افسانه‌های محلی قشمافسانه‌های محلی قشم,افسانه غولک, افسانه غولک چیست

افسانه‌های محلی قشم

 

از میان تاریخ طولانی جزیره قشم معمولا فقط به زمان صفویه و حمله پرتغالی‌ها اشاره می‌شود. اما  اما قدمت جزایر جنوب کشور و از جمله قشم به زمان تشکیل پادشاهی ایلامی(عیلامی) باز می‌گردد. مجاورت دریا و ارتباط فراوان با فرهنگ‌های دیگر به واسطه آن، فرهنگ منحصر به فرد و غنی‌‌ای را در جزیره قشم به وجود آورده است.

 

بخشی از این فرهنگ بی‌مانند قصه‌ و افسانه‌های فولکلور یا بو‌می است. زندگی در جزیره و دوری از زندگی شهری، مجاورت دریای مواج و تخیل قوی مردم جزیره در افسانه‌های آن تاثیر به سزایی داشته است. دراین مقاله قصد داریم تعدادی از این افسانه‌‌ها را معرفی کنیم.  پیش از آن که به افسانه‌های محلی قشم بپردازی باید یادآور شویم که اگر قصد سفر به قشم را دارید می‌توانید به سایت علی بابا مراجعه کنید.

 

علی بابا امکان خرید بلیط هواپیما و رزرو اتاق در هتل های قشم را برای مشتریان خود فراهم نموده. استفاده از سایت علی بابا پروسه خرید خدمات گردشگری را کوتاه و بسیار آسان نموده است.

 

افسانه غولک

غولک موجودی است که در شکل واقعی خود مانند حیوانی با د‌می پر از خار دیده ‌می‌شود. این موجود افسانه‌ای به اندازه سایر موجودات در افسانه‌های قشم ترسناک نیست.

 

غولک به انسان آسیبی نمی‌رساند و برای وی خطری ندارد. در هیچ داستانی اشاره‌‌ای به آسیب رساندن غولک به مردم نشده اما بر اساس داستان‌های موجود وی از ترسناندن، آزار رساندن به انسان و در کل از درد کشیدن مردم لذت ‌می‌برد و خوشحال ‌می‌شود. این موجود می‌تواند تغییر چهره و تغییر صدا بدهد و به شکل انسان در آید. همچنین می‌تواند به صورت سایر حیوانات در آمده و به شکل دیگری آزار و اذیت خود را متوجه انسان نماید.

 

معروف است غولک خود را تبدیل به انسان می‌کند تا مسیر اشتباه را به افراد نشان بدهد. همچنین گاهی اوقات خود را به شکل آشنایان یک فرد در آوردت و تفرقه پراکنی می‌کند. گاهی هم خود را به شکل انسان تغییر داده و شخص را به جای خلوت کشانده و سپس ظاهر خود را تغییر می‌دهد تا از ترسیدن آن فرد لذت ببرد. طبق افسانه‌های محلی قشم غولک می‌تواند شبیه اسب یا الاغ شده و مردم یا بار آن‌ها را به  جای اشتباه برده و رها نماید.

 

افسانه بوسلمه, افسانه بوسلمه چیست,افسانه ملمداست

افسانه غولک از افسانه‌های محلی قشم

 

افسانه بوسلمه

بوسلمه یک موجود در افسانه‌های جنوب کشور است که بسیار ترسناک بوده و از گوشت و خون انسان‌ و به خصوص کودکان تغذیه ‌می‌کند. این حیوان قربانی خود را به عمق دریا می‌برد و حتی استخوان‌هایش را می‌خورد. بر اساس افسانه‌ها، بوسلمه فقط در تاریکی شب حمله می‌کند و هیکل بسیار بزرگی دارد. به گونه‌‌ای که لنج‌ها را در دریا غرق می‌کند.

 

این افسانه از لنج‌های تجاری که به مدت چندین هفته در آب سفر می‌کردند و به نقل از ملوانان آن‌ها شکل گرفت. آن‌ها ادعا کردند که گاهی اوقات در روشنی صبح متوجه ‌می‌شدند که یکی از لنج‌‌ها ناپدید شده و این کار را به بوسلمه نسبت ‌می‌دادند. همچنین این ملوان‌ها ادعا می‌کردند که بعضی دوستانشان که به روی عرشه می‌رفتند ناپدید می‌شدند و آن را نیز به بوسلمه نسبت می‌دادند. طبق قصه‌ها این موجود کودکانی که در تاریکی شب به تنهایی در آب شنا کنند را نیز شکار می‌کند ولی معمولا به ساحل نزدیک نمی‌شود و بیشتر لنج‌‌ها و ملوانانی که مسیر خود را گم کرده‌‌اند را شکار می‌کند.

 

بوسلمه برای مرد‌می‌که تمام زندگی خود را از راه ماهیگیری و تجارت بر روی آب می‌گذرانند یک شکارچی ترسناک در دل دریا به حساب ‌می‌آید. با وجود گذشت زمان بوسلمه هیچ‌گاه از ذهن ملوانان بیرون نرفته و همیشه ترس را در دل آن‌ها و خانواده‌هایشان ‌می‌اندازد.

 

افسانه ملمداس

همانطور که در افسانه‌های غربی پری دریایی وجود دارد که زیبا است و با صدایش ملوانان را سرگرم می‌کند و بعد به داخل آب باز خواهد گشت، ملمداس نیز زنی زیبا و جوان است که دریانوردان را اغوا می‌کند. ملمداس هم مثل پری دریایی بالاتنه زیبا و پایین تنه ماهی مانند دارد. بر طبق افسانه‌ها ملمداس  ماهیگیرانی را که شب هنگام و تنها به کار مشغول باشند را پیدا می‌کند و آن‌ها را که نتوانند در برابر اغوای او مقاومت کنند را به سمت خود کشیده و با پاهای خود تکه تکه کرده و می‌خورد.

 

روایت دیگری نیز وجود دارد که ملمداس در زیر سایه درختان مردان جوان را اغوا نموده و بعد آن‌ها را می‌خورد. اما از ملمداس بیشتر به عنوان موجودی در دریا یاد می‌کنند.

 

خرید بلیط از سایت علی بابا,رزرو هتل در قشم,سفر به قشم

افسانه ملمداس از افسانه‌های محلی قشم

 

کلام آخر

در آخر می‌توان گفت که برای تاریخ و هنر غنی جزیره قشم باید حتما یک بار به آن سفر کنید. البته اگر قصد سفر به قشم در هر موقع از سال را داشتید، پیش از خرید بلیط و رزرو هتل های قشم به سایت علی بابا سری بزنید. در سایت علی بابا علاوه بر خرید بلیط و رزرو هتل بسیاری از خدمات گردشگری دیگر نیز آماده ارائه است که با چند کلیک ساده می‌توانید آن را خریداری نموده و لذت ببرید.

 

در سایت علی بابا علاوه بر رزرو هتل در قشم (هتل ایرمان قشم، هتل دیاموند قشم و ...)  می‌توانید بلیط اتوبوس، هواپیما و قطار تهیه نموده و به هر کجای ایران یا جهان سفر کنید. تفاوتی ندارد که به ژاپن سفر می‌کنید و یا قصد سفر به یک شهر نزدیک خود را دارید، علی بابا همراه شما خواهد بود. پس اگر قصد سفر یا گردش داشتید علی بابا را فراموش نکنید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------