تازه های اعمال مستحبی

دعای آخر ماه مبارک رمضان

دعای وداع ماه مبارک رمضان

دعای وداع ماه مبارک رمضان شیخ کلینی رضوان الله علیه در کتاب کافی روایت کرده از ابو بصیر از حضرت…

مستحبات بعد از سلام نماز چیست؟مستحبات بعد از سلام نماز, آشنایی با مستحبات بعد از سلام نماز, مستحبات بعد از سلام نماز چیست

مستحبات بعد از سلام نماز چیست ؟

 

مستحبات بعد از سلام نماز

در دین اسلام اعمال و ذکرهای مستحب بسیاری آورده شده است. در این مطلب می خواهیم شما را با مستحبات بعد از سلام نماز آشنا کنیم.

آشنایی با مستحبات بعد از سلام نماز:

• آنچه مورد توصیه روایات و در نتیجه فتوای مراجع محترم تقلید است، این است:

در روایات و همچنین مراجع تقلید توصیه می کنند که یکی از مستحبات بعد از سلام نماز این است که؛ نماز گزار 3 مرتبه دست های خود را با لا بیاورد و با بالا آوردن دست ها ذکر " الله اکبر " بگوید و در همین حالت سر خود را یکبار به راست و یکبار به چپ برگرداند این کار 3 مرتبه انجام شود.

 

• پیامبر (ص) پس از فتح مکه، نماز ظهر را با یارانش به جماعت در کنار حجرالاسود اقامه کردند و بعد از سلام نماز دست ها را 3 مرتبه بالا آوردند و الله و اکبر گفتند و پس از آن این دعا راخواندند : " لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ أَعَزَّ جُنْدَهُ‏ وَ هَزَمَ الْأَحْزَابَ وَحْدَهُ فَلَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ يُمِيتُ وَ يُحْيِي‏ وَ هُوَ حَيٌّ لاَ يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ ".

 

سپس رو به یارانش کردند و فرمودند : هرگز این ذکر و دعا را بعد از نماز واجب فراموش نکنید، زیرا تکبیر بعد از نماز و خواندن این دعا به منزله ی تشکر و قدردانی از خداوند بر پیروزی اسلام و مسلمانان بر کفر والحاد است.

 

• خواندن ذکر صلوات:

یکی از پرفضیلت ترین ذکرها، خواندن ذکر صلوات است.

 

• بعد از تلاوت ذکر صلوات آیه ی 56 سوره ی احزاب را تلاوت کنید : 

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا.

 

برای مستحب بودن تلاوت آیه ی بالا روایت های بسیاری آورده شده است. امام کاظم (ع): «هر آن کس پس از نماز صبح و مغرب پیش از آن که برخیزد یا با کسى سخن گوید آیه "إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ ..." را تلاوت کند و سپس بگوید: "اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ ذُرِّیَّتِه‏"، خداوند صد حاجت او را برآورد؛ هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت در آخرت».

 

مستحبات بعد از اتمام نماز, بهترین مستحبات بعد از اتمام نماز, آشنایی با مستحبات بعد از اتمام نماز

ذکرهای مستحب بعد از سلام نماز

 

• خواندن تسبیجات حضرت زهرا :

یکی از مستحباتی که بعد از اتمام نماز انجام می دهید، تسبیحات حضرت زهرا (س) می باشد.

 

• خواندن تعقیبات پس از اتمام نماز :

تعقیبات مجموعه ای از دعاها، ذکر‌ها و بعضی از آیات قرآن است که خواندن آن ها بعد از هر یک از نماز‌های یومیه مستحب است. بعضی از این تعقیبات مشترک هستند و آن ها را می توان بعد از هر نمازی خواند. ضمن این که برای هر یک از نماز‌های یومیه هم دعا‌ها و ذکر‌های ویژه ای توصیه شده است.

 

• خواندن قرآن :

به تلاوت قرآن، پس از هر نماز سفارش بسیار شده است. مخصوصاَ خواندن سوره های حمد، آیت الکرسی، آیات 18 و 19 سوره آل عمران، آیات 54 تا 56 سوره اعراف، آیات 180 تا 182 سوره صافات.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------