وتیور، مناسب برای جذب فلزات سنگین خاک 

وتیور، گیاهی مناسب برای جذب فلزات سنگین خاک می باشد

 

گیاه وتیور جاذب بیولوژیک مناسبی برای فلزات سنگین است و می تواند مد نظر مسئولان امر قرار بگیرد.

 

یکی از ابعاد تصفیه بیولوژیکی، استفاده از گیاهان در تصفیه پساب ها به ویژه پساب های صنعتی حاوی فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، کروم و سیانید است. این فلزات حتی با روش های بسیار پیشرفته تصفیه نیز به سختی تخریب شده و از میان می روند، اما با کاشت برخی گیاهان از جمله وتیور در مکان های آلوده و به کارگیری شیوه های نو، درصد قابل ملاحظه ای از فلزات سنگین جذب گیاهان شده و از محیط حذف می شوند.

 

هم ‌اکنون کشورهایی مانند آلمان، کانادا، چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی به طور گسترده از فناوری زیستی برای کنترل مواد سمی حاصل از تولیدات صنعتی خود بهره مند می شوند. این گیاهان آنزیم هایی دارند که از توانایی سم زدایی آثار علف کش ها و سایر مواد آلاینده برخوردار بوده و قادرند که آن ها را در بافت های خود ذخیره کنند، در واقع این گروه از گیاهان می‌توانند در سطح وسیعی رشد کرده و با هزینه کم‌تری نسبت به سایر روش های تصفیه بیولوژیکی، فلزات سمی را جذب کنند. هم‌چنین برخلاف سیستم های مصنوعی آسیبی برای محیط زیست ندارند و کشت آن ها بسیار مقرون به صرفه است.

 

باید محدودیت ها و استانداردهای استفاده از این روش از جمله مراقبت و رسیدگی به گیاهان و دفع بقایای گیاهی حاوی مواد سمی مورد توجه جدی قرار بگیرد، وتیور از دوام، رشد خیلی سریع و ریشه های بلند برخوردار است، راندمان بالایی در فتوسنتز دارد و می‌تواند بیوماس زیادی تولید کند. از همین رو و به‌ علت دارا بودن خصوصیات خاص مورفولوژیکی و اکولوژیکی نسبت به مقادیر بالای فلزات سنگین و جذب آن ها، برای تصفیه پساب های صنعتی مناسب تشخیص داده شده است.

 

وتیور گیاهی دائمی و چند ساله است که ریشه‌های عمودی آن به 1.5 تا 2.5 متر می رسد. از همین رو می تواند عناصر سنگینی مانند سرب را از اعماق خاک جذب کند. وتیور بومی مناطق حاره‌ای آسیا است و نسبت به کم آبی و آفات مقاومت بالایی دارد. از طرف دیگر قادر است که در شرایط نسبتاً سرد و سخت نیز زندگی کند و همین خصوصیت دامنه تحمل آن را در برابر هوای سرد بالا برده است.

 

سیستم وتیور روشی سبز، ساده، عملی و اما کم هزینه به شمار می رود، اما تحقیقات انجام یافته در دنیا بیانگر این نکته است که وتیور، به عنوان یک گیاه سوپرجاذب و ذخیره کننده، در جذب فلزات سنگینی مانند سرب، نیترات، فسفات و ترسیب کربن بالا می تواند نقش بسیار ارزشمندی در پالایش آب، خاک و هوا ایفا کند، در واقع وتیور در برابر عناصر سنگینی مانند سرب، آرسنیک، کادمیوم، کروم، مس، جیوه، نیکل، روی و سلنیم تحمل بالایی دارد و رشد و پرورش آن در مناطق آلوده، شهرک ها و کارگاه های فرآوری سرب و روی بسیار سودمند و موفقیت آمیز خواهد بود.

 

با اشاره به این‌ که اطراف کانال های انتقال تصفیه فاضلاب جهت کاهش آلاینده های موجود در فاضلاب های روستایی، دامداری ها و کارخانه ها محل مناسبی برای کاشت وتیور است، کاشت وتیور برای بهبود کیفیت روان آب هایی حاوی آلاینده های شیمیایی، برای اصلاح خاک های اسیدی و قلیایی و کنترل فرسایش آن ها، هم چنین برای جلوگیری از توسعه خندق ها و تثبیت آبراهه ها و کانال های زهکشی توصیه می شود.

 

جلوگیری از تخریب مناطقی که در اثر رطوبت خرد شده و ریزش می کنند و در نهایت تثبیت آن ها، اصلاح و احیای زمین های تخریب شده در اثر استخراج از معادن، پخش شدن آب های حاصل از بارندگی و روان آب ها، دفع آفات گیاهی در برابر آفت کرم ساقه خوار در مزارع برنج و ذرت و استفاده از ساقه ها و الیاف گیاه در صنایع دستی مانند سبدبافی از دیگر خواص وتیور است.

 

علاوه‌ بر این، ریشه وتیور به علت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی در درمان سردرد و انعقاد خون و درمان سرطان سینه کاربرد دارویی دارد و اسانس بسیار معطر و گران قیمت از ریشه‌های گیاه استخراج می شود. همچنین به علت دارا بودن ریشه بسیار عمیق، باعث استحکام زمین در مناطق رانشی شده و از رانش و ریزش دیواره ها جلوگیری می کند.

 

منبع : isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------