آموزش رفع ناهنجاری های رفتاری سگ و کنترل رفتار بد آنهابه جرات میتوان گفت که هیچ صاحب حیوان خانگی دوست ندارد سگی ناهنجار، بد رفتار و پرخاشگر داشته باشد. داشتن یک سگ مطیع، خوش رفتار و آرام آرزوی قلبی همه صاحبان حیوان خانگی به خصوص صاحبان سگ‌هاست. با وجود روش‌های آموزشی جدید هیچ تضمینی برای داشتن سگ خوش رفتار وجود ندارد، تا زمانی که شما به عنوان صاحب حیوان خانگی بدانید که چطور این رفتار را باید تشخیص دهید و چگونه آنها را کنترل کنید. در این مقاله قصد داریم درباره عوامل بروز ناهنجاری، شناسایی، نحوه کنترل و رفتار با سگ ناهنجار و آموزش دادن به سگ‌ها را به صورت کامل بررسی کنیم.

 

رفع ناهنجاری‌های رفتاری سگ,درمان رفتارهای ناهنجار در سگ ها

 

ریشه و دلیل بدرفتاری در سگ ها چیست؟

عوامل زیادی در بروز ناهنجاری،‌ بدرفتاری و خشونت در سگ‌ها دخیل هستند. اما به طور کلی ریشه ناهنجاری‌های رفتاری سگ عبارتند از:

عدم تحرک جسمی کافی: سگ ها برای شاد بودن نیاز به ورزش بدنی دارند و معمولا پیاده روی و ورزش‌های متنوع می‌تواند به آنها کمک کند.

 

عدم تحرک ذهنی کافی: تحرکات ذهنی، همانند فعالیت جسمی برای سگ لازم است. بازی‌های معمایی و ذهنی متنوع میتواند به تخلیه انرژی سگ کمک کند. 

 

بیماری: بیماری و مسائل بهداشتی سگ بیشتر از آنچه ما تصور می کنیم باعث بروز مشکلات رفتاری می شود.

 

مشکلات ژنتیکی: گاهی اوقات مسائل رفتاری، دلایل ژنتیکی دارند. رفتارهایی که از پرخاشگری تا بیش فعالی را در بر می‌گیرد، می تواند عامل وراثتی داشته باشد.

 

تغییر در روتین زندگی سگ: تغییر روتین می تواند برای سگ شما استرس زا باشد و ممکن است باعث شود سگ شما عمل کند.

 

تغذیه نادرست: تعویض غذای سگ خود با یک غذای کم کیفیت و یا کاهش وعده غذایی میتواند باعث تغییر رفتار سگ شود. رژیم غذایی سگ تأثیر زیادی بر رفتار سگ دارد.

 

اجتماعی نشدن یا بیش اجتماعی شدن سگ: اجتماعی شدن سگ یکی از مهمترین قدم‌ها و مراحل در فرآیند آموزش دادن و تربیت کردن سگ‌‌ها است.

 

ترس، اضطراب و استرس: وجود این عوامل نیز می‌تواند زمینه ساز بروز رفتارهای کنترل نشده و گاها ناهنجاری در سگ می‌شود.

با توجه به دلایلی که گفته شد، میتوانید به راحتی ریشه رفتارهای بد سگ را تشخیص دهید و سپس با توجه به آن اقدام به کنترل و رفع مشکل رفتاری سگ نمایید.

 

مشکلات رفتاری به چه نوع رفتاری گفته می‌شود؟

ممکن است بسیاری از رفتارهایی که سگ‌ها انجام می‌دهند بد به نظر برسد، اما اینکه آن رفتار چقدر بد است به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

نژاد سگ: برخی از سگ‌ها رفتارهای خاصی از خودشان نشان می‌دهند که در بعضی از نژادها ممکن است کمتر دیده شود. به عنوان مثال حفاری کردن،‌ پارس کردن و ...

عامل ژنتیکی که گفته شد در نژادهای مختلف سگ با رفتارهای مختلف همراه است.

 

سن سگ: رفتارهای ناخواسته اغلب در میان توله‌سگ ها یا سگ های مسن شایع تر است.

 

آموزش پذیر بودن رفتار: برخی از رفتارها به راحتی با آموزش تغییر می‌کنند، اگر آن آموزش به درستی اجرا شود. در ادامه این مقاله در مورد آموزش درست صحبت می‌کنیم.

 

موقعیت: تعریف ما از رفتار بد سگ براساس موقعیتی که در آن قرار دارد متفاوت است. به عنوان مثال پارس کردن بدون دلیل یک سگ و یا پارس کردن سگ در مقابل مزاحم کاملا متفاوت است.

 

نظر صاحب سگ: تعریف صاحبان سگ از رفتار بد نیز متفاوت است. ممکن است یک رفتار از نظر یک صاحب بد باشد و از نظر فردی دیگر مشکلی نداشته باشد.

 

انواع رفتارهای ناهنجار و بد در سگ‌ها

به طور کلی، رفتار سگ در صورتی که بیش از حد و ناخواسته باشد، با وجود تلاش برای اصلاح سگ، بد تلقی می شود. در حالی که هر سگی تمام رفتارهای بالقوه بد را نشان نمی‌دهد، اما انواع مختلف رفتار بد سگ عبارتند از:

• پارس کردن

• بالا پریدن

• التماس یا گدایی کردن

• ناله کردن

• حفر کردن

• دور خود چرخیدن

• گاز گرفتن

• جویدن یا گازگاز کردن

• کشیدن قلاده

• تعقیب کردن سایر حیوانات

• علامت گذاری و ادرار

در حالی که بروز کم هر یک از این رفتارها معمولا یک مشکل رفتاری نیست، اما رفتار مداوم و مکرر می تواند چالشی برای اصلاح باشد. خوشبختانه راه هایی برای کمک به کنترل رفتار بد سگ وجود دارد. در ادامه درباره کنترل و رفع ناهنجاری رفتاری سگ بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

کنترل و رفع ناهنجاری‌های رفتاری سگ

همانطور که بالاتر نیز گفتیم، اولین قدم در کنترل رفتار بد، تعیین علت ناهنجاری سگ است. شرایط پزشکی مختلف می‌تواند منجر به رفتار نامناسب شود. به عنوان مثال سگی که مبتلا به عفونت گوش است، نسبت به صداها حساس است و در اعتراض به صداها شروع به پارس کردن می‌نماید. یا سگی که از مشکلات عفونت مثانه رنج می‌برد،‌ بیشتر در خانه ادرار می‌کند.

 

استرس، اضطراب یا محرک های ناآشنا نیز می تواند باعث ناهنجاری رفتاری سگ شود. هنگامی که منشا رفتار ضعیف کشف شد، می توان با تکنیک های مختلف واکنش سگ را کنترل کرد. در ادامه به بررسی روش‌های کنترل و رفع ناهنجاری رفتاری سگ می‌پردازیم.

 

1- عامل بروز ناهنجاری را حذف کنید

اگر محرک ناهنجاری رفتاری سگ خود را می دانید، به احتمال زیاد می‌توانید به راحتی آن را حذف کنید. به عنوان مثال، هنگامی که صدای زنگ درب خانه باعث پارس سگ می‌شود، زنگ در را تعویض کنید. یا برای جلوگیری از التماس کردن (گدایی کردن سگ)، باقی مانده غذای خود را به سگ ندهید یا سگ خود را بیرون از آشپزخانه نگه دارید.

 

2- سگ خود را بشناسید

در برخی موارد، رفتار بد ممکن است به این دلیل باشد که شما از نیازهای سگ خود آگاه نیستید. به عنوان مثال توله سگ یا سگ سالخورده ای که به صورت مکرر در خانه ادرار می‌کند، نیاز به یک دستشویی خارج از محیط خانه ( حیاط،‌تراس و یا بالکن ) دارد. تشخیص سیگنال‌هایی که سگ شما از خودش نشان می‌دهد،‌ میتواند به شما بگوید که سگ به چه چیزی نیاز دارد. توجه و نگاه کردن به رفتار سگ می تواند به شما بیاموزد که چطور به او کمک کنید.

 

3- ورزش و تخلیه انرژی

برخی از رفتارهای بد، مانند حفاری یا تعقیب کردن، می‌تواند نتیجه انرژی تخلیه نشده سگ شما باشد. تخلیه انرژی و ورزش کردن بیشتر به سگ شما کمک می‌کند تا انرژی خود را تخلیه کند تا کمتر برای بروز رفتارهای ناخواسته و بد اقدام کند. علاوه بر این ورزش کردن می‌تواند باعث تقویت پیوند بین شما و حیوان خانگی‌تان شود، در نتیجه سگ شما تمایل بیشتری دارد تا از دستورات شما پیروی کند.

 

بدرفتاری سگ ها,مشکلات رفتاری سگ ها,کنترل رفتار بد سگ ها

 

4- نادیده گرفتن رفتار بد سگ

بسیاری از انواع رفتارهای بد برای جلب توجه هستند، مانند پریدن، پارس کردن یا التماس کردن. اگر این رفتار را نادیده بگیرید، سگ توجهی را که به دنبالش است جلب نخواهد کرد و رفتارش در نهایت تغییر خواهد کرد. کافیست در این موقعیت شما از فریاد کشیدن روی سگ و یا مجازات و تبیه سگ خودداری کنید، زیرا این کار نیز نوعی جلب توجه محسوب می‌شود. پس سگ شما یاد می‌گیرد که با همین روش توجه شما را به خودش می‌تواند جلب کند.

 

5- پرت کردن توجه سگ

برخی از رفتارهایی که ممکن است بد به نظر برسند در واقع برای سگ غریزی است، مانند جویدن و کندن کردن، و ممکن است متوقف کردن کامل این رفتار غیرممکن باشد. در عوض، در این موارد باید توجه سگ را به کار درست جلب کنید. به عنوان مثال هنگام جویدن مبل و یا گازگاز کردن می‌توانید با اسباب بازی‌های مناسب سگ خود را از این کار منصرف کنید.

با این کار سگ را به انتخاب‌های مناسب‌تری هدایت می‌کنید، مانند تهیه اسباب‌بازی‌های جویدنی ایمن یا اجازه حفاری در یک نقطه خاص از حیاط برای سالم نگه داشتن وسایل خانه.

 

انواع رفتارهای ناهنجار در سگ ها,دلیل بدرفتاری در سگ ها

 

6- آرامش خود را حفظ کنید

مهم نیست که سگ شما چه رفتار بدی دارد، مهم است که آرام بمانید. هیجان شما، حتی اگر به دلیل عصبانیت یا ناراحتی به صورت فریاد یا اشاره به سگ باشد، می‌تواند به عنوان بازی یا تشویق تلقی شود، چیزی که سگ شما از آن لذت خواهد برد. در عوض، صدای خود را پایین نگه دارید و حرکات بدن خود را کنترل کنید و تمام اعمال خود را آرام نگه دارید تا به آرامش حیوان خانگی خود کمک کنید.

 

7- از دستورات برای ایجاد وقفه استفاده کنید

یک کار مفیدی که میتواند هنگام بروز رفتار بد سگ شما، استفاده از فرامین و دستورات وقفه‌ای است. دستوراتی مانند: فرمان بنداز، بخواب، رها کن، نه و فرمان بشین به سگ می‌تواند باعث ایجاد وقفه در ادامه رفتار بد در سگ شود. استفاده از این دستورات با صدای قاطع و رسا می‌تواند باعث تقویت فرمان شود تا سگ را قانع کند از رفتار بد خود دست بردارد.

 

علت رفتارهای ناهنجار در سگ ها,درمان بدرفتاری در سگ ها

 

8- حتما سگ خود را اجتماعی کنید

در برخی از رفتارها، معاشرت با سایر انسان‌ها،‌ سگ‌ها و حیوانات دیگر ممکن است به رفع ناهنجاری رفتاری سگ کمک کند. هرچه سگ بیشتر به صداها و فضاهای مختلف عادت کند، احتمال واکنش بیش از حد سگ در یک احساس جدید کمتر است. قرار گرفتن در معرض بیشتر به سگ شما کمک می کند تا با محیط های مختلف سازگار شود، بنابراین هرگونه رفتار بد به حداقل می رسد. البته باید حواستان به بیش اجتماعی کردن سگ هم باشد که میتواند باعث بروز مشکلات دیگری شود.

 

اجتماعی شدن یکی از اصول اولیه و مهم در تربیت سگ‌هاست و اگر به درستی انجام نشود میتواند زندگی را برای شما و سگ‌تان سخت کند. پس اگر قصد دارید خودتان سگ را تربیت کنید پیشنهاد می کنیم حتما به دوره آنلاین تربیت رویایی سگ سایت پت پرس مراجعه کنید. پت پرس در یک دوره آنلاین جامع شما را به یک مربی حرفه‌ای برای سگ خودتان تبدیل می‌کند.

 

9- آموزش‌ دادن به سگ را ادامه دهید

آموزش و تربیت منظم سگ‌ها به آنها کمک می‌کند تا با شما پیوند بخورند و شما را به عنوان یک شخصیت معتبر بشناسند. ادامه دار بودن آموزش دادن به سگ می‌‌تواند به کاهش رفتار بد هنگام دستور دادن یا استفاده از تکنیک های دیگر برای جلوگیری از اعمال مختلف کمک کند. نکته کلیدی این است که همیشه ثابت قدم باشید و همه اعضای خانواده باید از تکنیک‌های یکسانی برای جلوگیری از رفتار بد استفاده کنند.

 

10- با یک مربی کار کنید

در موارد شدید، ممکن است لازم باشد با یک مربی کار کنید تا رفتار بد سگ را مهار کنید. یک مربی می تواند چندین گزینه برای کنترل و رفع ناهنجاری‌های رفتاری سگ و همچنین رفتارهای ناخواسته به شما ارائه دهد. همچنین مربی به شما کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها را برای سگ خود پیدا کنید تا او را از اقدامات ناخواسته باز دارد.

 

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ممکن است بخواهید سگ شما همیشه رفتار خوبی داشته باشد، ممکن است همیشه تصادفات یا لغزش هایی در نظم و انضباط رخ دهد. پس توقع نداشته باشید که همیشه یک سگ خوش رفتار،‌ آرام و مطیع خواهید داشت. بروز رفتارهای خاص گاهی اوقات رخ می‌دهد،‌ مهم این است که شما این رفتارها را بشناسید، آنها را ریشه یابی کنید و در انتها اقدام به رفع ناهنجاری سگ نمایید. نکته کلیدی این است که به کار با حیوان خانگی خود ادامه دهید و مشکلات را به حداقل برسانید، و رفتارهای بد و گاه به گاه آنقدرها مخل زندگی شما نخواهد بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سوالات کنکور,کنکور تجربی,کنکور ریاضی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024