آشنایی با رشته حشره شناسیحشره شناسی,رشته حشره شناسی,معرفی رشته حشره شناسی پزشکی

آشنایی با رشته حشره شناسی

هدف
هدف از دوره کارشناسی ناپیوسته حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین تربیت افرادی است که بیماریهای منتقله و ناراحتی های ناشی از حشرات و دیگر بندپایان را شناسائی کرده و راه حل های مناسب برای رفع این مشکلات ارائه و در حسن اجرای آن نظارت نمایند.


طول دوره
طول متوسط دوره کارشناسی حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین ۲ سال و نظام آموزشی آن مطابق آئین نامه آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مصوب شورایعالی برنامه  ریزی است . دروس آن به صورت نظری ، عملی و کارآموزی ارائه می گردد.


هم اکنون در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته در دانشگاه تهران و تعدادی دیگر از دانشگاههای ایران دانشجو پذیزفته می شود و فقط فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته گیاهپزشکی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد حشره شناسی کشاورزی ادامه تحصیل دهند.

دوره دكتري حشره شناسی کشاورزی بالاترين مقطع تحصيلي در اين رشته است كه شامل پيشرفته‌ترين موضوعات موجود در زمينه اين علم و علوم وابسته به آن که در حقیقت مدیریت کنترل است مي‌باشد. مباحث تكميلي مربوط به حشره شناسی کشاورزی شامل اکولوژی و کنترل بیولوژیک, فیزیولوژی و سم شناسی, بیوسیستماتیک حشرات و بیوسیستماتیک کنه ها، شناسایی, مطالعات رفتاری, بررسیهای اکولوژیکی-فیزیولوژیکی حشرات و کنه ها و روشهاي مبارزه با آنها از موضوعات عمده‌اي هستند كه در اين دوره مورد تدريس و پژوهش قرار مي‌گيرند.

 

در حال حاضر با پیشرفت علم زیست شناسی بخصوص در زمینه بیولوژی مولکولی، از روشهای نوین بیوتکنوژی و ملکولی بخصوص در زمینه اکولوژی, شناسایی، تاکسونومی، فیلوژنی، ژنتیک و سایر جنبه ها در حشره شناسی استفاده می شود و یکی از عمده ترین مباحث را در تدریس این علم تشکیل می دهند.
هدف از ايجاد اين دوره اين است كه با استفاده از جديدترين آثار موجود و با تكيه بر روشهاي پيشرفته تحقيق، ضمن تربيت متخصصين مربوط، مهمترين نيازهاي علمي - تخصصي كشور در اين رشته تامين شده و زمينه‌هاي لازم جهت كاهش خسارت آفات گياهي فراهم گردد و نهايتاً افزايش راندمان محصولات كشاورزي حاصل شود.


چهار گرايش اکولوژی و کنترل بیولوژیک, فیزیولوژی و سم شناسی, بیوسیستماتیک حشرات و بیوسیستماتیک کنه ها براي حشره شناسی کشاورزی در مقطع دکتری وجود دارد. داوطلبان تحصيل در دوره دكتري این رشته علاوه برداشتن شرايط عمومي دوره‌هاي دكتري كه در آيين نامه مربوط ذكر شده است، بايد فارغ‌التحصيل دوره كارشناسي ارشد رشته حشره شناسی کشاورزی باشند.
منبع : mui.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------