سامانه بارشی مونسون چیست؟سامانه بارشی مونسون, سامانه بارشی مونسون چیست, آیا می دانید سامانه بارشی مونسون

سامانه بارشی مونسون چیست؟

 

همه چیز درباره ی سامانه بارشی مونسون:

بادهای موسمی (مونسون) گردش های نسیم دریایی عظیم و فصلی در حال تغییر هستند که به دلیل تفاوت دمایی بین خشکی و اقیانوس شکل می گیرند.

سامانه بارشی مونسون چیست؟

اصطلاح "مونسون" تقریباً تا حدی مترادف با هواشناسی گرمسیری است زیرا کشورهایی که در مناطق استوایی / نیمه گرمسیری قرار دارند می توانند تحت تأثیر بارندگی در طول فصل باران های موسمی قرار بگیرند. اغلب تصور نادرستی از بارش باران موسمی وجود دارد که اغلب با افکار بارندگی شدید و ناگهانی همراه است.

 

در واقع در خالص ترین شکل خود، باران موسمی به سادگی جایی است که بیشترین یا سالانه بارندگی در طول یک (گاهی اوقات دو) فصل اتفاق می افتد و دیگر نباید با برگشت فصلی باد همراه باشد که مصنوع تحقیقات قبلی است اما به دلایلی که ما دیگر دقیق نیستیم. بعدا به آن دست خواهد زد بنابراین به عبارت دیگر در خارج از فصل باران های موسمی بارندگی بسیار کمی رخ می دهد و آب و هوا به طور کلی خشک است.

 

مونسون (Monsoon) برگرفته از واژه موسم از زبان عربی به معنای فصل است (نامی برای بادهای فصلی)؛ تعریف سنتی مونسون تابستانه هند به بارش ماه های ژوئن، جولای، آگوست و سپتامبر گفته می شود.

 

بادهای موسمی (مونسون)، تابستان های بسیار مرطوب و زمستان های خشک را به وجود می آورند، که تقریباً در تمام قاره های گرمسیری رخ می دهد. باران موسمی طوفانی مانند طوفان یا رعد و برق تابستانی نیست، بلکه الگوی بسیار بزرگتری از باد و باران است که یک منطقه جغرافیایی بزرگ مانند یک قاره یا حتی کل کره زمین را در بر می گیرد.

 

آب و هوا در مناطق استوایی و عرض های جغرافیایی میانی بسیار متفاوت است و فقط گرمتر بودن مناطق استوایی مطرح نیست. در اروپا، آمریکای شمالی و سایر مناطق با عرض جغرافیایی متوسط، دما در طول چرخه فصلی تغییرات زیادی را تجربه می کند و رویدادهای آب و هوایی در این مناطق چند روز طول می کشد زیرا سیستم های فشار بالا و پایین به آرامی به سمت شرق حرکت می کنند و مکان های گرمتر را تغییر می دهند. توده های هوای سردتر در حین حرکت می شوند. این ممکن است یک روز هوا را خنک و بارانی و روز بعد گرم و آفتابی کند. در مقابل، دمای مناطق استوایی در طول سال تغییر چندانی نمی کند.

 

چرخه فصلی در قاره های گرمسیری با نوسان بین دوره های خشک و مرطوب که توسط بادهای موسمی ایجاد می شود مشخص می شود. رویدادهای آب و هوایی در مناطق استوایی، مانند طوفان، رعد و برق، و سایر طوفان های بارانی، در واقع در درون بادهای موسمی بسیار بزرگتر قرار دارند. میلیاردها نفر در آب و هوای موسمی آسیای جنوبی، آفریقا و مناطق گرمسیری آمریکا زندگی می کنند و هر بهار منتظر باران های موسمی هستند که به خشکی زمستان پایان می دهد، اگرچه ممکن است سیل های فاجعه باری نیز ایجاد کند. اغلب آب، خیلی کم یا خیلی زیاد است.

 

جایی که بادهای موسمی (مونسون) یافت می شوند.

اگر به دنبال بادهای موسمی هستید، باید به مناطق استوایی بروید. اینجاست که با بالا آمدن هوای گرم و مرطوب در منطقه همگرایی بین گرمسیری (ITCZ)، که در یک چرخه فصلی به سمت شمال و جنوب حرکت می کند، باران تولید می شود و باعث ایجاد الگوهایی از فصول کاملاً مرطوب و خشک می شود.

 

با این حال، باران های موسمی (مونسون) در سراسر مناطق استوایی یکسان نیستند، زیرا مکان های خاص قاره ها و اقیانوس ها بر الگوهای منطقه ای باد و باران تأثیر می گذارند. شرایط کلاسیک برای بادهای موسمی قوی جایی است که اقیانوس هند و اقیانوس آرام به هم می رسند. این منطقه شامل هند و جنوب آسیا در شمال خط استوا و استرالیا در جنوب استوا است.

 

نوسانات قوی بین تابستان‌های مرطوب و زمستان های خشک در آن مکان ها دیده می شود، زیرا ITCZ ​​به جلو و عقب در سراسر استوا حرکت می کند. بادهای موسمی جنوب آسیا، که شامل بادهای موسمی هند نیز می شود، به ویژه قوی هستند زیرا هیمالیا و سایر کوه ها مانع از رسیدن هوای خشک شمال به منطقه مرطوب موسمی می شوند. منطقه مرطوب و خشک فصلی درست در جنوب صحرای غرب آفریقا و ساحل یکی دیگر از مناطق کلاسیک موسمی است. باران های موسمی در قاره آمریکا نیز رخ می دهد.

 

نقشه متحرک زیر نشان می دهد که چگونه بارندگی در طول یک سال معمولی تغییر می کند. توجه داشته باشید که بیشترین بارندگی در نواحی استوایی رخ می دهد و با فصول به سمت شمال و جنوب خط استوا حرکت می کند. این تغییر فصلی در محل بارش استوایی نشان دهنده تغییر مکان ITCZ ​​است و دلیل وجود فصول مرطوب و خشک متمایز در قاره های گرمسیری است.

 

الگوهای بارندگی در طول سال مناطق گرمسیری در طول ماه های تابستان و پاییز بارندگی شدیدتری را نشان می دهند.

 

آشنایی با سامانه بارشی مونسون, همه چیز درباره ی سامانه بارشی مونسون, درمورد سامانه بارشی مونسون

الگوهای بارندگی سامانه بارشی مونسون در طول سال

 

آسیا، هند و استرالیا

با قوی ترین بادهای موسمی جهان، در منطقه ای از دریای چین جنوبی تا اقیانوس هند امتداد دارد و آسیا و انتهای شمالی استرالیا را شامل می شود. از ژوئن تا سپتامبر، باران های موسمی تابستانی در کشورهای جنوب آسیا مانند ویتنام، تایلند، کامبوج، بنگلادش، لائوس، هند و پاکستان رخ می دهد. از دسامبر تا فوریه، باران های موسمی به سمت جنوب استوا به سمت استرالیا حرکت می کنند در حالی که جنوب آسیا شرایط باران های موسمی خشک را تجربه می کند. حتی یک بادهای موسمی در شرق آسیا وجود دارد که باران تابستانی را به چین، ژاپن و کره می آورد، اما ناشی از نوع دیگری از الگوی باد است که با جریان جت مرتبط است.

 

باران های موسمی مقادیر زیادی باران را به یک مکان می آورند که اغلب منجر به رشد پوشش گیاهی در مقیاس بزرگ می شود.

 

قاره آمریکا

بادهای موسمی در بخش های گرمسیری آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی باعث می شوند که میزان بارندگی با فصول تغییر کند، حتی در مناطقی که بارندگی زیاد است و جنگل های بارانی رشد می کنند. از ژوئن تا آگوست، که ماه های تابستان در نیمکره شمالی است، در کاستاریکا، نیکاراگوئه، پاناما و غرب مکزیک بارندگی بیشتری در شمال خط استوا وجود دارد.

 

از دسامبر تا فوریه بارندگی بیشتری در جنوب استوا در برزیل وجود دارد. باران های موسمی آمریکای شمالی رطوبت را از آب های گرم اقیانوس آرام به جنوب غربی ایالات متحده می آورد، اما اوج بارندگی آن در مکزیک رخ می دهد و ایالت های آریزونا و نیومکزیکو ایالات متحده در حاشیه آن قرار دارند. این مناطق معمولاً خشک هستند، اما اگر بادهای موسمی مرطوب در تابستان بوزند، می توانند بارندگی کافی برای خاموش کردن آتش سوزی را داشته باشند.

 

آفریقا

در طول تابستان نیمکره شمالی، منطقه همگرایی بین گرمسیری (ITCZ) بر فراز آفریقا بسیار در شمال خط استوا، درست در جنوب صحرای صحرا در منطقه ای به نام آفریقای زیر صحرا قرار دارد. بادهای مرطوب از اقیانوس اطلس می وزد و پس از رسیدن به غرب آفریقا در کشورهایی مانند مالی، نیجر، غنا و ساحل عاج باران تولید می کند.

 

در طول تابستان نیمکره جنوبی، ITCZ ​​در جنوب خط استوا قرار دارد و باران را به کشورهای آفریقای جنوبی مانند زیمبابوه، تانزانیا، زامبیا، مالاوی، موزامبیک و اوگاندا می آورد. در همین حال، جنوب صحرای آفریقا در زمستان به ویژه گرم و خشک می شود زیرا هوا به عنوان بخشی از گردش هادلی از ارتفاعات جو به زمین فرود می آید.

 

چرا باران های موسمی اتفاق می افتد

باران های موسمی توسط باد کنترل می شوند و به طور کلی، از طریق حرکت هوا در جو استوایی، که در آغاز و پایان هر تابستان به طور چشمگیری تغییر می کند.

 

الگویی برای بادهای موسمی وجود دارد ؟

هوا در جو استوایی در الگویی به نام گردش هدلی حرکت می کند: هوای گرم در نزدیکی استوا بالا می رود، به سمت قطب ها جریان می یابد و سپس به سمت سطح زمین در مناطق نیمه گرمسیری پایین می آید. هوا در امتداد سطح زمین از مناطق نیمه گرمسیری به سمت استوا جریان می یابد و سپس حلقه دوباره از نو شروع می شود.

 

سامانه بارشی مونسون در تابستان, سامانه بارشی مونسون در زمستان, علت اتفاق افتادن سامانه بارشی مونسون

نمودار نشان دهنده گردش هدلی

 

در گردش هدلی، هوای گرم شده در مناطق استوایی بالا می رود، به سمت قطب ها جریان می یابد، سپس در مناطق نیمه گرمسیری به سمت پایین می رود و به استوا باز می گردد.

 

نور خورشید و انرژی که به زمین می آورد، نیروی محرکه گردش هدلی است. نور خورشید سطح زمین و اقیانوس را در نزدیکی خط استوا گرم می کند. سطح گرم شده انرژی را به صورت گرما و آب تبخیر شده در جو آزاد می کند. هوایی که در خط استوا گرم شده و بخار آبی که در آن نگه می دارد، بالا می آید و در اتمسفر فوقانی، تقریباً 10-15 کیلومتر (6-9 مایل) بالاتر از سطح زمین پخش می شود.

 

همانطور که به سمت قطب ها جریان می یابد، این هوا سرد می شود و به سمت سطح زمین در مناطق نیمه گرمسیری، نزدیک به 30 درجه عرض جغرافیایی شمال یا جنوب استوا پایین می آید. همانطور که هوا در نزدیکی استوا بالا می رود و سپس به سمت قطب جریان می یابد، منطقه ای با تعداد مولکول های هوای کمتری در استوا باقی می ماند.

 

این ITCZ ​​است، منطقه ای با فشار کم، زیرا توده کمتری از هوا در استوا باقی مانده است. هوا از جهت های فرعی شمال و جنوب استوا جریان می یابد تا فضا را پر کند و حلقه گردش هدلی را تکمیل می کند. بخار آب با بالا آمدن هوا و سرد شدن در ITCZ ​​متراکم می شود و ابرها را تشکیل می دهد و به صورت باران می بارد. ITCZ را می توان از فضا به صورت نواری از ابرها در اطراف سیاره مشاهده کرد. اینجاست که بارندگی های موسمی رخ می دهد.

 

اگر زمین نمی چرخید، بادها از شمال و جنوب مستقیماً به سمت منطقه همگرایی بین گرمسیری می وزند. اما زمین در حال چرخش است - هر روز یک چرخش کامل روی محور خود انجام می دهد - که باد را در نیمکره شمالی به سمت راست و در نیمکره جنوبی به سمت چپ می چرخاند.

 

این بدان معناست که هوایی که به سمت استوا در نزدیکی سطح زمین جریان دارد به سمت غرب نیز جریان دارد و آنچه را که ما بادهای تجاری می نامیم تشکیل می دهد که در روزهایی که می خواستند، کالاها را برای تجارت جهانی بین قاره ها توسط کشتی های بادبانی حمل کنند، مهم بودند.

 

اثر چرخش زمین بر بادها را اثر کوریولیس یا نیروی کوریولیس می نامند. همچنین بر حرکت جریان های اقیانوسی و بر جهت چرخش در طوفان ها تأثیر می گذارد. حرکاتی که صدها تا هزاران مایل را در بر می گیرند تحت تأثیر نیروی کوریولیس قرار می گیرند. این پدیده بر پدیده های مقیاس کوچکتر مانند گردباد تأثیر نمی گذارد.

 

نحوه چرخش بادهای تجاری به سمت غرب در مسیر خود به سمت استوا برای جورج هدلی، وکیل قرن هجدهم بریتانیایی که در هواشناسی فعالیت می کرد، بسیار جالب بود. او پیشنهاد کرد که چرخش زمین است که باعث چرخش بادها در هنگام وزش به سمت استوا شده است. او چیزی را ارائه داد که اساساً اولین نظریه جهانی گردش جو بود. در طول سال ها، دانشمندان دیگر این ایده ها را اصلاح و توسعه داده اند، اما هدلی برخی از اصول اولیه را درست دریافت کرده است. امروزه گردش هدلی در مناطق استوایی به نام جورج هدلی نامگذاری شده است.

 

گردش هدلی در تمام طول سال در یک مکان باقی نمی ماند، اما با فصول متفاوت است. این کلید درک این نکته است که چرا بسیاری از مناطق گرمسیری در سراسر جهان دارای الگوهای تابستان های بارانی مرطوب و زمستان های خشک هستند. تغییرات فصلی در گردش هدلی باعث ایجاد بادهای موسمی (مونسون) در جهان می شود.

 

بادها در طول سال تغییر می کنند.

در طول ماه های دسامبر و ژانویه، نیمکره جنوبی بیشتر از نیمکره شمالی توسط خورشید گرم می شود، بنابراین گرم ترین هوا - هوایی که در ITCZ ​​بالا می رود - کمی در جنوب خط استوا یافت می شود. بادهایی از نیمکره شمالی در سراسر استوا به سمت ITCZ ​​می وزند. در طول ماه ژوئن و ژوئیه، نیمکره شمالی با شدت بیشتری توسط خورشید گرم می شود، بنابراین ITCZ ​​و هوای گرم در حال افزایش آن اندکی در شمال استوا قرار دارند و بادهایی از نیمکره جنوبی در سراسر استوا می وزند تا به ITCZ ​​در نیمکره شمالی برسند.

 

با تغییر مکان منطقه همگرایی بین گرمسیری (ITCZ) در طول سال، بادها، باران ها و مکان آب و هوای مرطوب موسمی نیز تغییر می کند.

 

به یاد داشته باشید که نیروی کوریولیس در استوا تغییر جهت می دهد: بادها را در نیمکره شمالی به سمت راست و در نیمکره جنوبی به سمت چپ می چرخاند. بنابراین هنگامی که هوا از استوا عبور می کند و از نیمکره سرد زمستانی به سمت ITCZ ​​در نیمکره تابستانی جریان می یابد، تغییری در نیروی کوریولیس را تجربه می کند.

 

این امر باعث می شود که بادهای تجاری در نیمکره زمستانی به سمت غرب و در نیمکره تابستانی به سمت شرق بوزند. این تغییر فصلی بادها، از نظر تاریخی برای تجارت بین آفریقا و آسیا بسیار مهم بود. کشتی ها در زمستان از آسیا به آفریقا حرکت می کردند و پس از آنکه بادهای موسمی تابستانی، باد را از غرب به شرق تغییر داد، سفر برگشت را انجام می دادند.

 

علت اتفاق افتادن بادهای موسمی, بادهای موسمی در مناطق مختلف, مناطق مختلف برای بادهای موسمی

تغییر الگوهای ITCZ، بادها و باران در ماه های مختلف

 

تصویر بالا نشان می دهد که چگونه الگوهای ITCZ، بادها و باران در ماه های سال تغییر می کنند.

 

باران های موسمی تابستان چیزی است که مردم اغلب به عنوان شرایط موسمی در نظر می گیرند: دارای مقادیر زیادی باران می باشند. اما بادهای موسمی زمستانی که در آن شرایط خشک حاکم است نیز بخشی از این الگو است. در طول زمستان، هوا به عنوان بخشی از گردش هدلی که خارج از ITCZ ​​است، بر روی قاره های گرمسیری فرود می آید. نزول هوا باعث فشار زیاد می شود و ابر و باران را غیر معمول می کند. شرایط خشک در طول زمستان اگر خیلی شدید باشد یا برای مدت طولانی ادامه داشته باشد حتی می تواند منجر به خشکسالی شود.

 

بادهای موسمی تحت تأثیر جغرافیا قرار دارند.

جغرافیا، بر میزان بارندگی که یک منطقه دریافت می کند، هنگام حرکت ITCZ ​​در طول فصل ها تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در طول زمستان نیمکره شمالی، ITCZ ​​در جنوب استوا قرار دارد و باران های موسمی در شمال استرالیا می بارد. بادهای سطح پایین به سمت جنوب به سمت ITCZ ​​می وزند و هنگام حرکت بر روی اقیانوس گرم و گرمسیری، رطوبت را جذب می کنند. در همین حال در هند، هوای خشک که از روی زمین فرود می آید به این معنی است که بارندگی کم است.

 

در طول تابستان نیمکره شمالی، ITCZ ​​در شمال استوا قرار دارد و باران های موسمی در هند و سایر بخش های آسیای جنوبی می بارد، زیرا بادها از اقیانوس استوایی به سمت خشکی می وزند، در حالی که شمال استرالیا با نزول هوا، شرایط بسیار خشکی را تجربه می کند.

 

علت اتفاق افتادن بادهای مونسون, گردش هدلی, گردش هدلی چیست

میزان بارندگی در کوژیکود (کلکته)، هند و داروین، استرالیا

 

نمودارهای میله ای میزان بارندگی در کوژیکود (کلکته)، هند و داروین، استرالیا را در طول سال نشان می دهد.

 

همانطور که ITCZ ​​در طول ماه های تابستان به سمت شمال حرکت می کند، باران های موسمی را به کوژیکود، هند می آورد. همانطور که ITCZ ​​در طول تابستان در نیمکره جنوبی به سمت جنوب سقوط می کند، باران های موسمی را به داروین، استرالیا می آورد.

 

مکان بارش باران های موسمی تحت تأثیر این واقعیت است که خشکی نمی تواند گرما را به خوبی اقیانوس نگه دارد. هنگامی که نور شدید خورشید تابستان به زمین می رسد، انرژی آن جذب شده و به سرعت به جو منتقل می شود. هنگامی که نور خورشید تابستان به اقیانوس می رسد، انرژی خورشید توسط آب نگه داشته می شود و می تواند به سمت پایین مخلوط شود و ده ها تا صدها فوت زیر سطح ذخیره شود.

 

این بدان معنی است که در تابستان، هوای روی زمین بیشتر از هوای روی اقیانوس گرم می شود، که ITCZ ​​را به سمت مناطق خشکی منتقل می کند. در مناطقی که قاره ها در شمال یا جنوب استوا قرار دارند، مانند آسیا و استرالیا، این امر باعث می شود که ITCZ ​​در طول فصل تابستان از خط استوا دورتر شود.

 

چه چیزی بر میزان بارندگی تأثیر می گذارد؟

سال به سال تغییراتی در میزان بارندگی موسمی در تابستان وجود دارد. به عنوان مثال، محققان دریافته اند که در شرایط ال نینو، زمانی که اقیانوس آرام به ویژه در نزدیکی خط استوا گرم است، معمولاً در طول موسمی تابستان در هند بارندگی کمتری وجود دارد. در شرایط لانینا، زمانی که اقیانوس آرام خنک است، در فصل تابستان در هند باران بیشتری می بارد.

 

در حالی که این یک الگوی کلی است، نمی توان از آن برای نشان دادن میزان بارش باران در هند در تابستان خاص استفاده کرد. در واقع، قوی ترین رویداد ال نینو در قرن بیستم (1997 - 1998) بود که تأثیر کمی بر موسمی هند داشت. بنابراین، باید تأثیرات دیگری نیز بر میزان بارندگی وجود داشته باشد. این یک حوزه تحقیقات فعال است.

 

تغییرات آب و هوایی ممکن است در حال تغییر بادهای موسمی باشد.

بر اساس اکثر شبیه سازی های کامپیوتری آب و هوای زمین طی 50 تا 100 سال آینده، با گرم شدن آب و هوا به دلیل افزایش سطح گازهای گلخانه ای اتمسفر، مانند دی اکسید کربن، بارندگی در بیشتر مناطق موسمی افزایش خواهد یافت. اگر الگوی باد تغییر نکند، احتمالاً با گرم شدن آب و هوا در مناطق مرطوب، باران ها افزایش می یابد، زیرا هوای گرم می تواند آب بیشتری را در خود نگه دارد و بخار آب بیشتری را در اتمسفر و باران بیشتری را در ITCZ ​​تولید می کند.

 

در بالای اقیانوس، جایی که آب فراوانی برای جو وجود دارد، این کاملا محتمل است، اما کمتر مشخص است که چگونه مقدار باران ممکن است در خشکی با گرم شدن آب و هوا تغییر کند. اینکه آیا بادها به اندازه ای تغییر خواهند کرد که تأثیر زیادی بر بارندگی داشته باشند یا خیر نیز مشخص نیست. در طول فصل خشک، انتظار می رود زمین خشک تر شود زیرا تبخیر از خشکی در آب و هوای گرم تر افزایش می یابد.

 

همزمان با تغییر بارندگی به دلیل تغییرات آب و هوایی جهانی، تغییرات طبیعی سال به سال نیز در حال وقوع است. سایر تغییرات در میزان بارندگی ممکن است ناشی از آلودگی هوا باشد (مانند ذرات ریز آزاد شده به عنوان زغال سنگ، نفت و گاز). مقدار باران موسمی که هر سال می بارد بسیار متغیر است، بر اساس گزارش هایی از باران در هند که از دهه 1880 جمع آوری شده است.

 

در بخش هایی از هند، بارندگی های موسمی از سال 1950 کاهش یافته است. در همین حال، در فیلیپین و سایر مناطق غرب اقیانوس آرام شمالی، میزان باران های موسمی افزایش یافته است. باران های موسمی (مونسون) ضعیف باعث خشکسالی و قحطی در بخش های وسیعی از آفریقا در دهه های 1970 و 1980 شد، اما باران های موسمی غرب آفریقا از آن زمان تا حدودی بهبود یافته است. بنابراین شواهدی وجود دارد که بادهای موسمی در حال تغییر هستند.

 

تأثیر بارش های مونسون بر انسان ها

تاثیرات بر کشاورزی و اقتصاد

کشاورزان در مناطقی با سامانه بارشی مونسون (بارش های موسمی) به ماه های مرطوب تابستان برای کشت محصولات متکی هستند. با این حال، باران های موسمی تابستان همیشه مقدار یکسانی از بارندگی را به همراه ندارد و تغییرات باران پیامدهایی برای کشاورزی و اقتصاد دارد.

 

به عنوان مثال، در سال 2009، باران بسیار کمی در طول موسمی تابستان در هند بارید. در برخی مناطق میزان بارندگی نصف مقدار معمول در فصل مرطوب بود و کشاورزان نمی توانستند محصولات خود را بکارند. حیوانات مزرعه گرسنه شدند. بسیاری از آنها به کسری از ارزشی که معمولاً می ارزیدند فروخته شدند، زیرا کشاورزان مجبور بودند.

 

به طور کلی، در سال هایی که بارندگی بیشتری دارند، غلات بیشتری در هند تولید می شود، در حالی که در سال هایی که بارندگی کمتری وجود دارد، غلات کمتری تولید می شود.

 

از گندم و برنج گرفته تا سبزیجات، پنبه و چای، کشاورزان هندی طیف وسیعی از محصولات را پرورش می دهند و این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان از زمین برای محصولات کشاورزی استفاده می کند. محصولات زراعی به باران بستگی دارند و در هند بیش از سه چهارم بارندگی سالانه در طول چهار ماه فصل باران های موسمی تابستان رخ می دهد. اما در سال هایی که بارندگی کمتر از حد معمول است، محصولات در مزارع از بین می روند یا اصلاً نمی توان آنها را کاشت. بیش از نیمی از جمعیت هند در کشاورزی هستند و باران های موسمی به طور مستقیم بر درآمد و معیشت آنها تأثیر می گذارد.

 

در حالی که بارندگی بسیار کم در طول موسمی تابستان می تواند شرایط بدی را برای کشاورزان در خشکی ایجاد کند، بارندگی زیاد و بادهای بسیار شدید می تواند آب های ساحلی را ناامن کند و مانع از رفتن ماهیگیران سراسر آسیای جنوبی به دریا برای صید ماهی هایی شود که برای درآمد به آنها وابسته هستند.

 

باران های موسمی را می توان به عنوان انرژی آبی، یک منبع انرژی ارزشمند، مهار کرد. برق آبی در حال حاضر 25 درصد برق هند را تامین می کند. در طول باران های موسمی تابستان، مخازن پر می شوند و سپس آب به تدریج از طریق سدها آزاد می شود و توربین ها را برای تولید برق در تمام سال تبدیل می کند. در سال هایی که بارندگی های موسمی کم است، مخازن دوباره پر نمی شوند و میزان تولید برق آبی در طول سال را محدود می کند.

 

بسیاری از قایق های ماهیگیری جنوب آسیا روی آب قهوه ای مایل به قرمز دور هم جمع شده اند.

 

اثر چرخش زمین بر بادها, مکان بارش باران های موسمی, مکان بارش باران های مونسون

قایق های ماهیگیری در جنوب آسیا

 

بادهای موسمی و سلامتی

از آنجایی که مناطق با آب و هوای موسمی دارای فصول کاملاً مرطوب و خشک هستند، در معرض سیل و خشکسالی هستند که هر دو برای سلامتی خطرناک هستند.

 

در طوفان های موسمی تابستان، بارندگی شدید می تواند باعث سیل شود. سیلاب های قدرتمند می توانند قربانیان را غرق کنند و به ساختمان ها آسیب برسانند و مردم را بدون خانه و در برابر عوامل آسیب پذیر نگه دارند.

 

با این حال، خطرات اصلی سلامتی در طول فصل باران های موسمی تابستان، بیماری هایی مانند وبا، دنگی، چیکونگونیا و مالاریا و همچنین عفونت های معده و چشم است. هر ساله با نزدیک شدن به فصل باران های موسمی تابستان، بیمارستان های هند برای تعداد زیادی از بیماران مبتلا به این بیماری ها آماده می شوند.

 

هنگامی که سیل باعث می شود سیستم های تصفیه آب به خطر بیفتند، بیماری هایی مانند وبا می توانند از طریق آب آشامیدنی ناپاک سرایت کنند. همچنین پشه هایی که ناقل بیماری هستند در ظروف باز پر از آب باران - از بشکه های بزرگ آب و حوض ها گرفته تا پوسته های نارگیل کوچک تولید می شوند. پشه هایی که مالاریا، دانگ و چیکونگونیا را منتشر می کنند در مناطق گرمسیری رایج هستند. از آنجایی که پشه ها در طول باران های موسمی تابستان مکان های بیشتری برای تولید مثل دارند، پشه های بیشتری نیز وجود دارند. این منجر به نیش پشه های بیشتر می شود که باعث گسترش بیماری می شود.

 

مننژیت، که از هر ده قربانی یک نفر را می کشد، در فصل خشک در صحرای آفریقای جنوبی، زمانی که گرد و غبار صحرا در هوا پخش می شود و استنشاق می شود، گسترش می یابد. به طور معمول تعداد آن ها با اولین باران های موسمی کاهش می یابد.

 

تعداد افرادی که تحت تأثیر هر دو فصل مرطوب و خشک باران های موسمی قرار می گیرند به جمعیت منطقه آسیب دیده بستگی دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------