راهنمای قبولی در آزمون تیزهوشانقبولی در آزمون تیزهوشان, آزمون تیزهوشان, راه های قبولی در آزمون تیزهوشان

هرساله، رقابت تنگاتنگی برای قبولی تیزهوشان شکل می گیرد

 

چگونه در تیزهوشان قبول شویم؟ 

قبولی در آزمون تیزهوشان همواره یکی از آرزو های دانش آموزان باهوش و مشتاق بوده است. هر ساله، تعداد زیادی از این دانش آموزان در آزمون تیزهوشان شرکت کرده و برای قبولی در این آزمون با یکدیگر رقابت می کنند. قبولی در آزمون تیزهوشان علاوه بر هوش و استعداد به موارد دیگری از قبیل سخت کوشی، تلاش و آگاهی به متدهای تست زنی نیز وابسته است. امروز قصد داریم شما را با برخی از روش هایی که به قبولی در آزمون تیزهوشان کمک می کنند؛ آشنا کنیم.

بخش های مختلف آزمون تیزهوشان

نکته ای که پیش از هرچیز باید بدانید این است که آزمون تیزهوشان برای دانش آموزان پایه ششم به هفتم تنها سوالات استعداد تحلیلی ( سوالات هوش) را در بر دارد. به عبارت دیگر، این آزمون فاقد سوالات مربوط به کتاب درسی ( استعداد تحصیلی) می باشد.

 

در مقابل، در آزمون تیزهوشان مربوط به دانش آموزان پایه نهم به دهم ، علاوه بر سوالات هوش که مربوط که بخش استعداد تحلیلی می باشند؛ بخش دیگری از سوالات نیز وجود دارند که به استعداد تحصیلی اختصاص داده شده است. به این معنا که این بخش از سوالات مربوط به کتاب های درسی می باشد. 

 

بخش مشترک آزمون تیزهوشان

با توجه به آن چه پیش تر اشاره کردیم؛ می توان نتیجه گرفت که بخش مشترک در هر دو آزمون وروردی مدارس تیزهوشان بخش استعداد تحلیل یا همان بخش مربوط به هوش دانش آموز می باشد.

 

این نشان دهنده اهمیت این نوع سوالات می باشد. در نتیجه، کلید اول برای قبولی در آزمون تیزهوشان مطالعه کامل و دست یابی به مهارت یافتن پاسخ سوالات مربوط به این بخش است که برا هر دو گروه شرکت کنندگان آزمون تیزهوشان ( هم برای دانش آموزان شرکت کننده در آزمون ورودی ششم به هفتم و هم برای دانش آموزان شرکت کننده در آزمون ورودی پایه نهم به دهم) واجب و ضروری می باشد. 

 

سوالات آزمون تیزهوشان, چگونه در تیزهوشان قبول شویم, برای قبولی در تیزهوشان

بخش استعداد تحلیلی در همه آزمون های تیزهوشان وجود دارد

 

سوالات مربوط به بخش استعداد تحلیلی چه نوع سوالاتی هستند؟

سوالات مربوط به بخش هوش و استعداد تحلیلی، همگی سوالاتی تستی و چهار گزینه ای می باشند. این سوالات در راستای مورد بررسی قراردادن هوش و استعداد و توانایی تجزیه و تحلیل دانش آموزان در آزمون ورودی تیزهوشان تمام مقاطع مطرح می شوند. سوالات مربوط به این بخش با استفاده از منابع مختلف طرح شده و موضوعات و مباحث متنوعی را بررسی می کنند. این دسته از سوالات برخلاف سوالات بخش استعداد تحصیلی، براساس کتاب درسی و اطلاعات موجود در کتاب طرح نمی شوند. 

 

پاسخ گویی به سوالات بخش استعداد تحلیلی

در نتیجه، می توان این طور استدلال کرد که حتی تسلط کامل به تمامی کتاب های درسی دانش آموز نیز نمی تواند قبولی وی را در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان به طور صددرصدی تضمین نماید. برای آشنایی و تسلط بر سوالات مربوط به استعداد تحلیلی، دانش آموزان می توانند از منابع متنوعی مانند کتابهایی که در این زمینه وجود دارند؛ استفاده نمایند.

 

نکته:پیشنهاد ما این است که دانش آموزان از بخش مربوط به هوش در نمونه سوالات آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان دوره های قبل، که می تواند بهترین منابع محسوب شوند؛ در این راستا استفاده کنند.مراجعه به این نمونه سوالات، دانش آموزان را به بهترین نحو برای پاسخگویی به سوالات بخش استعداد تحلیلی آزمون تیزهوشان آماده می کند.

 

سوالات مربوط به بخش استعداد تحصیلی چه نوع سوالاتی هستند؟

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم؛ سوالات مربوط به استعداد تحصیلی در آزمون ورودی تیزهوشان دانش آموزان پایه ششم به هفتم وجود ندارند و لذا این بخش فقط و فقط مختص دانش آموزانی هستند که متقاضی شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهشان در پایه نهم به دهم می باشند.

 

برخلاف بخش استعداد تحلیلی که از منابع متنوع و مختلفی برای طرح آن ها استفاده می شود؛ سوالات بخش استعداد تحصیلی فقط از منابع مشخصی که همان کتاب های درسی دانش آموزان می باشند؛ مطرح می شوند. منابع اصلی این بخش از سوالات کتاب های درسی پایه هشتم و نهم می باشند.

 

چگونه در تیزهوشان قبول شویم, برای قبولی در تیزهوشان, راه های قبولی در تیزهوشان

تسلط بر کتاب درسی در قبولی آزمون تیزهوشان نقش مهمی دارد

 

پاسخگویی به سوالات بخش استعداد تحصیلی

در پاسخگویی به این سوالات، با توجه به این که براساس کتاب های درسی مطرح می شوند، تسلط کامل بر کتاب های درسی به کمک دانش آموزان می آید. برای موفقیت هرچه بیشتر در پاسخگویی به سوالات این بخش، دانش آموزان نیاز به چیز دارند که عبارتند از:

 

الف. تسلط کامل از کتاب های درسی: برای تسلط کامل بر کتب درسی، پیشنهاد ما این است که دانش آموزان تمام بخش های کتاب های پایه هشتم و نهم خود را با حضور ذهن و دقت کامل مطالعه کرده و به خاطر بسپارند. در این بخش، دانش آموزان نباید مطالعه بخش هایی مانند مطالعه آزاد، برای مطالعه و... را فراموش کنند. ملاک ما "تسلط کامل" بر کتاب های درسی است.

 

ب. مهارت تست زنی: برای تقویت مهارت های تست زنی، دانش آموزان باید با مطالعه و تمرین هرچه بیشتر نمونه سوال ها به نکات مهم در زمینه تست زنی و پیدا کردن پاسخ درست از بین چهارگزینه موجود، دست پیدا کنند. برای تقویت مهارت های تست زنی کتاب ها و نمونه سوالات بسیار زیادی وجود دارد.

 

نکته: برای تقویت مهارت تست زنی نیز مانند آمادگی برای سوالات بخش استعداد تحلیلی، یکی از بهترین راه ها استفاده از نمونه سوالات ورودی تیزهوشان دوره های قبل است که ذهن دانش آموزان را برای پاسخ گویی به این سوالات در جلسه امتحان تیزهوشان آماده می کند. البته از نمونه سوالات برخی آزمون های نمونه دولتی که در دسترس هستند نیز می توان برای پیشرفت در این راستا استفاده نمود.

 

نحوه مطالعه برای قبولی در آزمون تیزهوشان

نکته ای که دانش آموزان عزیز همواره باید بدانند این است که هنگام مطالعه دروس برای قبولی در آزمون تیزهوشان همواره باید اولویت اول خود را کتاب درسی قرار دهند. اهمیت تسلط بر کتاب های درسی به حدی بالاست که حتی در صورتی که تمایل به استفاده از کتاب های کمک درسی به عنوان مکمل دارید؛ باید به این نکته توجه داشته باشید که کتاب های کمک درسی که انتخاب می کنید باید تمام مطالب موجود در کتاب درسی را پوشش دهد.

 

چگونه در تیزهوشان قبول شویم, برای قبولی در تیزهوشان, راه های قبولی در تیزهوشان

انتخاب کتاب کمک آموزشی مناسب،در قبولی تیزهوشان بسیار مهم است.

 

اولویت شما در انتخاب کمک درسی همواره باید کتاب هایی باشند که تمام مطالب کتاب درسی را یک به یک بررسی کرده، به شما در اولویت بندی و درک نکات مهم و مطالعه تستی کمک کرده و تست های مرتبط فراوان با پاسخ های کاملا تشریحی داشته باشند. انتخاب همچین کتابی به شما هم در تسلط به کتاب و هم در بالابردن مهارت خای تست زنی کمک می کند.

 

کدام درس ها برای قبولی در آزمون تیزهوشان مهم تر هستند؟

خب اکثر افراد به شما می گویند که تمام توجه خود را معطوف دروس علوم و ریاضی کنید؛ چرا که ضریب بالاتری در آزمون تیزهوشان دارند. این حرف غلط نیست اما کاملا هم درست نیست. باید توجه ویژه ای به دروس مهمی مانند علوم و ریاضی داشته باشید اما هرگز نباید از دروس به ظاهر ساده ای مانند فارسی و دین و زندگی غافل شوید.

 

اهمیت دروس ریاضی و علوم برای قبولی در آزمون تیزهوشان

همان طور که پیش تر هم ذکر شد؛ این دو درس ضریب بالاتری در آزمون تیزهوشان دارند که این یکی از دلایل اهمیت ویژه آن ها برای متقاضیان شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان است. دلیل دیگر این است که علوم و ریاضی دروس به نسبت سخت تر و وقت گیرتری هستند. در نتیجه، باید از اول به آن ها دقت ویژه کنید. زیرا در صورتی که این دروس را برای لحظه آخر بگذارید و روی هم تلنبار کنید به مشکل برخواهید خورد. 

 

چطور در آزمون تیزهوشان قبول شویم, روش های قبولی در آزمون تیزهوشان, سوالات آزمون تیزهوشان

دروس علوم و ریاضی بالاترین ضریب را در آزمون تیزهوشان دارند

 

نحوه مطالعه دروس علوم و ریاضی برای قبولی در آزمون تیزهوشان

برای این که هنگام مطالعه این دروس از هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید؛ در طول کلاس تمام حواس خود را وقف تدریس معلم کنید. این کار به مطالعه شما کمک به سزایی می کند زیرا از این که کدام نکات مهم تر هستند نیز آگاه خواهید شد. 

 

در یک جمع بندی می توان گفت که ترتیب یادگیری شما در این دو درس مهم باید به این صورت باشد:

الف. توجه به تدریس معلم

ب. مطالعه کتاب و در صورت لزوم کتاب کمک درسی

ج. حل تمرینات کتاب

د. تست زنی 

 

اهمیت دروس فارسی و دینی در قبولی تیزهوشان

با توجه به ضریب بالاتر دروس ریاضی و علوم در آزمون تیزهوشان، اکثر دانش آموزان بیشتر به مطالعه این دو درس می پردازند. درنتیجه، آن ها اکثر با جزییات دروس فارسی و دینی و نحوه تست زنی در این دو درس آشنایی ندارند. درصورتی که این دور درس را به دقت مطالعه کنید و مهارت تست زنی خود را در این دروس افزایش دهید به راحتی در آزمون تیزهوشان از بقیه دانش آموزان جلو خواهید زد.

 

چگونه در تیزهوشان قبول شویم, برای قبولی در تیزهوشان, راه های قبولی در تیزهوشان

با تسلط بر دروس فارسی و دینی، به سادگی در آزمون تیزهوشان از رقبا جلو خواهید زد

 

گردآوری:  بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------