. 

خورشیدگرفتگی یا کسوف، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمام آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند. ماه در خورشیدگرفتگی از بین خورشید و زمین عبور می‌کند. این حرکت مانع رسیدن نور خورشید به زمین می‌شود و هنگامی که ماه از مقابل خورشید می‌گذرد سایه ماه روی زمین می‌افتد و آسمان تاریک می‌شود. خورشیدگرفتگی به سه شکل کلی، جزئی و حلقوی رخ می‌دهد که در هر یک از این اشکال بخش‌هایی از خورشید به اصطلاح می‌گیرد. 

 

کاظم کوکرم، منجم آماتور و سردبیر پیشین مجله نجوم در مورد زمان دقیق رخداد خورشیدگرفتگی پیش رو در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: این خورشیدگرفتگی بعدازظهر سه‌شنبه (سوم آبان ۱۴۰۱) به وقوع می‌پیوندد و از تمام پهنه ایران قابل رؤیت است.

 

وی ادامه داد: خورشید از حدود ساعت ۱۳:۳۰ روز سه‌شنبه می‌گیرد و تا حدود ساعت ۱۶ پایان می‌یابد. کسوف از مناطق غربی ایران آغاز می‌شود. مثلا از ساعت ۱۳:۲۷ در ارومیه و ۱۳:۳۰ در ایلام آغاز می‌شود و به تدریج شهرهای دیگر رو به مزکر و شمال شرق کشور شاهد آغاز خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود. 

 

 خورشیدگرفتگی,اخبار علمی ,خبرهای علمی

عکس تزئینی از مراحل رخداد یک کسوف جزئی

    درصد خورشیدگرفتگی در مناطق مختلف متغیر است و از حدود ۴۳ درصد در بندرعباس تا حدود ۶۰ درصد در بجنورد و مشهد (بیشترین درصد گرفتگی در بین مراکز استان) سطح خورشید با قرص ماه پوشانده می‌شود.  

     

این منجم آماتور ادامه داد: اوج این خورشیدگرفتگی برای مناطق مختلف کشور، اگر به طور میانگین در نظر بگیریم، حوالی ساعت ۱۵ رخ می‌دهد. 

 

درصد گرفت خورشید در تهران ۵۵ درصد

کوکرم در مورد زمان و درصد گرفتگی خورشید در خسوف مزبور در تهران اظهار داشت: وقوع خورشیدگرفتگی از ساعت ۱۳:۴۱ در تهران آغاز می‌شود و بیشینه کسوف آن ساعت ۱۴:۵۸ در تهران ثبت خواهد شد. درصد گرفت در زمان اوج این خورشیدگرفتگی برای تهران به صورت ۵۵ درصد از مساحت سطح خورشید رخ خواهد داد.  

 

وی در مورد رویت پذیری این خورشیدگرفتگی اظهار داشت: این خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست؛ مگر اینکه از فیلتر مخصوص جوشکاری شماره ۱۴ یا عینک های مخصوص رویت خورشیدگرفتگی استفاده شود. ضمن اینکه رصد خورشیدگرفتگی بدون استفاده از این تجهیزات موجب آسیب به چشم فرد نیز خواهد شد.  

 

 خورشیدگرفتگی,اخبار علمی ,خبرهای علمی

مناطقی از زمین که شاهد کسوف جزئی ۳ آبان ۱۴۰۱ خواهند بود

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022