تشخیص هشت سرطان با یک آزمایش ساده خون 

تشخیص سرطان های متفاوت با یک آزمایش,ابتلا به سرطان

حساسيت آزمايش در افرادی كه در مرحله اول سرطان هستند بسيار پايين است

 

محققان به تازگی از امکان شناسایی هشت نوع سرطان با استفاده از یک آزمایش خون خبر داده اند که می تواند تومورها را پیش از پخش شدن در بدن شناسایی کند.

 

پيش از اجرای اين آزمايش كه CanserSEEK يا سرطان ياب نام دارد، روی انسان ها به مطالعات بيشتری نياز خواهد بود اما پس از تاييد نهايی همه انسان ها می توانند با پرداخت 500 دلار به آن دسترسی داشته باشند.

 

محققان دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا در پژوهشی كه 1005 بيمار مبتلا به سرطان در آن مشاركت داشتند، متوجه شدند اين آزمايش می تواند با دقت 70 درصدی تومورها را در بدن آنها شناسايي كند. تومورهای سرطانی در بخش های مختلف بدن از جمله تخمدان، كبد، معده،‌لوزالمعده،مري روده بزرگ، ريه و سينه شناسايی شدند. در پنج نوع از اين سرطان ها، تخمدان، كبد،‌معده، لوزالمعده و مری، هيچ آزمايش غربالگری برای افرادی كه در معرض خطر متوسط ابتلا قرار دارند،‌ وجود ندارد. آزمايش جديد می تواند با حساسيت 69 تا 96 درصدی اين بيماری ها را شناسايی كند.

 

در 83 درصد از موارد اين آزمايش حتی توانست موقعيت تومورها را از نظر آناتوميكی شناسايی كند. در آزمايش كاملا غير تهاجمی و براساس تحليل جهش DNA در 16 ژن سرطانی و همچنين شدن ميزان 10 زيست نشانگر پروتئينی در چرخش است. محققان هدف اين آزمايش را شناسايی بيماری حتی پيش از آنكه بيماری به سطح نشان دادن علائم برسد می دانند.

 

پیتر گیبس، پژوهشگر کانادایی که این آزمایش را مورد استفاده قرار داده‌است،‌ اميدوار است این روش بتواند جان هزاران نفر را به سرعت و بدون هزینه زیاد نجات دهد. او گفته است که این روش به معنی آن است كه برای اولین بار می توان با یک آزمایش خون، وجود انواع سرطان را به سرعت داد در حالیکه با روش های کنونی، برای تشخیص آنها بايد در انتظار ظهور علائم بيماری ماند.

 

با توجه به افزایش احتمال ابتلای به سرطان در سنین بالاتر عمر، روش جدید را می توان به طور وسیع و مرتب، مثلا سالانه، برای این گروه سنی به کار برد. همچنین آزمایش افرادی که به دلایل مختلف ممکن است با خطر بیشتر ابتلای به این بیماری مواجه باشند قادر به تشخیص به موقع و موفقیت در درمان است اما حساسيت آزمايش در افرادی كه در مرحله اول سرطان هستند بسيار پايين است.

 

منبع : تلگراف - hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------