آشنایی با موش خاردار قاهرهموش خاردار, موش خاردار قاهره, آشنایی با موش خاردار قاهره

تصاویر موش خاردار قاهره

 

همه چیز درباره موش خاردار قاهره

موش خاردار معمولی یا موش خاردار مصری (نام علمی: Acomys cahirinus) گونه‌ای موش خاردار است که در شمال آفریقا و مصر، همچنین منطقه خاورمیانه زندگی می‌کند.

موش های خاردار قاهره ( Acomys cahirinus )، همچنین به عنوان موش خاردار معمولی، موش خاردار مصری یا موش خاردار عربی نیز شناخته می شود، گونه ای شبانه از جوندگان در خانواده Muridae است. موش خاردار جزء پستانداران می باشد. در شمال آفریقا در آفریقا یافت می شود، جایی که زیستگاه های طبیعی آن مناطق صخره ای و بیابان های گرم است.

 

همه چیز خوار است و از دانه ها، گیاهان صحرایی، حلزون ها و حشرات تغذیه می کند. این حیوان خانگی است و در گروه های کوچک خانوادگی زندگی می کند. این اولین و تنها گونه جوندگان شناخته شده است که از خود تصمیم گیری خود به خود و قاعدگی را نشان می دهد.

 

درباره موش خاردار:

موش خاردار قاهره به طول سر و بدن حدود 3.75 تا 5 اینچ (95 تا 127 میلی متر) با دم تقریباً یکسان رشد می کند. وزن بزرگسالان آن بین 1.5 تا 3 اونس (43 تا 85 گرم) است. رنگ موش خاردار قاهره در بالا قهوه ای شنی یا قهوه ای مایل به خاکستری و در زیر آن مایل به سفید است. خطی از موهای ستون فقرات مانند در امتداد خط الراس پشت قرار دارد. پوزه باریک و نوک تیز، چشم ها بزرگ، گوش ها بزرگ و کمی نوک تیز و دم آن فاقد مو است. 

 

موهای بلند، زبر و خار مانندی در سطح پشتی بدن دارد که موهای نرم بدن را به طور کامل می پوشاند.

 

در مقایسه با Mus musculus و اتوتومی دم، موش خاردار دارای پوست نسبتاً ضعیفی است.

 

پراکندگی و زیستگاه موش خاردار :

موش خاردار قاهره بومی شمال آفریقا است و دامنه آن از موریتانی، مراکش و الجزایر در غرب تا سودان، اتیوپی، اریتره و مصر در شرق و در ارتفاعات تا حدود 1500 متر (4900 فوت) گسترده شده است. در زیستگاه های سنگی خشک با پوشش گیاهی کمیاب زندگی می کند و اغلب در نزدیکی محل زندگی انسانها یافت می شود. در اطراف صخره ها و دره ها و دشت های سنگریزه ای با پوشش گیاهی بوته ای رایج است. معمولاً در زیستگاه های شنی یافت نمی شود، اما ممکن است در میان نخل های خرما وجود داشته باشد.

 

معرفی موش خاردار قاهره, خصوصیات موش خاردار قاهره, تغذیه موش خاردار قاهره

خصوصیات ظاهری موش خاردار قاهره

 

رفتار موش های خاردار قاهره :

موش های خاردار قاهره حیوانات اجتماعی هستند و در گروهی با نر غالب زندگی می کنند. پرورش بیشتر در فصل بارانی، بین سپتامبر و آوریل، زمانی که دسترسی به غذا بیشتر است، انجام می شود.

 

دوره بارداری پنج تا شش هفته است که برای موش طولانی است و بچه ها هنگام تولد رشد خوبی دارند. در این زمان، آنها قبلاً با خز کوتاه پوشانده شده و چشم های آنها باز است و به زودی شروع به کاوش در اطراف خود می کنند.

 

بزرگسالان گروه در مراقبت از جوانان همکاری می کنند و زنان شیرده به هر یک از فرزندان گروه غذا می دهند. زنان ممکن است بلافاصله پس از زایمان دوباره باردار شوند و در طول یک سال می تواند سه تا پنج بچه داشته باشند. نوجوانان در سن دو تا سه ماهگی بالغ می شوند.

 

موش های خاردار قاهره در لانه یا شکاف صخره زندگی می کنند و بیشتر زمینی هستند، اما همچنین می توانند در بوته های کم ارتفاع بچرخند. آنها شب زنده دار و همه چیز خوار هستند و هر چیزی را که می توانند پیدا کنند، می خورند. رژیم غذایی آنها شامل دانه ها، آجیل، میوه، برگ سبز، حشرات، عنکبوت، نرم تنان و لاشه ماهی است. وقتی در مجاورت انسان زندگی می کنند، از محصولات، غلات و غذای ذخیره شده مصرف می کنند. گاهی اوقات به خصوص در زمستان وارد خانه می شوند و از هوای سرد خوششان نمی آید.

 

میوه Ochradenus baccatus (= Reseda baccata ) دارای گوشت خوش طعم، اما دانه های ناخوشایند است. موش صحرایی قاهره میوه ها را مصرف می کند ، اما دانه ها را بیرون می ریزد و بنابراین به عنوان عامل پراکندگی دانه کارآمد برای این گیاه عمل می کند.

 

 

موش خاردار قاهره یک میزبان از Acanthocephalan انگل های روده ای Moniliformis acomysi است.

 

موش خاردار قاهره, آشنایی با موش خاردار قاهره, معرفی موش خاردار قاهره,

تغذیه موش خاردار قاهره

 

وضعیت موش خاردار قاهره :

موش خاردار قاهره دارای توزیع گسترده ای است و زیستگاه های مختلفی را اشغال می کند. متداول است و اندازه جمعیت آن زیاد است، بنابراین IUCN، در فهرست سرخ گونه های در معرض خطر، آن را به عنوان " حداقل نگرانی " ذکر کرده است.

 

علاقه پژوهشی :

موش خاردار برای تحقیقات در زمینه دیابت، رشد، بازسازی و قاعدگی استفاده می شود.

 

موش خاردار همچنین اولین گونه جوندگان شناخته شده است که برای تحقیقات در زمینه دیابت، رشد، بازسازی و قاعدگی استفاده می شود و به طور بالقوه به عنوان یک مدل عالی برای مطالعه بیماری های مربوط به قاعدگی عمل می کند. این چرخه 9 روزه را نشان می دهد و اولین جونده ای است که چنین چرخه ای پیدا کرده است. در حال حاضر تعیین توالی ژن برای بررسی این موضوع و سایر ویژگی های فیزیولوژیکی منحصر به فرد نشان داده شده توسط این گونه در حال انجام است.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------