تازه های اصول و فروع دین

آداب و مستحبات نیت نماز چیست

آشنایی با آداب و مستحبات نیت نماز

آداب نیت نماز چیست آداب و مستحبات نیت نماز چیست ؟ در این مقاله از بیتوته آداب و مستحبات نیت نماز را…

موالات چیست ؟موالات, موالات چیست, ترتیب و موالات

موالات در نماز چیست ؟

 

موالات چیست و در چه مواردی واجب است؟

موالات به معنای پشت سر هم و پی در پی است. در بعضی عبادات موالات واجب است در بعضی ها مستحب است.

موالات چیست؟

مُوالات فاصله نینداختن بین اجزای یک کار است. رعایت موالات در وضو و نماز از شرایط صحیح بودن آن‌هاست اما در غسل رعایت آن واجب نیست. برخی فقیهان رعایت موالات بین اجزای صیغه شرعی عقود (ایجاب و قبول) را نیز لازم دانسته اند. ملاک در تشخیص موالات عرف است. تفاوت موالات و ترتیب در این است که ترتیب یعنی باید به ترتیب انجام شود اما موالات علاوه بر به ترتیب بودن باید بدون فاصله باشند.

 

موارد واجب بودن موالات:

برای صحیح بودن برخی عبادات، واجب است موالات در آن رعایت شود؛ در غیر اینصورت آن اعمال باطل می باشد. این عبادات عبارتند از :

 

وضو : بین اعضای وضو نباید فاصله باشد. فاصله نباید تا حدی باشد که رطوبت عضو قبلی خشک شود.

 

اذان و اقامه : بین فرازهای اذان و اقامه نباید فاصله بیفتد.

 

نماز : تمام اجزای نماز باید پشت سر هم باشند، اگر موالات در آن رعایت نشود، نماز باطل است. دقت کنید اگر سجده را طولانی کنید و یا اگر سوره های طولانی تر خواندید، موالات نماز را به هم نمی زند.

 

عقدهای شرعی : به نظر بعضی فقها، در عقود شرعی موالات باید رعایت شود، مانند : خرید و فروش و ازدواج. 

 

موالات در غسل واجب نیست؛ مستحب است که موالات در غسل رعایت شود. اما ترتیب در غسل و موارد بالا واجب است.

 

موالات نماز, تفاوت ترتیب و موالات, موالات در نماز چیست

موالات در وضو واجب است

 

• پرسش : موالات به چه معنا می باشد و حکم آن چیست؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : موالات يعنى در ميان كارهاى نماز، مانند ركوع و سجود و تشهد، آن قدر فاصله نيندازد كه از صورت نماز خارج شود ، رعایت موالات واجب است و گرنه نماز باطل است خواه عمداً باشد يا از روى سهو.

 

• پرسش :موالات در وضو به چه معناست؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : اين كه كارهاى وضو را چنان به جا آورد كه بگويند پشت سر هم انجام مى دهد و اگر چنين كند وضوى او صحيح است، هرچند بر اثر گرمى هوا و وزش باد اعضاى سابق خشک شده باشد، مثلًا موقعى كه می خواهد دست راست را بشويد صورت او خشک شود، ولى اگر طورى انجام دهد كه پشت سر هم نباشد وضوى او باطل است، هرچند بر اثر سردى هوا اعضاى قبل، خشک نشده باشد.

 

مسائلی درباره موالات :

• مساله : الف) اگر در نماز سهوا بين حرفها يا كلمات فاصله بيندازد و فاصله به قدری نباشد كه صورت نماز از بين برود. ب) چنانچه مشغول ركن بعد نشده باشد بايد آن حرفها يا كلمات را به طور معمول بخواند. ج) اگر مشغول ركن بعد شده باشد، نمازش صحيح است.

 

الف) فاضل، نوری : اگر در نماز عمدا بين حرفها يا كلمات فاصله بيندازد و فاصله به قدری نباشد كه صورت نماز از بين برود نمازش باطل نمي شود(نوری: بنابراحتياط واجب نمازش باطل مي شود) و اگر سهوا باشد ...

 

مظاهری : اگر در نماز عمداً بین حرف ها یا کلمات فاصله بیندازد گرچه فاصله به قدری نباشد که صورت نماز از بین برود، نمازش باطل است و اگر سهواً باشد ...

 

ب) خوئی، تبريزی، سيستانی : و در صورتی كه چيزی بعد از آن خوانده شده لازم است تكرار نمايد.

 

ج) گلپايگانی، صافی، فاضل، سبحانی : مگر در تكبيره الاحرام كه اگر فاصله بين كلمات آن به قدری باشد كه از صورت تكبيره الاحرام خارج شود نماز باطل است.

 

بهجت : و احتياط در اين است كه بدون عذر و سهو، از پی در پی آوردن مسامحه نكند اگر چه طوری نيست كه موالات را به هم بزند.

 

• آیت الله خامنه ای : نمازگزار باید اجزای نماز، مانند رکوع و سجود و تشهد و غیره را با «موالات» یعنی پی در پی به جا آورد و میان آنها فاصله‌ی طولانی و غیر متعارف نیندازد، پس اگر میان اجزای نماز به قدری فاصله شود که در نظر بیننده از حالت نماز خواندن خارج شود، نمازش باطل است.

 

توجه :

اگر میان کلمه ها یا حروف یک کلمه سهواً فاصله ی غیر متعارف بیندازد، ‌ولی به طوری نباشد که صورت نماز از بین برود، اگر در وقتی ملتفت شود که وارد رکن بعد از آن شده است، نماز صحیح است و تکرار آن کلمات و جملات لازم نیست، ولی اگر پیش از وارد شدن در رکن بعدی ملتفت شود باید برگردد و آنها را دوباره بخواند.  

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023