درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت اما آموختن آنها ضروریست!درس هایی که در مدرسه آموزش نمی دهند, درسهای مهم زندگی, آموزش خودشناسی و شناخت علایق

درس های زندگی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت

 

5 درس زندگی كه در هيچ مدرسه ای ياد نمی دهند!  

خیلی از پدر و مادرها گمان می کنند که فرزندشان با مدرسه رفتن، با اکثر درس های زندگی آشنا می شود و می تواند در آینده گلیم خود را از آب بیرون بکشد، اما خوب همیشه این طور نیست و بچه ها برای یادگیری مهارت های زندگی، به بسترهای جدی تری نیاز دارند.

 مقدمه ای درباره مهارت های زندگی 

درست است که ما با رفتن به مدرسه خیلی چیزها را یاد می گیریم و با مهارت های مختلفی برای زندگی در اجتماع آشنا می شویم، اما این تمام آن چیزی که قرار است ما برای ادامه ی زندگی و کسب در آمد در زندگی کسب کنیم نیست و نخواهد بود. چه بخواهیم و چه نخواهیم، کسب درآمد و ورود به بازار یکی از مهم ترین مواردی است که یک بچه، کودک، نوجوان و جوان باید آموزش ببیند و عموما این موضوع جزو مواردی نیست که در مدرسه ها و سیستم های آموزشی کشور به آن پرداخته شود. از این رو نتیجه ی این همه تحصیل در بخش ها و مقاطع مختلف، چیزی جز یک عده انسان تحصیل کرده ی بیکار نیست. البته در این میان، خیلی ها هم شانس می آورند و در مشاغلی کاملا غیر مرتبط با رشته ی تحصیلی و رشته ی مورد علاقه شان، مشغول می شوند و این انتخاب فقط و فقط به خاطر کسب درآمد رخ می دهد و لاغیر!

البته که در کنار مهارت های ورود به بازار کار و کسب درآمد، مورد مهم دیگری مانند اخلاق انسانی نیز وجود دارد که تمامی این فاکتورها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و نتیجه ی نهایی، یک انسان موفق و راضی از موقعیت اجتماعی و اخلاقی را پدید می آورند. خوب با این تفاسیر تا به این جای کار متوجه شدیم که خیلی از مهارت هایی که ما در مدرسه یاد می گیریم، مهارت هایی نیست که در زندگی جدی و واقعی، به کمک ما بیایند؛ پس یعنی مدرسه رفتن نیاز نیست؟

نه! این بدترین برداشتی است که می توانید از حرف های ما داشته باشید، منظور ما این است که مهارت هایی که مدرسه به محصلین آموزش می دهد، برای زندگی جدی و واقع کافی نیست و فرد برای اینکه بتواند در ماراتن زندگی واقعی نیز به موفقیت برسد، نیاز دارد که مهارت های خیلی مهم تری را در کنار مهارت های آموزشی مدرسه فرا بگیرد. اما این مهارت ها چه هستند؟ در ادامه برایتان از درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت، بیشتر برایتان صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید :

 

یادگیری مهارت های زندگی, درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت, درس زندگی از بزرگان

چه درس هایی را در مدرسه یاد نمیگیرید؟

 

درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت

خودشناسی و شناخت علایق

بله! این مورد، یکی از مهارت هایی است که بچه ها از همان ابتدای ورود به مدرسه و ورود به اجتماع باید به آن بپردازند. این موضوع یک مقوله ی روان شناسی است که در موفقیت افراد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند چرا که اگر فردی خودش و علایقش را بشناسد، خیلی راحت تر می تواند برای آینده ی خود هدف گذاری کند و انتخاب هایی داشته باشد که با خواسته هایش منطق است و نیازهایش را برطرف می کند.

 

در واقع فرد با شناختن خود علایقش، پا در مسیری می گذارد که آینده ی بهتری در انتهای ان مسیر، انتظارش را می کشد. به بیانی خیلی ساده، وقتی خودشناسی وجود داشته باشد، دیگر نیازی نیست که همه ی شاگرد زرنگ ها به سمت ریاضی و فیزیک و تجربی بروند و هر کس در رشته ای فعالیت می کند که آینده ی شغلی آن رشته را بسیار دوست دارد. 

 

مدیریت زمان

این موضوع، مقوله ای است که تا حدودی به آن پرداخته می شود اما نه به طور کامل. در واقع اگر انسان ها یاد بگیرند که ارزش زمان تا چه حد زیاد و جدی است، می توانند با ذهن بازتر و آگاه تری، برای آینده ی خود برنامه ریزی کنند. منظور ما از مدیریت زمان، تقسیم بندی زمان برای درس خواندن و رسیدن به امتحانات پایان ترم نیست، بلکه منظور ما درک مفهوم عمیق زندگی و ارزشمندی این زمانی است که در اختیار ما گذاشته شده. 

 

آموزش خودشناسی و شناخت علایق, انسان موفق, یادگیری مهارت های زندگی

همه چیز درباره ی درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت

 

چگونگی برقراری ارتباط

انسان موجودی اجتماعی است و برای اینکه بتواند در این زندگی دوام بیاورد، به روابط اجتماعی و ارتباطات به شدت نیاز دارد. بحث ارتباطات، بحث بسیار عمیق و جدی است که هر فردی باید مهارت های برقراری ارتباط با افراد جامعه را یاد بگیرد تا بتواند در کنار این ارتباطات، به آن چیزی که همیشه می خواسته دست پیدا کند.

 

یادتان باشد که ارتباطات صحیح و درست، می تواند مسیر شما را برای راه اندازی کسب و کارتان، برای پیشرفت در کسب و کارتان و پیدا کردن مشتری و متقاضی، بسیار هموارتر از چیزی که هست، کند. 

 

سرمایه گذاری

خیلی مهم است که ما از بچگی با مفهوم سرمایه گذاری آشنا شویم. حالا منظور ما از سرمایه گذاری، جنبه های مختلف علم اقتصاد نیست؛ نه! منظور ما این است که کودک دقیقا مطابق با حد و اندازه ی درک خود از دنیای اطراف، دارند، که سرمایه گذاری و کسب درآمد چه معنایی دارد. یادتان باشد که برای  تقویت هوش مالی کودکان برنامه ریزی کنید و پس انداز کردن و درست خرج کردن را نیز در کنار مهارت های دیگر، آموزش دهید.

 

درس زندگی از بزرگان, مهارت های زندگی, درسهای زندگی موفق

مهارت های مهم زندگی

 

تقویت قدرت تصمیم گیری

خوب این موضوع را برای گزینه ی انتهایی درس هایی که در مدرسه یاد نخواهید گرفت، انتخاب کردیم، چون موضوع بسیار مهمی است. همه ی ما انسان ها در هر موقعیتی، با هر شرایط جغرافیایی و سنی و با هر وضعیت مالی که داریم، دائما در حال تصمیم گیری هستیم.

 

ما باید یاد بگیریم که که کجا، چه تصمیمی بگیریم و چگونه خودمان را برای موقعیت های مختلف آماده کنیم، چرا که اصول زندگی به این صورت است که اگر شما تصمیمی نگیرید، اتفاقات و رویدادهای اطراف شما به گونه ای کنار هم چیده می شوند که خودشان برای شما تصمیم خواهند گرفت.

 

البته منظور ما این نیست که استاندارد قدرت و قابلیت تصمیم گیری در یک فرد را بالا ببریم چرا طبیعتا همه ی ما انسان هستیم و انسان هم می تواند در شرایط مختلف، مرتکب خطا شود، منظور ما این است که ما آنقدر عزت نفس و اعتماد به نفس داشته باشیم که بتوانیم با توجه به موقعیتی که در آن قرار داریم، یک تصمیم درست را اتخاذ نماییم. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------