مستحبات بعد از سلام نماز چیست؟مستحبات بعد از سلام نماز, آشنایی با مستحبات بعد از سلام نماز, مستحبات بعد از سلام نماز چیست

مستحبات بعد از سلام نماز چیست ؟

 

مستحبات بعد از سلام نماز

در دین اسلام اعمال و ذکرهای مستحب بسیاری آورده شده است. در این مطلب می خواهیم شما را با مستحبات بعد از سلام نماز آشنا کنیم.

آشنایی با مستحبات بعد از سلام نماز:

• آنچه مورد توصیه روایات و در نتیجه فتوای مراجع محترم تقلید است، این است:

در روایات و همچنین مراجع تقلید توصیه می کنند که یکی از مستحبات بعد از سلام نماز این است که؛ نماز گزار 3 مرتبه دست های خود را با لا بیاورد و با بالا آوردن دست ها ذکر " الله اکبر " بگوید و در همین حالت سر خود را یکبار به راست و یکبار به چپ برگرداند این کار 3 مرتبه انجام شود.

 

• پیامبر (ص) پس از فتح مکه، نماز ظهر را با یارانش به جماعت در کنار حجرالاسود اقامه کردند و بعد از سلام نماز دست ها را 3 مرتبه بالا آوردند و الله و اکبر گفتند و پس از آن این دعا راخواندند : " لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ أَعَزَّ جُنْدَهُ‏ وَ هَزَمَ الْأَحْزَابَ وَحْدَهُ فَلَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ يُمِيتُ وَ يُحْيِي‏ وَ هُوَ حَيٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ ".

 

سپس رو به یارانش کردند و فرمودند : هرگز این ذکر و دعا را بعد از نماز واجب فراموش نکنید، زیرا تکبیر بعد از نماز و خواندن این دعا به منزله ی تشکر و قدردانی از خداوند بر پیروزی اسلام و مسلمانان بر کفر والحاد است.

 

• خواندن ذکر صلوات:

یکی از پرفضیلت ترین ذکرها، خواندن ذکر صلوات است.

 

• بعد از تلاوت ذکر صلوات آیه ی 56 سوره ی احزاب را تلاوت کنید : 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا.

 

برای مستحب بودن تلاوت آیه ی بالا روایت های بسیاری آورده شده است. امام کاظم (ع): «هر آن کس پس از نماز صبح و مغرب پیش از آن که برخیزد یا با کسى سخن گوید آیه "إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ ..." را تلاوت کند و سپس بگوید: "اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ ذُرِّیَّتِه‏"، خداوند صد حاجت او را برآورد؛ هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت در آخرت».

 

مستحبات بعد از اتمام نماز, بهترین مستحبات بعد از اتمام نماز, آشنایی با مستحبات بعد از اتمام نماز

ذکرهای مستحب بعد از سلام نماز

 

• خواندن تسبیجات حضرت زهرا :

یکی از مستحباتی که بعد از اتمام نماز انجام می دهید، تسبیحات حضرت زهرا (س) می باشد.

 

• خواندن تعقیبات پس از اتمام نماز :

تعقیبات مجموعه ای از دعاها، ذکر‌ها و بعضی از آیات قرآن است که خواندن آن ها بعد از هر یک از نماز‌های یومیه مستحب است. بعضی از این تعقیبات مشترک هستند و آن ها را می توان بعد از هر نمازی خواند. ضمن این که برای هر یک از نماز‌های یومیه هم دعا‌ها و ذکر‌های ویژه ای توصیه شده است.

 

• خواندن قرآن :

به تلاوت قرآن، پس از هر نماز سفارش بسیار شده است. مخصوصاَ خواندن سوره های حمد، آیت الکرسی، آیات 18 و 19 سوره آل عمران، آیات 54 تا 56 سوره اعراف، آیات 180 تا 182 سوره صافات.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

تازه های مذهبی(زندگینامه بزرگان دینی، اصول و فروع دین، آرامش سبز، احادیث و سخنان، احکام دینی و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022