حکم شرعی لیفت و لمینت مژهاحکام شرعی لیفت و لمینت مژه,حکم لیفت و لمینت مژه

حکم شرعی لیفت و لمینت مژه

 

یکی از متد آرایشی و زيبايي که اخیرا در بین خانم‌ها محبوبیت زيادي پیدا کرده لیفت و لمینت مژه است. ارائه این خدمات در سالن های زيبايي همواره بانوان طالب این خدمات را با بعضی سوالات پیرامون احکام شرعی آن مواجه ميکند . که آیا لیفت و لمینت مژه باعث نرسیدن آب وضو و غسل به پوست صورت می شود؟ در ادامه نظر مراجع تقلید را در خصوص حکم شرعی لیفت و لمینت مژه جویا شده ایم.

احکام شرعی لیفت و لمینت مژه:
مراجع در خصوص خود این عمل اتفاق نظر دارند که اصلاً اشکالی ندارد ولی چیزی که باعث سؤال ميشود این است که آیا بعد از انجام لیفت و لمینت مژه، وضو گرفتن و انجام غسل دچار مشکل ميشود یا خیر؟ آیا لیفت و لمینت مژه مانع رسيدن آب به پوست مي شود یا خیر؟ نظرات مراجع تقلید در این خصوص به شرح زیر میباشد:

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای:
درصورتی که درآوردنش موقع وضو و غسل براي او ممکن بوده و حرج و سختی نداشته باشد، وضو و غسل با وجود چنين مانعى باطل است و درصورتی که درآوردنش ممکن نباشد و یا همراه با سختی باشد، ایجاد چنين مانعى که موجب تبدّل وظیفه وضو و غسل به وضو و غسل جبیره اى مى شود، اگر در غیر وقت نماز باشد، مانع ندارد ولى در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد بعد اقدام به ایجاد مانع نماید، و اگر نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را برطرف کند و یا بر طرف کردن مانع  مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید.

نظر آیت‌الله جوادی آملی:
اگر این مواد طوری با پوست درگیر شود که سبب ایجاد یک لایه روی پوست شود یا این که این مواد چرب باشد، براي وضو و غسل اشکال دارد، ولی زمانیکه با موادی مانند مواد کراتینه یا رنگ این عمل صورت گیرد اشکالی ندارد، برای این که که این مواد صد در صد حالت روغنی ندارند.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
درصورتی که در اکستنشن موادی استفاده شود که در مجموع به میزان یک عدس باشد جایز است و مانع رسيدن آب به اعضای غسل و وضو نمی شود اگر بیش تر از اندازه یک عدس باشد و مانع رسيدن آب به بدن شود، اشکال دارد و جایز نیست.

نظر آیت‌الله وحید خراسانی:
درصورتی که چیزی روی خود مژه نباشد و این تغيير حالات و تغيير رنگ مژه به وسیلۀ موادی باشد که این مواد مانع رسيدن آب بخود مژه ميشود براي وضو و غسل اشکال دارد.

حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
درصورتی که مانع رسيدن آب به مژه ها هر چند به نحو جزیی شود مجاز نیست.

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی:
اگر مانع وصول آب به پوست و مواضع غسل یا وضو باشد اشکال دارد و براي غسل یا وضو باید پاکسازی شود.

حضرت آیتالله هادوی تهرانی:
درصورتی که چسب قسمت انتهای مژه را نگیرد و روی پوست نریزد مانع وضو و غسل نیست، در غیر این صورت باید براي وضو و غسل مانع را برطرف کند و درصورتی که قابلیت از بین بردن آن وجود ندارد و یا موجب مشقت و سختی ميشود باید به وظیفه جبیره عمل کند.

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی:
اگر مانع از رسيدن آب در وضو و غسل به بدن باشد حرام است ولی در صورت ارتکاب، باید علاوه بر وضو و غسل جبیره ای احتیاطاً تیمم بدل از غسل یا وضو هم بنماید.

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------