آشنایی با قانون پارک کردن خودرو و مجازات های آنقانون پارک کردن خودرو, آشنایی با قانون پارک کردن خودرو, مجازات قانون پارک کردن خودرو

آشنایی با قانون پارک کردن خودرو و مجازات های آن

 

آشنایی با قوانین پارک کردن خودرو

پارک کردن نیز، مانند دیگر دیگر کارها دارای قوانینی می باشد که باید حتما آن ها را رعایت کنید. رعایت نکردن از قانون پارک کردن خودرو، شامل مجازات و یا جریمه هایی می شود. در این مطلب بیتوته درباره قوانین پارک کردن خودرو به صورت کامل توضیح داده شده است.

قوانین پارک کردن چیست؟

به عنوان یک راننده مسئولیت پذیر، هنگام پارک کردن، باید مؤدبانه و مراقب ایمنی دیگران در جاده باشید.

 

در اینجا قوانین مهمی وجود دارد که باید در مورد پارک کردن بدانید:

 

− هرگز یک خط ترافیک را چه برای مدت کوتاه، چه به دلیل پارک موازی یا هر دلیل دیگری متوقف نکنید و آن را مسدود نکنید.

 

− هرگز خودروی خود را در خط ترافیک رها نکنید. اگر خودروی شما در خط ترافیک خراب شد، چراغ اضطراری خود را روشن کنید و در صورت ایمن بودن، خودرو خود را ترک کرده و به سرعت به مکانی امن و دور از ترافیک حرکت کنید.

 

− هرگز ماشین خود را در بزرگراه پارک نکنید، ترک نکنید یا رها نکنید. اگر وسیله نقلیه خود را بیش از چهار ساعت در بزرگراه پارک کنید، می توان آن را به طور قانونی یدک کشید.

 

− اگر به دلیل شرایط اضطراری مجبور به توقف در بزرگراه یا بزرگراه هستید، یا اگر توسط یک افسر جلوی شما گرفته می شود، سعی کنید تا حد امکان با خیال راحت به کنار جاده بروید.

 

− اگر ماشین شما به حدی خراب شد که نتوانید به کنار بزرگراه بروید، فوراً چراغ های اضطراری (خطر) خود را روشن کنید. اگر ماشین هایی پشت سر شما هستند، باید ترمزهای خود را کمی فشار دهید تا چراغ های ترمز شما را ببینند و بدانند که شما در حال توقف هستید. به محض دیدن پارکینگ، پارک کنید و با امداد خودرو تماس بگیرید.

 

− هرگز خودروی خود را در چهارراه رها نکنید.

 

− هرگز ماشین خود را در مسیر راه آهن یا در فاصله 7 تا 1⁄2 فوتی پارک نکنید، ترک نکنید یا آن را رها نکنید.

 

− هرگز ماشین خود را روی پل یا تونل پارک نکنید، آن را ترک نکنید یا رها نکنید.

 

وقتی ماشین خود را روی تپه پارک می کنید:

− ماشین را در دنده کم (گیربکس دستی) یا در پارک (P) (گیربکس اتوماتیک) بگذارید.

− همیشه از ترمز دستی خود استفاده کنید.

− چرخ های جلوی خود را به گونه ای قرار دهید که در صورت از کار افتادن ترمز، خودروی شما از ترافیک دور شود.

 

وقتی ماشین خود را رو به سرازیری پارک می کنید:

− شما باید چرخ های جلوی خود را به سمت حاشیه یا کنار جاده بچرخانید، بنابراین اگر − خودروی شما شروع به غلتیدن کرد، در کنار خیابان متوقف شود و/یا از ترافیک دور شود.

 

وقتی ماشین خود را رو به سربالایی پارک می کنید:

− اگر حاشیه وجود دارد، باید چرخ های جلوی خود را از حاشیه بچرخانید، بنابراین اگر ماشین شما شروع به غلتیدن کرد، در کنار حاشیه متوقف می شود.

− اگر حاشیه وجود ندارد، باید چرخ های جلوی خود را به سمت حاشیه بچرخانید، بنابراین اگر خودروی شما شروع به غلتیدن کرد، در ترافیک غلت نمی خورد.

 

هشدار! هرگز در این نقاط پارک نکنید:

• در کنار یک حاشیه قرمز

• در منطقه ای با تابلوی پارکینگ ممنوع

• در یک پارکینگ برای رانندگان دارای معلولیت (مگر اینکه پلاک یا پلاکارد معلولیت داشته باشید)

• 15 فوت یا نزدیکتر به شیر آتش نشانی یا راهرو ایستگاه آتش نشانی

• در یک پیاده رو یا در فاصله 3 فوتی سطح شیب دار پیاده رو

• روی خط عابر پیاده (با علامت گذاری یا بدون علامت)

• در فضایی با طرح ضربدری در کنار فضایی برای رانندگان دارای معلولیت

• در کنار سایر خودروهای پارک شده قانونی در خیابان (پارکینگ دوبل)

• روبروی یک راهرو

• در سمت اشتباه خیابان

• در فضایی مشخص شده برای خودروهای بدون آلایندگی با برچسب معتبر

• روبروی پل

• روبروی درب و پارکینگ ها

• ایستگاه های اتوبوس و تاکسی

 

شکایت از پارک های غیر مجاز, نکته هایی برای برای پارک کردن خودرو, راهنمای پارک کردن خودرو

آشنایی با قوانین پارک کردن خودرو 

 

قوانین پارک کردن خودرو در کوچه و خیابان :

برای پارک کردن در کوچه و خیابان ها قوانینی وجود دارد که شامل :

طبق ماده 24 قانون مدنی ایران هیچ کس نمی تواند طرق و شوارع عامه را تملک کند! چون جزو اموال عمومی محسوب می شود پس نصب هرگونه تابلو پارک ممنوع یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه ها و خیابان های شهر هم جرم محسوب می شود و می توان از متخلفان در دادسرا شکایت کرد. گذاشتن سطل و بشکه جلوی مغازه یا گلدان های سیمانی در طول و عرض ساختمان، همه راه هایی غیرقانونی است.

 

کوچه محلی عمومی است و از اموال غیر قابل تملک اعلام شده است، اما خانه های موجود در کوچه در حد رفت و آمد خود و خودرو خودشان حق دارند. در مواد 93 تا 108 قانون مدنی به این حق، حق ارتفاق نسبت به ملک غیر می گویند. تا زمانی که سد معبر نکرده باشید و در جایی که اعلام نشده پارک نکنید موردی ندارد و حق شماست که در کوچه پارک کنید.

 

شما نمی توانید روبروی پارک کسی پارک کنید. همین طور اگر شما در برابر درب پارکینگ دیگران پارک کنید آن ها حق ندارند شما را تهدید به پنچری کنند. در صورت پنچر کردن خودرو می توانید از آن ها شکایت کنید و در دادسرا با طرح شکایت احقاق حق کنید. هرگز نباید به صورت شخصی انتقام بگیرید و باید حل و فصل آن را بدست مراجع قضایی بسپارید. بنابراین تهدید دیگران به خسارت مالی (خالی کردن باد لاستیک و یا پنچری) جرم محسوب می شود.

 

و مجازات تهدید مالی 74 ضربه شلاق یا 2 ماه تا 2 سال حبس می باشد. خراب کردن عمدی اموال دیگران از 6 ماه تا 3 سال حبس خواهد داشت. حتی یک توهین ساده 74 ضربه شلاق و یا جزای نقدی همراه دارد.

 

تبصره اول: کوچه های بن بست یا چیزی که در قانون از آن به عنوان معابر مسدود یاد شده. اگر شما در کوچه بن بست ساکنید، تمام فضای داخل کوچه حق شما و همسایگان است؛ یعنی کسانی که به ساختمان های کوچه دسترسی یا حق عبور دارند. برای رسمی کردن این قضیه هم با همسایگان یک نامه تنظیم می کنید و با ارائه آن به شهرداری دیگران را ملزم می کنید که خودروشان را داخل کوچه شما پارک نکنند.

 

تبصره دوم: جلوی در پارکینگ. این بخش از معابر عمومی هم موارد اذن در انتفاع است. یعنی چی؟ یعنی اگر قسمت ورودی پارکینگ شما مسدود باشد، نمی توانید از پارکینگ تان استفاده کنید و وارد خانه بشوید؛ پس نسبت به آن حق دارید. پارک کردن در آنجا ممنوع است و مزاحمت به حساب می آید.

 

قوانینی برای پارک کردن خودرو, نحوه ی پارک کردن خودرو, قوانینی برای نحوه ی پارک کردن خودرو

قانون پارک کردن خودرو در خیابان یک طرفه

 

قانون پارک کردن خودرو در خیابان یک طرفه

هدف از ساخت خیابان های یک‌ طرفه، افزایش سرعت حرکت خودروها و جلوگیری از ایجاد ترافیک‌ می باشد. در این قبیل خیابان ها، تمامی وسایل تقلیه ای که در آن ها تردد می کنند باید در یک جهت و همانند یکدیگر حرکت کنند.

 

بنا بر آن چه که در ماده 122 آمده است، وقتی رانندگان در مسیر های یک طرفه قرار بگیرند می بایست در مسیر مجاز حرکت نموده و رفتن در خلاف جهت مشخص شده ممنوع می باشد.

 

بر اساس آن چه در قانون 153 آورده شده است، در مسیر های یک طرفه وقتی رانندگان بخواهند به سمت چپ راه گردش کنند می بایست ماشین خود را تا انتهای سمت چپ خیابان مربوطه هدایت کرده و بعد از آن اقدام به گردش نمایند؛ از این رو بهترین راه برای پارک کردن خودرو در چنین مسیر هایی، پارک نمودن وسیله در سمت راست می باشد.

 

بعضی اوقات ممکن است دیده باشید که در این خیابان ها از هر دو سمت برای پارک‌ کردن خودرو استفاده شود. برای این که بتوانید در چنین موقعیتی خودروی خود را پارک نمایید می بایست همین که تابلوی یک طرفه بودن خیابان را مشاهده کردید، یک بررسی اجمالی از وضع کلی خیابان داشته باشید و بعد از آن اقدام به پارک نمودن وسیله خود نمایید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------