آشنایی با رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی فیزیک, آشنایی رشته ریاضی فیزیک, معرفی رشته ریاضی فیزیک

آشنایی با رشته ریاضی فیزیک

 

معرفی با رشته ریاضی فیزیک

علم ریاضی، علم نظم می باشد و هدف آن جستجو و یافتن درک نظم نهفته در پدیده ها است. برای موفقیت در این رشته باید برای درس هایی مانند ریاضیات گسسته و هندسه توانایی تجسمی خیلی خوبی داشته باشید. رشته‌ ریاضی‌ دارای گرایش‌ های ریاضی‌ محض‌ و کاربردی‌ و دبیری است.

رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان یکی از رشته های نظری می باشد. مهمترین مرحله انتخاب رشته می باشد زیرا روی کل زندگی تاثیر گذار می باشد. علم ریاضی، علم نظم می باشد و هدف آن جستجو و یافتن درک نظم نهفته در پدیده ها است. قانونمند کردن تجربیاتی که در مخلوقات دیده می شود از کارهای این علم می باشد. از دانش و علم ریاضی در کارهای روزمره زیاد استفاده می شود. شغلی که داریم هر چه تخصصی تر باشد بیشتر به ریاضی مرتبط می شود. حتی پیشرفت تکنولوژی به علم ریاضی مرتبط است. برای موفقیت در این رشته باید برای درس هایی مانند ریاضیات گسسته و هندسه توانایی تجسمی خیلی خوبی داشته باشید.

 

همانطور که از اسم رشته ریاضی فیزیک مشخص است. مهم ترین دروس آن ریاضی و فیزیک می باشد.

 

رشته های دانشگاهی قابل انتخاب در گروه آزمایشی رشته ریاضی فیزیک شامل 4 مقطع :

– کاردانی

– کارشناسی

– کارشناسی ارشد پیوسته

– دکترای پیوسته

 

درمورد رشته ریاضی فیزیک, دروس رشته ریاضی فیزیک, رشته های دانشگاهی

درباره ی رشته ریاضی فیزیک

 

گرایش‌ های رشته‌ ریاضی‌ شامل:

ریاضی‌ محض‌ و کاربردی‌ و دبیری است. به‌ شاخه ای‌ از ریاضی‌ که‌ کاربرد عملی‌ مشخصی‌ داشته‌ باشد، ریاضیات‌ کاربردی‌ می گویند. به عنوان مثال در اقتصاد، کامپیوتر، فیزیک‌ یا آمار و احتمال‌ کاربرد داشته‌ باشد و ‌به‌ شاخه ای که‌ به‌ نظریه پردازی‌ ریاضی‌ می پردازد، ریاضی‌ محض گفته می شود. اما رشته ای به اسم ریاضیات و کاربردها چندسالی است که آمده است و این دو رشته را ترکیب کرده است. یکی دیگر از گرایش های ریاضی، ریاضی دبیری است که هدف از این شاخه، تربیت دبیران و کارشناسان متخصص آموزش ریاضی است که پاسخگوی نیازهای آموزش و پرورش کشور در سطوح پیش دانشگاهی باشند.

 

دروس رشته ریاضی فیزیک :

دروس پایه در دانشگاه: درک و بیان محیط شهری، مبانی جامعه شناسی، مبانی جغرافیا، مبانی اقتصاد، درآمدی بر شهرشناسی، زبان تخصصی، کاربرد هندسه در شهرسازی، کارگاه بیان تصویری، کاربرد ریاضیات در شهرسازی، بوم‎شناسی طبیعی و انسانی.‎

 

دروس اصلی در دانشگاه: حقوق و قوانین شهری، کاربرد نقشه‎‌برداری، کارگاه مطالعات شهری، کاربرد رایانه در شهرسازی، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی ایران، آشنایی با مبانی معماری و ساختمان، مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل، کارگاه مهندسی حمل و نقل، مبانی مهندسی تاسیسات شهری، اقتصاد شهری، جامعه‎‌شناسی شهری، جغرافیای شهری، آشنایی با مصالح و ساخت، آمار و روش‌‎های کمی در شهرسازی، طراحی و کاربرد نظام اطلاعات، کارگاه مهندسی تاسیسات شهری.

 

دروس تخصصی در دانشگاه: مبانی و روش های طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی شهری، کارگاه برنامه ریزی شهری (کاربری زمین)، کارگاه طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی مسکن، کارگاه برنامه ریزی مسکن، مدیریت و سازمان اجرایی شهری، کارگاه طرح  های اجرایی، روش تحقیق در شهرسازی، شناخت فضاهای شهری، کارگاه آماده سازی زمین، کارگاه برداشت کاربری، طرح نهایی.

 

رشته های کلی ریاضی فیزیک:

– هوانوردی - خلبانی

– هوانوردی - مراقبت پرواز

– هوانوردی-ناوبری هوایی

– مهندسی نساجی

– مهندسی نفت

– مهندسی هوا فضا

– مهندسی مواد

– مهندسی مکانیک

– مهندسی معماری

– مهندسی مکانیک نیروگاه

– مهندسی کشاورزی

– مهندسی ماشینهای ریلی

– مهندسی معدن

– مهندسی فر ماندهی وکنترل هوایی

– مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

– مهندسی کامپیوتر

– مهندسی عمران

– مهندسی صنایع

– مهندسی شیمی

– مهندسی سیستم

– مهندسی شهرسازی

– مهندسی دریا

– مهندسی رباتیک

– مهندسی پلیمر

– مهندسی خط و سازه های ریلی

– مهندسی حمل و نقل ریلی

– مهندسی برق

– مهندسی بازرسی فنی

– مهندسی پزشکی

– مدیریت هتلداری

– مدیریت مالی

– مدیریت و بازرگانی دریایی

– مدیریت و کمیسر دریایی

– کتابداری

– مخابرات هواپیمایی

– مدیریت

– کاردانی معماری سنتی

– کارشناسی علوم انتظامی

– کاردانی دریانوردی

– کاردانی فنی الکترویک صدا وسیما

– کاردانی فنی عملیات پتروشیمی

– کاردانی فنی مواد ریخته گری

– کاردانی فنی مکانیک

– علوم کامپیوتر

– کاردان فنی عمران

– علوم اقتصادی

– علوم و فنون هوانوردی-خلبانی هلی کوپتری

– کاردان فنی کشتی

– حسابداری

– علوم سیاسی

– علوم حدیث

– ریاضی

– تکنولوژی ماشین های کشاورزی

– تعمیر و نگهداری هواپیما

– تکنولوژی آبیاری

– امور گمرکی

– اویونیک هواپیما

– الکترونیک هواپیمایی

– آمار

– مهندسی علمی کاربردی عمران دانشکده ی صنعت آب و برق شهید عباس پور

 

رشته ها ریاضی فیزیک, بازار کار رشته ریاضی فیزیک در ایران, آینده ی شغلی رشته ریاضی فیزیک

رشته های ریاضی فیزیک

 

بازار کار در ایران

در بسیاری از علوم مختلف ریاضیات کاربرد دارد مثل آنالیز تابعی در مکانیک کوانتومی کاربرد زیادی دارد در خیلی از رشته های مهندسی معادله لاپلاس یکی از معادلات ریاضی استفاده می‌شود. به طور مثال در جامعه شناسی هم نظریه احتمال و نظریه گروه ها نقش مهمی دارد و باید بگوییم که در بیشتر صنایع زیرساختی ریاضی وجود دارد و به همین دلیل اگر به سایر رشته هایی که در زیر گروه ریاضی معرفی شده اند مراجعه کنید متوجه می شوید که لازمه موفقیت در بیشتر این رشته ها داشتن پایه ریاضی قوی است.

 

به همین دلیل در جامعه ما بیشتر شغل ها اگر جنبه علمی داشته باشند به ریاضیدان ها احتیاج دارد این افراد می توانند مشکلات را به روش علمی حل کنند ولی خیلی فرصت شغلی مناسبی برای این افراد وجود ندارد مگر در مراکز تحقیقاتی صنعتی که از نظر علمی قوی هستند.

 

یک‌ لیسانس‌ ریاضی‌ بخاطر نظم‌ فکری‌ و بینش‌ عمیقی‌ که‌ در طول تحصیل‌ به‌ دست‌ آورده، می‌تواند با مطالعه‌ و تلاش‌ شخصی‌ در بسیاری‌ از شغل‌ها، حتی‌ شغل هایی‌ که‌ در ظاهر ارتباطی‌ با ریاضی‌ ندارد موفق‌ شود.

 

برای شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک خبر خوب این است که می توانند در حوزه بانک، آموزش و پرورش، تالیف مباحث آموزشی و تدریس خصوصی (به ویژه در مقطع کنکور سراسری) فعالیت کنند. در مورد رشته مهندسی برق فرصت شغلی خوبی دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------