بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

مشکلات زندگی ماندنی نیست 

 

زندگی ,مشکلات زندگی,زندگی روزانه

 

همانطور که ما در زندگی روزانه مان نگرانی و ناراحتی هایی داریم نوجوانان و جوانان هم از این قاعده مستثنی نیستند. آنها هم به سهم خود، خواسته های روزانه و مسائلی دارند که به نظرشان به آسانی حل نمی شود.

 

 

اگر ناامیدی و نگرانی وجودشان را در برگیرد، به مرور افسرده و پریشان می شوند. طبیعی است که گه گاه بعضی از جوانان به خاطر شخصیت و خلق و خوهای متفاوت، بیشتر از دیگران نگران شوند.

 

اما والدین می توانند در مدیریت کردن پریشانی و نگرانی آنها حل مسائلشان به آنها کمک کنند. این گونه حل کردن مشکلات موجب رشد حس اعتماد به نفس و خوش بینی به آنها می شود و این امر در تسلط پیدا کردن بر چالش های کوچک و بزرگ زندگی آنها کمک خواهد کرد.

 

مسائلی که موجب نگرانی نوجوانان می شود به سن و طبقه ای که درآن هستند، بستگی دارد. افراد زیر سیزده سال معمولاً درباره نمرات، امتحان ها و تغییرات بدن نگران می شوند. بخشی از نگرانی آنها نیز به مسائل اجتماعی چون فشار همسالان و زورگویی درمدرسه، مورد تمسخر واقع شدن و حذف شدن از طرف دوستان بازمی گردد. که البته بسیار مهم است.

 

آنان همچنین از آنجا که احساس می کنند بخشی از دنیای بزرگ اطرافشان هستند. درباره مسائل و اتفاقات جهان و موضوع هایی که در مدرسه و اخبار می شنوند، و نگران می شوند. مسائلی چون جنگ، آلودگی، به خطر افتادن حیوانات و بلایای طبیعی می تواند منبع نگرانی آنان باشد.

 

● به نوجوانتان شجاعت دهید

 

ضروری است به فرزندانتان کمک کنید تا بر نگرانی و تشویش خود غلبه کنند و برای این کار باید به چند نکته توجه داشته باشید.

 

درکنارش باشید و به اتفاقاتی که درمدرسه، تیم ورزشی یا در ارتباط با دوستانش افتاده است، علاقه نشان دهید و به صورت اتفاتی درباره آنها سؤال کنید. هنگامی که او درباره اتفاقای که در طول روز برایش افتاده است صحبت می کند حتماً دقت کنید که به چه چیزهایی فکر می کند و درباره این اتفاقات چه احساساتی دارد.

 

اگر فرزند شما درباره مسئله ای نگران است دراین باره از او سؤال کنید. به نوجوانتان شجاعت دهید که درباره مسائلی که آنها را آزار می دهد صحبت کنند.

 

درباره جزئیات از آنها سؤال کنید و با دقت به صحبت هایشان گوش دهید. گاهی تنها اظهار همدردی با کودکان می تواند فشار روحی آنها را کم کند.

 

به کودکتان نشان دهید که مراقب او هستید و او را درک می کنید. بنابراین توجه کردن به نگرانی کودکتان نشان می دهد که شما به او توجه دارید و کمک می کند که او احساس کند ازطرف شما حمایت و درک می شود. درباره اتفاقات خوبی که افتاده است با او صحبت کنید و بگذارید فرزندتان درباره موفقیت، پیشرفت و تجربیات مثبت، احساساتش را بیان کند.

 

همیشه فرزندتان را برای حل مسائل راهنمایی کنید. در واقع شما می توانید به جوانتان کمک کنید تا یاد بگیرند از عهده چالش های زندگی برآیند و از این طریق از نگرانی شان بکاهند.

 

زمانی که فرزند شما درباره مشکلی صحبت می کند، به او پیشنهاد دهید که با یکدیگر برای آن راه حلی را پیدا کنید. برای مثال اگر پسر شما درباره امتحان ریاضی خود نگران است، به او پیشنهاد کنید که کمکش می کنید تا خوب درس بخواند. از این راه نگرانی اش کم خواهدشد.

 

● مشکلات را برای آنها تجزیه تحلیل کنید

 

در بیشتر موارد، باید به جای مخالفت با جوان ها، درباره مشکل آنها درست فکر کنید و با یکدیگر راه حل پیدا کنید. بهتر است مشکلات را برای آنها تجزیه تحلیل کنید و از تجربه تان در این زمینه کمک بگیرید. به این ترتیب وی نقش فعالی خواهد داشت و یاد می گیرد که چگونه به طور مستقل از عهده مشکلات برآید.

 

گاهی اوقات آنها درباره مسائلی که اتفاق افتاده است نگران می شوند و این، زمانی است که والدین می توانند چشم انداز و دورنمایی از آن برایشان ترسیم کنند.

 

اگر فرزندتان نمرات پایینی در امتحاناتش کسب کرده، به او بگویید که احساساتش را درک می کنید. سپس یادآوری کنید که همچنان راه برای جبران وجود خواهدداشت.

 

اهمیت این مسئله را تصدیق کنید و بگذارید او بداند علیرغم نتیجه ای که می گیرد شما به او افتخار می کنید و می دانید که تمام تلاشش را انجام داده است.

 

بدون این که احساسات فرزند خود را کوچک کنید، تأکید کنید که مشکلات قابل حل و موقتی هستند و روزهای بهتر و فرصت های دیگری نیز برای او وجود خواهدداشت. به آنها یادآور شوید هر اتفاقی که رخ دهد، همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

 

والدین می توانند با به بحث گذاشتن موضوعاتی که باعث نگرانی نوجوانشان در آینده شده، با دادن اطلاعات دقیق و تصحیح تصور غلط آنان درباره این مسائل به آنان کمک کنند. به آنان اطمینان دهید که بزرگترها از پس مشکلات برمی آیند و از آنان محافظت خواهندکرد.

 

آگاه باشید که عکس العمل شما به مسائل اجتماعی و اقتصادی بر آنها هم تأثیر می گذارد. اگر شما اضطراب و خشم خود را درباره اتفاقات دور و برتان بدون کنترل بر احساساتتان بیان کنید نوجوانان نیز همین گونه عکس العمل نشان خواهند داد. اما اگر شما نگرانی خود را ازطریق روش فعال بیان کنید و درباره حوادث تمایز قائل شوید، فرزندتان خوش بینی بیشتری خواهند داشت و این توانایی نیز در آنان ایجاد می شود.

 

بسیاری اوقات وقتی نوجوانان نگران می شوند به تنها چیزی که احتیاج دارند اطمینان و آرامش بخشی والدین شان است. این آرامش بخشی می تواند به شکل درآغوش گرفتن، گفتن کلمات صمیمانه و از ته دل یا گذراندن اوقات با آنان باشد. این عمل به آنها یاد می دهد تا بدانند هر اتفاقی که بیفتد والدین با مهر و محبت پشتیبان آنها هستند.

 

همواره تلاش کنید که نمونه خوبی برای نوجوانتان باشید. بهترین درسی که می توانید به نوجوانتان بدهید آن چیزی است که در عمل به او نشان می دهید. پاسخ شما به نگرانی های خودتان راهگشای برخورد وی با چالش ها و مشکلات است.

 

وقتی شما در برخورد با مسائل عصبی می شوید آنها نیز یاد می گیرند همین برخورد را در موقعیت های مشابه داشته باشند. به جای عصبانی شدن قسمت پر لیوان را نگاه کنید و هنگامی که درباره نگرانی هایتان صحبت می کنید افکار خوش بینانه درباره موقعیت خود به زبان بیاورید. پاسخ خوشبینانه و بااعتماد به نفس به نوجوانتان یاد می دهد که مشکلات، موقتی هستند و فردا روز دیگری خواهدبود.

منبع:روزنامه کیهان 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------