استفاده متداوم از سوخت های فسیلی و افزایش شدید گرماسازمان ملل متحد در گزارشی هشدار خواهد داد: اگر دولت ها تغییر اقتصادی بی سابقه ای برای جایگزینی استفاده از سوخت های فسیلی انجام ندهند، خطر بسیار زیادی وجود دارد که سطح گرمایش جهانی تا دهه ۲۰۴۰ از سقف تعیین شده در توافقنامه آب و هوایی پاریس تجاوز کند.

 

خطر افزایش شدید گرما,اثرات منفی استفاده از سوخت های فسیلی

تداوم استفاده از سوخت های فسیلی و خطر افزایش شدید گرمای هوا می شود

 

در پیش نویس گزارش ملل متحد تاکید شده است که تنها در صورت انحراف چشمگیر کشورها از مصرف سوخت های فسیلی، دولت ها قادر خواهند بود که گرم شدن هوای جهان را به 1.5 درجه سانتیگراد بالای سطح دمای هوا در دوران قبل از صنعتی شدن محدود کنند.

 

در این گزارش که پیش نویس آن توسط محققان پنل بین دولتی سازمان ملل در زمینه تغییر اوضاع اقلیمی جهان (IPCC) تهیه شده، آمده است: رسیدن به این هدف مستلزم حذف دی اکسید کربن از اتمسفر است.

 

محققان پنل در مورد بخش های دیگری از محتوی این گزارش اظهار نظر نکردند، اما از روند تلاش هایی برای تغییرات قابل توجه در نسخه نهایی خبر دادند.

 

آنها خاطر نشان کردند که متن پیش نویس فعلی می تواند در نتیجه واکنش تجدید نظرکنندگان و یافته های تحقیقات اضافی تغییر کند؛ قرار است نسخه نهایی ماه اکتبر (مهر ماه) منتشر شود.

 

در مجموع 195 کشور توافقنامه پاریس را امضا کرده‌اند و 173 کشور در تدوین این سند که هدف آن مهار انتشار کربن در جهان و جلوگیری از گرمایش جهانی است، مشارکت داشتند.

 

گرچه هدف این توافقنامه حفظ دمای هوای جهان زیر 2 درجه سانتیگراد بالای سطح دمای هوا در دوران پیش از صنعتی شدن است اما هدف بلند پروازانه تر آن که سقف 1.5 درجه سانتیگراد گرمای بالای سطح دمای آن دوران است، بهترین روش برای پیشگیری از اثرات مضر تغییر اوضاع اقلیمی جهان تلقی می شود.

 

این اثرات مضر شامل بلایای ویران کننده طبیعی مانند خشکسالی و سیل است که ارتباط قابل توجه و مستقیم با افزایش دمای هوا دارند.

 

اما در صورت تحقق سقف 1.5 درجه سانتیگراد افزایش دما می توان از این اثرات منفی جلوگیری کرد.

 

برای دستیابی به هدف یاد شده و ایجاد تغییرات باید منابع انرژی تجدیدپذیر به سرعت جایگزین سوخت های فسیلی شوند و دی اکسید کربن از اتمسفر حذف شود.

 

برای این نوع حذف، به جذب گسترده کربن، توسعه فناوری های ذخیره سازی و کاشت جنگل نیاز است.

 

منبع : irna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------