خواهر و برادر ناتنی کیست و خواهر و برادر ناتنی چگونه زندگی کنند؟برادر ناتنی,ناتنی,خواهر ناتنی

رابطۀ برادرها و خواهرهای ناتنی

 

با ازدواج مجدد والدین، مسائل مربوط به زندگی با والد ناتنی و فرزندان او که خواهر و برادران ناتنی هستند نیز پیش می آید. چنین خانواده هایی را به اصطلاح خانواده های مخلوط می نامند. اتفاقات ساده ای که در خانواده های معمولی براحتی حل می شوند؛ در یک خانواده مخلوط بدون در نظر گرفتن رفتار صحیح به یک معضل بزرگ تبدیل می گردد.

رابطۀ برادرها و خواهرهای ناتنی در یک خانواده مخلوط نیاز به دخالت های مناسب و توضیحات ضروری از سمت والدین دارد.

 

وظایف والدین در خانواده‌های مخلوط

در خانواده های مخلوط نیاز به قانون گذاری به صورت مستقیم وجود دارد. تمام قوانین باید از سوی والدین به صورت مستقیم مشخص شوند. البته نباید این قانون گذاری باعث خشک شدن فضای درون خانواده شود. نوع نگاه هر دو والد باید به صورت یکسان و محبت آمیز بین فرزندان تقسیم شود. به خواهر و برادرهای ناتنی اجازه داده شود با نقطه نظرات یکدیگر آشنا شوند..برای توضیح بهتر مواردی را ذکر کرده ایم:

 

قوانین پوششی وضع کنید

در ابتدا با وضع قوانین پوششی مشکلات متعددی را که می توانند به وجود بیایند و موضع غیر قابل تغییر خود را به آنها اعلام کنید. "کسی حق چرخیدن در خانه با لباس زیر را ندارد؛ کسی جلوی دیگری لباس عوض نمی کند". قوانین را برای دختران مادر و برای پسران، پدر توضیح دهد.

 

سفر کنید

اگر امکان سفر برای خانواده وجود دارد بهترین موقعیت است تا در طول سفر پروژه‎های مشارکتی بین فرزندان گذاشته و زمینه همکاری و توافقاتی در خصوص آن‎ها را فراهم کنند، چرا که این جریان موجب می‌شود آن‎ها یکدیگر را به فضاها و مرزهای مابین خود راه دهند.

 

اتاق ها و وسایل را به صورت مشخصی تقسیم کنید

برای جلوگیری از رقابت جویی و ایجاد نفرت ها و مشخص شدن مقصر در دعواهای آتی، در همان ابتدا اتاق و وسایل را به صورت عادلانه بین فرزندان تقسیم کنید. شما می توانید به صورت نمادین یک دادگاه یا حکم تشکیل داده و ابتدای چرخۀ آشنایی را بزنید. اما باید مراقب نفرت های پنهان مابین فرزندان ناتنی باشید و آن ها را مدیریت کنید.

 

برادر ناتنی,ناتنی,خواهر ناتنی

وظایف والدین در خانواده‌های مخلوط

 

زمان تنهایی خودتان و همسرتان را برای آنها مشخص کنید

فرزندان شما باید بدانند که شما و همسرتان به یکدیگر نیاز دارید و همانند دیگر والدین اوقات تنهایی و شخصی می خواهید. البته از نظر بیشتر روانشناسان بهتر است تا رسیدن به یک وضعیت ثابت در خانواده و کودکان، برای تنها شدن با یکدیگر عجله نکنید تا فرزندان کمی راحت تر با این قضیه کنار بیایند. در نتیجه تا جای ممکن آرام آرام پیش بروید.

 

از کلیدهای انعطاف‌پذیری، صبر، عشق و درک استفاده کنید

در شرایط سخت ممکن است فکر کنید باید از روش های سخت و خشک استفاده کنید تا مشکلات حل شوند. اما برای باز کردن درب قلب فرزندانتان و ایجاد یک خانواده تنها لازم است صبور باشید و بجای خشک بودن، خود را انعطاف پذیر نشان بدهید. بچه ها هنوز از شما الگو می گیرند؛ با تغییر کنار بیائید و از عشق و درک خود نهایت استفاده را ببرید.

 

از تشویق ها بجای تنبیه ها استفاده کنید

تنبیه کردن بچه ها در این شرایط، در نظر کودکان خالی کردن نفرت و عصبانیت شما دیده می شود. توضیح علت تنبیه در این وضعیت نتیجه ای را حاصل نمی کند. شما لازم است تا رسیدن به وضعیتی که شما را به صورت یک والد بپذیرند از تنبیه کردن آنها تا جایی که ممکن است بپرهیزید. البته فراموش نکنید تنبیه نکردن با کوتاه آمدن و ضعیف بودن تفاوت فاحشی دارد. مراقب باشید در این وضعیت قافیه را نبازید.

 

محیط های مشترک بسازید

می توانید از طبیعت کمک بگیرید. سفر به یک محیط طبیعی فرصت خوبی برای ایجاد یک رابطه سالم بین اعضای خانواده جدید ایحاد می کند. گذراندن زمان های مشترک در موقعیت های مختلف اهمیت خانواده را به فرزندان نشان می دهد.

 

برایشان پیشنهادات رفتاری داشته باشید

شما می توانید نقش آن ها را برایشان توضیح بدهید و با استفاده از پیشنهادات زیر، به آن ها بگوئید که چطور رفتار کنند و دلیل این رفتار ها چیست. این امر از طرفی از ابهام قضیه می کاهد و از طرفی باعث می شود تا شما رابطه خود را با آن ها نزدیک تر کنید. فرزندان نیاز به درک شدن دارند و این توضیحات در این درک شدن کمک می کند.

 

ممکن است در خانواده‌هایی که بعد از طلاق شکل می‌گیرند، هر یک از والدین فرزند یا فرزندانی از ازدواج قبلی خود داشته باشند که در این نوع خانواده، روابط بین فرزندان به گونه‌ای دیگر تعریف می‌شود.

 

معمولاً رقابت بین خواهر و برادرهای ناتنی زیاد دیده می‌شود و این امکان وجود دارد تا رقابت و جنگ بین بچه‎های طلاق منجر به اضطراب، سردرگمی و پوچی شود.

 

خانواده های ترکیبی، در ترکیب فرهنگی ایران شکل اصلی خانواده را تشکیل نمی‌دهند؛ حتی با وجود افزایش آمار طلاق در ایران تنها ۱۰درصد خانواده جدید را شکل می‌دهند که در این آمار تعداد ازدواج‌های مجدد دارای فرزند مشخص نیست. تفکر قالب در ارتباط با این شکل خانواده اغلب با تصور غیرمتعارف و غیراستاندارد و وصله ناجور بودن همراه است. از این رو در مقایسه با ازدواج اول، خانواده‌های ترکیبی بیشتر استرس‌­زا، تعارض‌زا و کمتر همبستگی‌زا توصیف می­‌شوند.

 

برادر ناتنی,ناتنی,خواهر ناتنی

اختلاف خواهر و برادر ناتنی

 

فرزندان تنی و ناتنی چه کار کنند؟

- فرزندان باید بدانند که والدشان همچنان به فکر آن‌ها است و برای بهبود وضعیت در حال تلاش است. فراموش نکنند که شرایط ممکن است کمی تغییر کرده باشد، اما محبت در قلب والدین هرگز از بین نمی‌رود.

 

- در صورت برخورد و درگیری میان فرزندان آن‌ها باید بتوانند احساسات خود را ابراز کنند هرچند که این احساسات پرخاشگرانه و مملو از عصبانیت باشد. اما همچنان در نظر داشته باشید که فرزندان نباید پا را از حد خود فراتر بگذارند و باید در چهارچوب قوانینی که از سوی والدین وضع شده، عمل کنند.

 

- فرزندان در برخورد با خواهر و برادر ناتنی باید آگاه باشند که زمان همه‌چیز را درست خواهد کرد و به‌مرور همه مشکلات حل خواهد شد. آن‌ها باید بدانند داشتن یک برادر و یا خواهر هرچند ناتنی در زندگی، برای انسان باعث دلگرمی است و ممکن است در طول زمان و کنارهم بودن آن‌ها آینده بهتری را برای زندگی‌شان رقم بزند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------