بوستر موشک اسپیس ایکس با ماه برخورد می کند!اسپیس ایکس ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
بوستر موشکی که اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۵ میلادی به فضا فرستاد، اکنون در مسیری قرار دارد که طبق پیش بینی ها در ۴ مارس ۲۰۲۲ میلادی با سطح ماه برخورد می کند. 

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، موشک اسپیس ایکس که حدود ۷ سال قبل به فضا پرتاب شده بود، به نظر می رسد اکنون در مسیر برخورد با ماه قرار دارد و به گفته ستاره شناسان این رویداد در ماه مارس اتفاق می افتد.

 

این موشک فالکون ۹ همراه یک ماهواره رصد آب وهوا در سال ۲۰۱۵ میلادی به فضا پرتاب شد. پس از آن بوستر موشک در یک مدار آشفته و نا به سامان در فضا شناور بوده است.

 

قسمت دوم موشک پس از رسیدن به مدار زمین منسوخ شد و همزمان «رصدخانه آب و هوای اعماق فضا»(Deep Space Climate Observatory) سفر خود به یک نقطه لاگرانژ خورشید-زمین آغاز کرد.

 

وسیله پرتاب سوخت کافی برای بازگشت به اتمسفر زمین نداشت و ارتفاع آن تا زمین بسیار زیاد بود. از سوی دیگر این ابزار انرژی لازم برای گریز از گرانش بین زمین و ماه را نداشت.

 

اکنون کارشناسان اعلام کرده اند مسیر مدار بوستر در ۴ مارس با ماه برخورد می کند. در اوایل ماه جاری میلادی بیل گری که درباره نرم افزار پروژه پلوتو برای ردیابی اشیای نزدیک زمین، سیارک ها و شهاب سنگ ها مقاله می نویسد از ستاره شناسان آماتور و حرفه ای خواست تا مشاهدات بیشتری درباره این موشک انجام دهند.

 

گری با توجه به داده های جدید معتقد است قسمت بالای موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس با قسمتی از ماه در نزدیک خط استوای آن برخورد می کند که از زمین دور است. هرچند به راحتی نمی توان تاثیر نور خورشید بر موشک ها و تغییر مدار آنها را پیش بینی کرد.

 

او در این باره می گوید: هرچند این تاثیرات غیرقابل پیش بینی بسیار اندک هستند، اما در بازه زمانی تا ۴ مارس تجمیع شده اند. این بدان معنا است که برای تعیین زمان و مکان دقیق برخورد بوستر با ماه به مشاهدات دقیق تری نیاز است.

 

اگر این پیش بینی صحیح باشد، ماهواره هایی که هم اکنون دور ماه مدار می زنند از جمله مدارگرد Lunar Reconnaissance ناسا و چاندرایان۲ هند، می توانند مشاهداتی درباره تاثیر برخورد موشک بر ماه جمع آوری کنند.

 

ناسا در سال ۲۰۰۹ میلادی یک بوستر از کار افتاده موشک را برای انجام مشاهداتی در این زمینه به ماه پرتاب کرد. اما به نظر می رسد رویدادی که در مارس امسال اتفاق می افتد، نخستین باری باشد چرا که یک قطعه سخت افزار فضایی غیر عمدی به سطح ماه برخورد می کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------