تازه های احادیث و سخنان بزرگان

احادیث درباره مهمان نوازی, آشنایی با احادیث درباره مهمان نوازی, احادیثی درباره مهمان نوازی

احادیث درباره مهمان نوازی

احادیث درباره مهمان نوازی حدیث هایی از ائمه درباره مهمان نوازی: ضیافت و مهمانی دو طرف دارد: یکی…

راههای افزایش طول عمر در کلام ائمه علیه السّلامامام صادق (ع) می فرماید؛ از فتنه ‏ها و بدی ها کناره بگیرید، تا عمرتان طولانی شود

 

صله ارحام و رسیدگی به خویشان در اسلام آثار و برکات فراوانی دارد که از جملة آنها، افزایش طول عمر و به تأخیر افتادن اجل است.

عمر مقدس و سازنده دنیا که در راستاي دست يابي به کمالات و ساختن آخرت و آبادانی آن باشد، بسیار ارزشمند است و هر کسی باید بکوشد تا این فرصت کوتاه عمر را غنیمت شمارد و از آن بهره گیرد. عمر هرچه قدر طولانی باشد، در نهایت انسان متوجه می شود که بسیار کوتاه و اندک بوده است؛ زیرا کمالات آنچنان زیاد و بی نهایت از نظر کمیت و کیفیت است که نمیتوان در این مدت کوتاه عمر به همه آن ها رسید.


اما درصورتی که انسان حسن فاعلی و حسن فعلی را با هم داشته باشد و با نیت و کردار نیک همین دوران را سر بگذراند، میتواند هویت کاملی از خویش بسازد که خدایی و ربانی است؛ ولی غالباً انسانها مدتی در سرگردانی فکری و نظری هستند و مدتی را هم در تردید عملی؛ زیرا تا رسیدن به جزم و سپس عزم، مدت زيادي از عمر آدمی از دست می رود. ولی از آنجایی که فضل الهی پیوسته همراه نیک پنداران و نیک کرداران است، خداوند حتی به حسن فاعلی و نیت خیر مومن هم پاداش می دهد و عمل خیر نکرده را بعنوان عمل نیک انجام شده ثبت و ضبط می کند.


در احادیث از بعضی اعمال بعنوان عوامل افزایش دهنده طول عمر نام برده شده که عبارتند از:
پیامبر(ص) می‌فرماید:

ای فرزند آدم! به پدر و مادرت نیکی کن و صله‌رحم داشته باش تا خداوند، کارت را آسان و عمرت را طولانی بگرداند. پروردگارت را فرمان ببر تا خردمند به شمار آیی و از او نافرمانی نکن که نادان شمرده می‌شوی.
(الفردوس، ج 5، ص 282، ح 8190)

 

امام صادق (علیه‏ السلام) فرمودند:

لا تَدَع زیارَهَ الحُسَیْنِ بْنِ عَلیّ علیه‏السلام و مُر اَصحابَکَ بِذالِکَ، یَمُدُّ اللّه‏ُ فی عُمْرِکَ و یَزیدُ اللّه‏ُ فی رِزقِکَ و یُحییکَ اللّه‏ُ سَعیدا و لاتَموتُ اِلاّ سَعیدا و یَکتُبکَ سَعیدا؛
زیارت امام حسین علیه‏ السلام را رها نکن و دوستان خود را هم به آن سفارش کن، که در این صورت، خداوند عمرت را طولانی و روزی‏ات را زیاد می ‏کند و زندگی‏ات را همراه با سعادت می ‏کند و جز سعادتمند نمی‏ میری و نام تو را در شمار سعادتمندان، ثبت می ‏کند.
کامل الزیارات، ص 286.

 

 نیکی به والدین سبب افزایش طول عمر می شود

 

امام صادق (علیه‏ السلام) فرمودند:

اِنْ اَحْبَبْتَ اَنْ یَزیدَ اللّه‏ُ فی عُمُرِکَ فَسُرَّ اَبَـوَیْکَ ؛
اگر دوست داری که خداوند عمرت را زیاد کند، پدر و مادرت را شاد کن.
بحارالانوار ، ج 74 ، ص 81 ، ح 84 .


امام صادق (علیه ‏السلام) فرمودند:
تَجَنَّـبُوا الْبَوایِقَ یُمَدَّ لَکُمْ فِی الاَْعْمارِ؛
از فتنه ‏ها و بدی ها کناره بگیرید، تا عمرتان طولانی شود.
عیون اخبار الرضا علیه‏السلام ، ج 2، ص 40، ح 90.

 

امام صادق (ع) درباره نیت حج در سال آینده پس از بازگشت از حج می‌فرماید:

هر کس از مکه برگردد و تصمیم داشته باشد که سال بعد هم به حج برود، بر عمرش افزوده می‌شود. (کافی، ج 4، ص 281، ح 3)

 

امام علی(ع) می‌فرماید: وای بر آن که در خواب است! چه زیانکار است! عمر او کوتاه شده است و پاداش او کم. (عیون الحکم والمواعظ، ص 504، ح 9239).

در روایات است که پرخوابی موجب کاهش عمر می‌شود. پس خواب به مقدار نیاز موجب آرامش و افزایش عمر و پرخوابی موجب کاهش آن است.

 

امام باقر علیه السلام مى ‏فرماید:

الْبِرُّ وَ صَدَقَةُ السِّرِ ینْفِیانِ الْفَقْرَ وَ یزیدانِ فِى الْعُمْرِ وَ یدْفَعانِ عَنْ سَبعینَ مَیتَةَ سُوءٍ ؛ نیکوکارى و انفاق پنهانى فقر را برطرف ساخته، عمر را افزایش مى‏دهد و از هفتاد گونه مرگ و میر بد جلوگیرى مى‏ کند.

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------