رأی ویلموتس صادر شد؛ محکومیت بیش از سه میلیون یورویی ایرانمارک ویلموتس،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
با حکم دادگاه حکمیت ورزش فدراسیون فوتبال ایران باید بیش از سه میلیون یورو به مارک ویلموتس پرداخت کند.

به گزارش تسنیم، دادگاه CAS حکم شکایت مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی پیشین تیم ملی را صادر و ایران را به پرداخت مبلغ سه میلیون و ٣٢5 هزار یورو محکوم کرد.

 

به این مبلغ سالیانه 5 درصد سود اضافه می‌شود.

 

فدراسیون فوتبال درحالی محکوم به پرداخت این مبلغ شده که ویلموتس در مدت زمان کوتاهی که سرمربی ایران بود عملکرد بسیار ضعیفی داشت.

 

 ***

 

جزئیات فرجام‌خواهی ایران از حکم فیفا در پرونده ویلموتس
با اعلام وکیل فدراسیون فوتبال، حکم فیفا درخصوص پرونده مارک ویلموتس در دادگاه CAS شکسته شد.


به گزارش ورزش سه، رای دادگاه عالی ورزش پیرامون پرونده جنجالی فوتبال ایران و سرمربی سابق تیم ملی، مارک ویلموتس سرانجام به طرفین ابلاغ شد. روزبه وثوق احمدی یکی از وکلای پرشمار حاضر در این پرونده که از ابتدای فرجام خواهی مجدد ایران در این فرآیند حضور داشته، در شبکه خبر جزئیات رای دادگاه عالی ورزش در مورد فرجام خواهی ایران در رای کمیته انضباطی فیفا را رسما اعلام کرد.

 

جزئیات این رای بنابر گفته‌های وثوق احمدی به شرح زیر است:

 

* رأی ویلموتس به 3 میلیون و 325 هزار یورو کاهش یافت

چند ساعت گذشته حکم آقای ویلموتس در دیوان داوری ورزش به بنده ابلاغ شد. در این حکم، رأی اولیه فیفا شکسته شد. ایراداتی که در پرونده توسط وکلای فدراسیون فوتبال که من یکی از آنها هستم، مورد پذیرش دادگاه CAS قرار گرفته است. بخشی از میزان غرامتی که توسط فیفا صادر شده بود، به‌وسیله دیوان داوری ورزش لغو شده و عدد باقی‌مانده برای پرداخت به آقای ویلموتس 3 میلیون و 325 هزار یورو تعیین شده است که پیش از این مقداری از این جریمه به او پرداخت شده بود.


* ویلموتس پس از 5 ماه قراردادش را فسخ کرده بود!

زمانی‌که آقای ویلموتس قراردادشان را با فدراسیون منعقد کردند، به‌مدت 5 ماه برای تیم ملی کار کرده بودند. پس از آن، ایشان با ارسال چند نامه با استناد به مقررات فیفا، قرارداد خودشان را به‌صورت یک‌جانبه فسخ کردند و پس از آن با یک توافق شفاهی که با فدراسیون فوتبال ایران انجام داده بودند، با دریافت مبلغی مجددا به تمرینات تیم ملی بازگشتند.

 

* اولین فسخ قرارداد ویلموتس موجه و قانونی است

آن 2 میلیونی که به ایشان پرداخته شده، تماما برای این سرمربی نبوده و به دستیاران ویلموتس نیز تعلق داشته است. زمانی‌که در فیفا به پرونده رسیدگی می‌شد، اعلام شد به جهت اینکه آقای ویلموتس حداقل 2 ماه کار کرده و دستمزدش را دریافت نکرده و اخطار دریافت مبلغ خودشان را نیز به فدراسیون داده و با این حال نیز فدراسیون به ایشان مبلغی را پرداخت نکرده است، فسخ قرارداد وی موجه تلقی شده و فیفا اعلام کرد که ویلموتس استحقاق دریافت تمام مبلغ قراردادش را دارد. این مقرراتی است که در فیفا وجود دارد و به صراحت ذکر می‌کند اگر یک طرف قرارداد به تعهداتش عمل کند و طرف مقابل این کار را نکرد، شخص مذکور استحقاق دریافت تمام مبلغ را دارد.

 

* تحریم‌های بانکی، یکی از دلایل تغییر رأی پرونده است

طبق قوانین فیفا یک سرمربی می‌تواند پس از فسخ صحیح تمام مبلغ قراردادش را دریافت کند ولی با دفاعیاتی که انجام دادیم، توانستیم دیوان داوری ورزش را قانع کنیم که آنها به چند جهت با تأیید تمام این مبلغ مخالف هستند. نخستین دلیل تحریم‌های سنگین بانکی است که آمریکا علیه کشور اعمال کرده است. در این رأی دادگاه داوری ورزش اعلام کرده است: ما تأیید می‌کنیم که فدراسیون فوتبال ایران تمام تلاش خود را انجام داده است تا بتواند دستمزد ویلموتس را پرداخت کند و این سرمربی قادر به فسخ قراردادش نباشد ولی به دلیل همان تحریم بانکی، این تلاش‌ها به نتیجه نرسید.  


* مصاحبه ویلموتس، به برگ برنده فدراسیون تبدیل شد

یکی دیگر از دلایل ما که مورد پذیرش دادگاه داوری ورزش قرار گرفت، مصاحبه این سرمربی است. پس از آنکه ویلموتس قراردادش را با ایران فسخ کرد، هدایت هیچ تیمی را برعهده نگرفت و در یک مصاحبه که به زبان فرانسوی از وی منتشر شد، اعلام کرد که نه‌تنها به هیچ تیمی نمی‌رود بلکه پیشنهاد 2 باشگاه و 2 تیم ملی را رد کرده است و هیچ احساسی نسبت به آنها ندارد و قصد دارد صبوری کند تا طلبش را از ایران بگیرد.

 

* مبلغ قرارداد ویلموتس 7.8 میلیون یورو بود

کل مبلغ قرارداد 3 سال و نیم ویلموتس 7 میلیون و 875 هزار یورو بوده است. مبلغ قرارداد سال‌های اول و دوم و سوم وی 2 میلیون و 250 هزار یورو و نیم‌سال سوم نیز یک میلیون و 125 هزار یورو یعنی نصف رقم یک سال بوده است. تاکنون تقریبا به خود آقای ویلموتس نزدیک به یک میلیون و 700 هزار یورو پرداخت شده است.

 

* در دادگاه سوئیس توافق طرفین مورد احترام است
وقتی قبل و بعد پرونده ویلموتس را نگاه می‌کنیم میفهمیم که رقم او این مقدار نبود. احتمالا ما را پیدا کرده بود! ما در مباحث حقوقی یک چیزی داری به نام خیار غبن فاحش که اگر کسی سر کسی کلاه بگذارد، دادگاه می‌تواند رای را برگرداند. در سوئیس از این خبرها نیست؟ وثوق در واکنش به این اظهارات محمدی گفت: بر اساس قوانین سوئیس، توافق طرفین مورد احترام و ملاک رسیدگی است.

 

* فدراسیون مقصر اصلی نبوده و بخشی بابت دیرکرد پرداخت است

قیمت واقعی این مربی مثلا در ترانسفرمارکت، می‌تواند در این رای اثر گذاشته باشد؟ وثوق در پاسخ به این سوال توضیح داد: خیر واقعیت این است که مبنا توافق طرفین بوده است. نکته خیلی مهمی که باید اشاره کنم این است که بعد از اینکه فیفا ویلموتس را مستحق دریافت تمام مبلغ دانست، CAS اعلام کرد که بر اساس مقررات سوئیس او استحقاق دریافت تمام مبلغ را ندارد. این نشان می‌دهد که فدراسیون فوتبال ایران 100 درصد مقصر موضوع نبوده است. بخشی از این تقصیر بابت دیرکرد در پرداخت هزینه بوده که آن را هم صراحتا اعلام کرده که ایران قصد پرداخت داشته ولی به‌خاطر بحث تحریم نتوانسته است.

 

* در شرایط بسیار خاصی احتمال برگشت رأی وجود دارد
این رای بازهم احتمال برگشت دارد؟ "از نظر مقررات سوئیس در شرایط بسیار بسیار خاص ظرف 30 روز قابلیت فرجام خواهی در دیوان فدرال این کشور وجود دارد. شرایط نادری مثل خلاف نظم عمومی سوئیس یا..." این سوال و جواب نشان می‌دهد که دیگر به پایان این داستان بلند و اعصاب خرد کن رسیده‌ایم.

 

* باید از روز اول حقوقدان بین المللی در کنار فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها باشد
او در پاسخ به این سوال که آیا پرونده‌هایی بوده که رای به نفع ما صادر شده باشد گفت: بله پرونده‌هایی بوده که رای آن به نفع ما باشد. ولی باید از روز اول یک مشاور و حقوقدان بین المللی کنار فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها باشد که آنها را راهنمایی کند.

 

وثوق صحبت‌های خود را با این خبر به پایان رساند که ویلموتس به پرداخت نصف هزینه رسیدگی در حق فدراسیون فوتبال ایران هم محکوم شده است.

 

* نتیجه گیری پایانی:
طبق اعلام وثوق احمدی، مبلغ کل قرارداد ویلموتس برای سه سال، 7 میلیون و 875 هزار یورو بوده که پیش از این، فدراسیون نزدیک به یک میلیون و 700 هزار یورو را به این سرمربی بلژیکی پرداخت کرده است. حالا نیز با رأی دادگاه داوری ورزش، فدراسیون باید 3 میلیون و 325 هزار یورو دیگر را به ویلموتس بپردازد که در کل، رقم دریافتی وی از فدراسیون عدد 5 میلیون و 25 هزار یورو را نشان می‌دهد.

 

بدین‌ترتیب فدراسیون فوتبال ایران رقمی نزدیک به 2 میلیون و 850 هزار یورو نسبت به اصل قرارداد ویلموتس به وی پرداخت نخواهد کرد و این رقم، سود فدراسیون از قرارداد اولیه این سرمربی است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022