چرا سگ ها حمله می کنند و اگر سگ خطرناکی باشد چه باید کرد؟روش دفاع از خود هنگام حمله به سگ, هنگام حمله سگ چه کار کنیم, حمله سگ وحشی به انسان

دفاع در برابر حمله سگ 

 

روش دفاع از خود هنگام حمله به سگ 

هنگام حمله سگ تا حد امکان باید آرامش خود را حفظ کنید و به آرامی از سگ دور شوید ولی در صورتی که سگ با شما درگیر شد برای حفظ جانتان شاید مجبور شوید از روشهای خشونت آمیز استفاده کنید. 

وجود سگ های خیابانی در شهرها میتواند احتمال حمله سگ ها به انسان را افزایش دهد. از آنجا که سگ های خیابانی واکسینه نیستند و انگل کشی نشده اند ، در صورتی که موفق به گاز گرفتن شما شوند ، علاوه بر آسیب جسمی و خطر جانی احتمالی میتوانند عفونت ها و بیماری های خطرناک به شما منتقل نمایند. 

 

در ادامه مقاله به شما میگوییم که چطور از حمله سگها در امان باشید و هنگام مواجه شدن با حمله سگ ، چطور آرامش خود را حفظ کنید و از آسیب دیدن در امان بمانید. 

احتمال حمله سگ به انسان حتی سگ های خانگی وجود دارد بنابراین بهتر است از قبل آمادگی لازم برای مقابله با حمله سگ ها را داشته باشید چرا که سرعت سگ ها حتی از قهرمان مسابقات دو بیشتر است و در اغلب موارد فرار کردن از مقابل سگ نمیتواند شما را نجات دهد.

 

براساس گزارش های مرکز اورژانس 77 درصد موارد حمله سگها توسط سگ خود فرد یا سگ اشنایان اتفاق می افتد بنابراین هیچگاه گاردتان را در مقابل سگ ها پایین نیاورید. 

 

حمله سگ, حمله سگ به انسان, پیشگیری از حمله سگ

اقدام مناسب هنگام حمله سگ 

 

زبان بدن سگ ها را بشناسید

معمولا سگی که قصد حمله دارد ، گوشهایش را به سمت عقب می کشد ، سر و بدنش در یک امتداد قرار گرفته و خرناس می کشد و دندانهایش را به شما نشان میدهد. 

مراقب باشید به این سگ ها نخندید ، سگ ها از خندیدن شما برداشت اشتباهی می کنند و تصور میکنند در حال نشان دادن دندانهایتان برای ستیزه جویی با آن ها هستید. 

اگر سگی که به طرف شما می اید ، حرکت آرامی داشته باشد و سرش بالاتر یا پایین تر از بدنش باشد یا پارس کند احتمالا قصدش کنجکاو ی یا هشدار دادن است. 

 

آرامشتان را حفظ کنید

سگ ها میتوانند ترس شما را تشخیص دهند. استرس شما ، حرکات ناگهان و داد و فریاد  هنگام فرار کردن ، میتواند منجر به تحریک بیشتر سگ شود بنابراین اگر احتمال حمله سگ به شما وجود دارد سعی کنید ترستان را بروز ندهید و آرامش خودتان را حتی در ظاهر هم که شده ، حفظ کنید. 

 

هنگام حمله سگ چه کار کنیم, حمله سگ وحشی به انسان, خطرات حمله سگ

حفظ آرامش هنگام مواجهه با سگهای وحشی 

 

ضمن زیر نظر گرفتن سگ به او بی توجه باشید

اگر سگی نسبت به شما حالت تهاجمی گرفت سعی کنید حالت ایستاده خود را حفظ کنید تا در ارتفاع بیشتری از سگ قرار بگیرید. 

دستانتان را تکان ندهید که باعث تحریک بیشتر سگ نشوید ، دستها را کنار بدن نگه دارید و به پهلو نیست به سگ قرار بگیرید تا ضمن عدم تماس چشمی مستقیم با سگ بتوانید شرایط را زیر نظر داشته باشید. 

 

در اغلب موارد بی توجهی شما ، انگیزه حمله را از سگ می گیرد. 

حرکت دادن دستها کنار بدن و تماس چشمی مستقیم با سگ یا لبخند زدن به سگ باعث تحریک بیشتر او می شود بنابراین از انجام این کارها اجتناب کنید. 

دستها را مشت کنید بدون این که آنها را از بدن دور کنید ، تا از حمله به انگشتان در امان باشید و با مشت بتوانید از خودتان دفاع کنید. 

 

دفاع در برابر حمله سگ, راه جلوگیری از حمله سگ, حمله سگ ها به انسان

هنگام حمله سگ فرار نکنید 

 

فرار نکنید ، سگ از شما سریعتر است

اگر پناهگاهی در فاصله خیلی نزدیک از شما وجود ندارد ، فرار نکنید. فرار کردن شما به سگ نشان میدهد که نسبت به شما برتری دارد و انگیزه بیشتری برای حمله به شما پیدا میکند. حتی اگر با دوچرخه باشید ، احتمال این که سگ خودش را به شما برساند زیاد است. سرعت سگ از قهرمانان مسابقات دو هم بیشتر است بنابراین فرار کردن برای شما نتیجه ای ندارد.

 

حواس سگ را پرت کنید

در صورتی که کیف یا کوله همراهتان دارید میتوانید از انها به عنوان مانع استفاده کنید سگهای اموزش ندیده این وسایل را جزو بدن انسان حساب میکنند و میتوانید با قرار دادن کوله بین خودتان و سگ فرصت فرار یا ضربه زدن پیدا کنید. 

 

اگر وسیله ای به همرا دارید مثل عروسک یا بطری یا حتی کیف یا یک وسیله قابل جویدن ، میتوانید برای سگ پرت کنید تا حواس سگ به سمت وسیله پرت شود و شما فرصت دور شدن پیدا کنید. 

اگر وسیله ای در دست شما ست که احساس میکنید سگ به آن وسیله حساس شده است باید وسیله را از خود دور کنید. 

 

حمله سگ وحشی به انسان, خطرات حمله سگ, احتمال حمله سگ به انسان

روش دفاع از خود هنگام حمله سگ 

 

روش دفاع از خود هنگام حمله به سگ

اگر هیچکدام از روشها نجاتتان نداد و سگ به سمت شما حمله کرد باید برتری خودتان را به حیوان نشان دهید. 

حالت ایستاده را حفظ کنید تا سر و گردنتان از حمله سگ در امان بماند. 

در صورت نیاز یکی دو قدم به عقب بروید که فاصله لازم برای لگد زدن به سگ داشته باشید. 

لگد شما نباید خیلی بلند باشد به طوری که نوک کفش شما به زیر شکم یا زیر گردن یا پشت سر سگ بخورد ولی نتواند پایتان را گاز بگیرد. 

 

لگد شما باید خیلی سریع باشد و پایتان را در معرض گاز گرفتن نگذارد. 

مراقب باشید هنگام لگد زدن تعادلتان را از دست ندهید و روی زمین نیوفتید. 

خیلی محکم با سگ برخورد کنید و با فریاد و قوی به او دستور بدهید. 

 

با صدای قوی و محکم به سگ دستور بدهید ، مثل گمشو ، دور شو و غیره، حتی میتوانید با همین صدای بلند درخواست کمک کنید ولی هنگام دستور دادن با سگ چشم در چشم نشوید. 

 

هنگام حمله سگ چه کار کنیم, حمله سگ وحشی به انسان, خطرات حمله سگ

هنگام حمله سگ چه کنیم

 

برای سگ تن صدای شما مهم است و متوجه متن حرف شما نمی شود بنابراین مراقب باشید داد شما حالت تحکم داشته باشد نه جیغ کشیدن که نشان دهنده ترس است. 

اگر هنگام داد زدن کمی بدنتان را با حرکت ناگهانی کوچک به سمت جلو فشار دهید انگار که قصد حمله دارید میتواند بهتر کارساز باشد. 

 

در صورتی که سگ از شما دور شد تا زمانی که کاملا از شما فاصله نگرفته پشتتان را به او نکنید و به آرامی عقب عقب بروید اگر احساس کردید میخواهد دوباره به سمت شما بیاید یک قدم سریع به جلو برداشته سرش داد بکشید و این حرکت را تا بی خیال شدن سگ ادامه دهید. 

 

اگر چوب یا وسیله بلندی دارید میتوانید برای ضربه زدن به سگ از آن استفاده کنید. 

از ضربه زدن به بالای سر سگ اجتناب کنید ، جمجمه سگ خیلی محکم است و ضربه شما فقط باعث عصبی تر شدن او می شود. 

 

 خطرات حمله سگ, احتمال حمله سگ به انسان, حمله سگ

دفاع در برابر حمله سگ 

 

اگر با همه این روش ها سگ به شما رسید و شما را به زمین انداخت برای نجات جان خود میتوانید با دوانگشت چشمان سگ را کور کنید. 

 

وزن شما از سگ بیشتر است بنابراین به راحتی می توانید بچرخید و زانوی خود را روی شکم یا گردن سگ بفشارید یا حتی استخوانهایش را با ضربه زانو و آرنج بشکنید. 

 

آسیب پذیرترین نواحی بدن هنگام حمله سگ ، صورت ، انگشتان ، گلو و قفسه سینه است که باید مانع از گاز گرفتن سگ به این مناطق شوید. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------