افزایش دمای زمین را به تغییرات انرژی خورشید نسبت ندهیم اخبار علمی ,خبرهای علمی, انرژی خورشید
اطلاعات حاصل از سنجش‌های ماهواره‌ای طی 30 سال گذشته حاکی از آن است که انرژی دریافتی از خورشید ثابت بوده و افزایش دمای زمین در چند دهه گذشته را نباید به تغییرات فعالیت ستاره خورشید نسبت داد. 

به گزارش ایرنا، «پتری تالاس»، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در پیامی به مناسبت روز جهانی هواشناسی اعلام کرد: «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال 2019 است.

 

خورشید به زمین حیات و انرژی بخشیده و بر چرخه آب، جریانات اقیانوسی و هوا تاثیر می ‌گذارد و وضعیت ‌هوا و فعالیت ‌های روزانه ‌ما را شکل می‌ دهد. خورشید الهام‌ بخش موسیقی، عکاسی و هنر است. این ستاره که در فاصله 150 میلیون کیلومتری زمین و در قلب منظومه شمسی قرار گرفته، به زمین گرما و به موجودات آن حیات می‌بخشد.

 

اطلاعات حاصل از سنجش‌های ماهواره‌ای طی 30 سال گذشته حاکی از آن است که انرژی دریافتی از خورشید ثابت بوده است و افزایش دمای زمین در چند دهه گذشته را نباید به تغییرات فعالیت ستاره خورشید نسبت داد.

 

افزایش دمایی که منجر به ذوب یخ های قطبی و گرمایش آب اقیانوس ها شده ناشی از رها شدن دراز مدت گازهای گلخانه ‌ای در جو است، فراوانی دی اکسید کربن جو زمین در سال 2017 به 405.5 ذره در میلیون رسید و با اینکه روند افزایشی آن کاهش یافت، ولی شوربختانه هنوز ادامه دارد.

 

از سال 1990 میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی 41 درصد افزایش یافت که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی اکسید کربن در این افزایش 82 درصد بوده است.

 

چنانچه روند افزایش گازهای گلخانه‌ای به همین منوال پیش رود، تا پایان قرن بیست ‌و یکم شاهد افزایش 3 تا 5 درجه‌ای دمای هوا خواهیم بود، این میزان بیش از مقدار تعیین شده یعنی افزایش دو درجه‌ ای دما و حتی کمتر از آن در کنوانسیون سازمان ملل معروف به توافق پاریس در خصوص تغییر اقلیم است.

 

تغییر اقلیم منجر به افزایش دمای بیشینه و ثبت رکورد‌های جدید در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی شده است، امواج گرمایی هر سال زودتر آغاز و دیرتر پایان می‌یابد و به دلیل تغییر اقلیم، شدت و فراوانی آن بیشتر می‌ شود.

 

چشم‌انداز مدل‌های اقلیمی حاکی از افزایش میانگین دما در بیشتر مناطق خشک و اقیانوسی، افزایش شدید گرما در بیشتر مناطق مسکونی، افزایش فراوانی بارش‌های سنگین در بسیاری مناطق و خشکسالی و کمبود بارش و آب در مناطقی دیگر است. به همین ترتیب خطرات ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی سلامت، معیشت، امنیت غذایی، تامین آب، محیط زیست، امنیت انسان‌ها و رشد اقتصادی را نشانه گرفته است.

 

خورشید تنها منبع انرژی زمین است که حتی در روزهای ابری نیز در دسترس است، افزایش روز افزون استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی در سراسر جهان برای تولید برق، گرما و نمک زدایی آب کاملا مشهود است.

 

درک این مهم که چگونه خورشید بر هوا و پدیده‌های اقلیمی تاثیرگذار است نقش اساسی در وظیفه اصلی سازمان جهانی هواشناسی را که همانا ایجاد جوامع مستحکم و مقاوم است ایفا می‌کند.

 

رویکرد یکپارچه سامانه زمین در کمیته سازمان جهانی هواشناسی، ارائه بهترین علوم و خدمات کاربردی در راستای پشتیبانی از کشورها در زمینه ‌‌های هوا، اقلیم، آب، اقیانوس و محیط زیست است.

 

23 مارس مصادف با روز جهانی هواشناسی است، این روز در سال 1950 توسط سازمان جهانی هواشناسی شکل گرفت.

 

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، همه ساله 23 مارس مصادف با سوم فروردین را به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده است. این سازمان هر سال یک شعار را برای روز جهانی هواشناسی معرفی می کند و این روز در تمام کشورهای عضو سازمان جشن گرفته می‌شود. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------