دلایل نگهداری از گربه دومبگذارید بی پرده با هم صحبت کنیم؛ باید بگویم یکی از طرفداران پر و پا قرص خرید حیوانات هستم، مخصوصاً خرید دومین حیوانی که همدمتان باشد. برای دانستن دلایل خرید گربه دوم با ما همراه باشید.

 

اول از همه یک گربه و سگ سیاه، سپس دو قلاده سگ خواهر و برادر. بعد از آنها دو گربه. آن ها نسبتی با هم نداشتند و ما باید تصمیم می گرفتیم که می خواهیم گربه دومی را وارد خانه‌مان کنیم یا نه. مهم تر اینکه باید تصمیم می گرفتیم که شاید یکی از گربه ها ضمن جفت گیری، جفت خود را هم وارد خانه کند. البته اینها تمامی مسائلی که اهمیت دارند، نیستند.

 

چطو می توانید بفهمید که گربه شما به یک دوست نیاز دارد؟ از کجا می توانید مطمئن باشید که با گربه دوم چنگ زدگی ها، خراش ها و کرک و موی بیشتری نخواهید داشت؟ بیایید درباره روانشناسی گربه ها علمی صحبت کرده و به این گربه های دوست داشتنی نگاهی دقیق تر بیاندازیم.

 

لنگه های بی نقص

اولین باری که ما گربه شماره یک را دیدیم، اسمش ورونیکا بود و داخل یک قفس کوچک آهنی در فروشگاه پِت اِسمارت (PetSmart) نگهداری می شد. بعدتر فهمیدیم که این گربه را از خانه ای که در آن نگهداری می شده، نجات داده اند. جایی که به شیوه ای بد و نامناسب از آن ها نگهداری شده و مجبور شده بودند تمامی موهای این گربه را برای خلاصی از انگل ها، کوتاه کرده و کچل کنند. این گربه همچنین بچه ای تازه متولد شده داشت که آن را از او جدا کردند تا مبادا مشکلی برایش به وجود آید و ما نمی توانستیم تصور کنیم که تا چه اندازه این کار باعث آزردگی خاطر و ناراحتی این گربه شده بود. او را به خانه مان آورده و بر طبق سنت نام گذاری علمی تخیلی که برای حیوانات داشتیم، برایش اسم مناسب انتخاب کردیم. ورونیکا به میکا تغییر نام داد، اما برای مدتی که یک نام واقعی و برازنده برایش انتخاب کنیم، او را با اسم مستعار “مامان گربه” صدا می کردیم.

 

دلایل نگهداری از گربه,بهترین شیوه نگهداری از گربه

گربه ها به خوبی با محل اسکان جدیدشان خو می گیرند

 

این گربه به خوبی با محل اسکان جدیدش خو گرفت. به اندازه کافی با سگ ها مهربان بود، اما همچنان مالیخولیایی به نظر می رسید. شبیه چیزهایی که از دست داده بود. وقتی که یکی از گربه های پیر دوستانمان از قبول کردن بچه هایش سر باز زد، گربه ما این بچه را به فرزند خواندگی قبول کرد. غیر قابل اغماض است که گربه شماره دو به خانواده ما آمده بود؛ چیزی که گربه ما از داشتن آن محروم شده بود.

 

گربه ها هم تنها می شوند

میکا در خانه جدیدش به سرعت جا باز کرد و خو گرفت و از اولین روزی که در تخت خوابی نرم و راحت خوابیده بود، مشخص شد که احتمالاً برای اولین بار در طول زندگی اش اتفاق می افتاد. می دانستیم همه چیز باید برایش تغییر کند و تغییر هم کرد. اما بعد از چند بار گذاشتن محل خواب او نزدیک سگ ها – راهی که به وسیله آن باعث تحریک حیوان به سمت رفتارهایی مهربانانه تر نسبت به خانواده جدیدش شده و حس امنیت را در وی تحریک می کند – و عدم علاقه ای که به این موضوع نشان داد، ما را به این فکر انداخت که شاید به یک شریک احتیاج داشته باشد. وقتی که این موضوع را با آزمایشگاه حیوانات خانگی در میان گذاشتم، وی تأیید کرد و گفت که تجربه ای مشابه را داشته است:

 

قطعاً اینطور فکر می کردم که گربه ها و سگ ها برای این نزدیکی و کنار هم بودن، احساس تنهایی را تجربه کرده و همینطور سایر احساسات را نیز تجربه خواهند کرد و این تجربه احساسات خیلی خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. من در مورد گربه شما نمی دانم، اما می توانم بگویم هنگامی که گربه های من به خاطر شرایط جوی یا هر مسئله دیگری ناراحت هستند؛ با نگاهی آمیخته از ناراحتی نگاه کرده یا بدون دلیل میو میو می کنند که احتمالاً به دلیل تنهایی آن ها است.

 

نگهداری از گربه دوم,دلایل نگهداری از گربه دوم

بعضی گربه ها بیشتر از سایر انواع دیگرشان اجتماعی هستند

 

یک دامپزشک می تواند هر علتی که باعث تنش حیوان می شود را یافته و از آن جلوگیری و درمان کند. بعضی گربه ها بیشتر از سایر انواع دیگرشان اجتماعی هستند. آن چنانکه گربه ای می تواند موقع غذا بسیار به شما نزدیک شده و ما بقی روز خود را تنها سپری کند و ممکن است این خوشحال کننده ترین حالت برایش باشد و یک گربه دیگر، می تواند دوست و هم اتاقی شما بوده و گربه ای دیگر به توجه بیشتری نیاز داشته و این را به خوبی به شما نشان می دهد.

 

گربه ها به دوست نیاز دارند

ما خوش شانس بودیم که گربه اولی که داشتیم اینطور تربیت شده بود که تحمل گربه دیگری را نداشت، اما ما به او اجازه می دادیم اگر می خواهد شب را پرسه بزند. ما اینطور تصور کرده بودیم که این رفتار گربه به خاطر آن است که رفتاری تراژیک را در کودکی خود داشته و در جایی بوده است که حیوانات را در هرج و مرجی کامل نگهداری می کرده اند؛ بچه های خود را داشته و چند جفت آن ها را به خوبی بزرگ کرده و این باعث شده تا این گربه، گربه مهربانی باشد.

 

علت نگهداری از گربه دوم, دلایل تنها نبودن گربه ها

یک گربه واقعاً تا چه اندازه می خواهد که شریکی از انسان ها داشته باشد

 

مرکز دامپزشکی آمریکا می گوید که یکی از عوامل کلیدی در تخمین اینکه یک گربه تا چه اندازه دوستانه رفتار می کند این است که یک گربه واقعاً تا چه اندازه می خواهد که شریکی از انسان ها داشته باشد. چقدر دوستانه رفتار می کند؟ فقط شیطنت می کند یا فقط روی پاهای شما لم می دهد؟ نوع رفتار این گربه با سایر گربه ها هم اهمیت خاصی دارد. آیا نسبت به سایر گربه هایی که از پنجره می بیند، رفتاری خشونت آمیز دارد یا هیچ اهمیتی به هیچ گربه ای نمی دهد؟

 

گربه ها شریک جرم می خواهند

وقتی محل سکونت خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر دادیم، دو سال بعد از خریدن کوچک ترین گربه ای بود که به خانه آورده بودیم. وقتی که وسایل را در جعبه هایی بسته بندی کرده بودیم کابوسی در حال شکل گرفتن بود. نمی توانستیم آن ها را با یک پرواز بفرستیم و مجبور شدیم آخرین پرواز ممکن را برای آن ها در نظر بگیریم تا حداقل با هم باشند و در یک پرواز به خانه جدیدشان نقل مکان کنند. اما آن ها به سرعت با خانه جدیدشان خو گرفتند. اما زمانی که جعبه های اسباب کشی برای بار بعدی در خانه ظاهر شدند، می دانستند برای چه آنجا هستند.

 

آشنایی با نحوه نگهداری از گربه ها,نگهداری از حیوانات خانگی

هنگامی که گربه دومی را می آورید، شریک جرم های یکدیگر را پیدا کرده و با هم هر کاری می کنند

 

به نشانه اعتراض در تمام خانه فضولات خود را دفع می کردند. شاید این قضیه برای بعضی ها به شکل یک بازی به نظر برسد، اما هنگامی که شما گربه دومی را به خانه می آورید، شریک جرم های یکدیگر را پیدا کرده و با کمک هم هر کاری انجام می دهند. فضولات دو برابر و قدرت فکر و حیله گری دو برابر برای جاهایی که دور از دسترس بوده و حتی به فکر شما هم نمی رسند. البته میکا زیاد علاقه ای به پریدن روی وسایل از خودش نشان نمی داد، اما بچه گربه علاقه شدیدی به این کار داشت. مانند نینجاها روی هر چیزی می پرید.

 

همه می دانیم که گربه ها خواسته های خود را به طرزی کامل و آشکارا بیان می کنند و چه راهی بهتر از بودن گربه دوم برای نشان دادن خواسته هایشان است؟ بیان خواسته ها و دفع فضولات برای نشان دادن اعتراض. البته که این دفع فضولات بعد از اینکه وسایل را در خانه جدید باز کردیم تمام شد. شاید آن ها اینطور فکر می کنند که این اعتراض آن ها جواب داد و خوب کار کرد و البته که حق با آن ها است.

 

پشتیبانی از کارهای موزیانه

این باوری متداول است که گربه ها موجوداتی اجتماعی نیستند، اما آن ها می توانند اجتماعی باشند، مخصوصاً زمانی که می خواهند دو برابر شیطنت کنند.

 

یکی از مؤثرترین نقشه هایی شیطانی که با هم طرح می کردند این بود که گربه کوچک تر را برای انحراف شما به جایی می فرستادند و دیگری خیلی دوست داشتنی و مؤدب می شد یا باعث ترساندن سگ ها شده و از خراب شدن نقشه شان جلوگیری می کرد. وقتی که از نیت آن ها منحرف می شدیم، گربه دیگر با یک قفسه پر از ظروف تنها می ماند و همه ما به خوبی می دانیم که چه اتفاقی خواهد افتاد. آن ها سراغ کیف سگ ها رفته و هر آنچه که در آن بود را بیرون می ریختند. البته نمی دانیم چرا اینکار را انجام می دادند، اما آن ها در باز کردن کیف و بیرون ریختن وسایل داخل آن به خوبی مهارت داشتند. بدون وجود یک گربه دوم کدام گربه ای می تواند این چنین نقشه زیرکانه ای را طرح و اجرا کند؟

 

بهترین شیوه نگهداری از گربه, نکاتی برای نگهداری از گربه

گربه ها می توانند اجتماعی باشند، مخصوصاً زمانی که می خواهند دو برابر شیطنت کنند

 

برای زمانی طولانی اینطور فکر می شد که شیرها به صورت گله ای شکار کرده و تمامی گربه سان ها بدین شکل هستند، به جز گربه ها که به تنهایی شکار می کنند، اما تحقیقات و مطالعات بیشتری در این زمینه آشکار کرد که حتی گله گربه های وحشی که از لحاظ غذا و شکار در محدودیت هستند، با ساختار گله ای در شکار با هم همکاری می کنند. گربه های وحشی ماده حتی به سایر ماده ها در بزرگ کردن بچه هایشان کمک می کنند، از آن ها پرستاری کرده و برای تولد آن ها کنار مادرشان می مانند. وقتی که درباره روابط اجتماعی چندین گربه که در یک خانه نگهداری می شوند صحبت می کنیم، این قضیه بسیار پیچیده تر می شود. آن ها قلمروها و محدوده های خود را شکسته و مهم تر اینکه گربه ها تمام وقت خودشان را با شریک جدیدشان بازی و حلیه گری می کنند که البته بهترین دوستشان خواهد شد. البته گربه ها هم رفیق پایه دارند و اگر این دلیل کافی برای داشتن گربه دوم نیست، نمی دانم چه دلیلی می تواند باشد!

 

دو سر بهتر از یکی!

زمانی که میکا را گرفتیم، بهترین ایده این بود که باید این گربه از فضایی که در آن گرفتار بود نجات می دادیم. اگر پیرتر، سست تر، یا حتی تنبل تر بود، ممکن بود دوباره در مورد آوردن یک گربه کوچک تر فکر کنیم. نباید برای آوردن و داشتن گربه دوم برای خودتان قانونی داشته باشید؛ چرا که مسائلی که با داشتن گربه دوم برای شما به وجود خواهد آمد، از مسائلی که گربه اول و تنها برای شما ایجاد می کند، بسیار پیچیده و سخت تر خواهند بود.

 

دلایل نگهداری از گربه دوم,دلایل نگهداری از گربه

نباید برای آوردن و داشتن گربه دوم برای خودتان قانونی داشته باشید

 

اگر دو حیوان در خانه نگهداری شوند، باعث سرشکن شدن هزینه های نگهداری آن ها شده و صاحبان خانه کارهای کمی را برای انجام دادن در مورد آن ها خواهند داشت. اگر یکی از گربه ها دیگری را به عنوان رئیس قبول کند، همه چیز به ملایمت پیش می رود. در مورد گربه های ما، میکا جایی گرم برای خواب و جلوی تابش خورشید می خواهد و بچه گربه فکر می کند که بتمن (Batman) است.

 

شاید چیزهایی درباره روابط یاد بگیرید

همه چیزهایی که این دو در طول روز انجام می دهند، به چرت زدن ها و آفتاب گرفتن ها ختم نمی شوند. از آنجائی که این بچه گربه، همراه با سگ و میکا بزرگ شده، تجربه های خیلی زیادی پیدا کرده که باعث می شود ساعت های زیادی را وقف بازی کردن با هر وسیله ای کند و مانند گربه های عادی، خوشحال و شاد به نظر برسد. این بدین معنی است که می تواند در دو دنیا قدم بردارد.

 

ممکن است سگ ها در رتبه اول برقراری روابط احساسی در حیوانات باشند، اما گربه ها می توانند مدل بی نقصی از روابط انسانی باشند. سگ ها فارغ از شرایطی که در آن ها قرار داریم، عاشق ما هستند.

 

نکته هایی برای نگهداری از گربه, علت نگهداری از گربه دوم

گربه ها همه چیز را در مورد رفتارهای قابل قبول به کودکان آموزش می دهند

 

گربه ها همه چیز را در مورد رفتارهای قابل قبول به کودکان آموزش می دهند. اگر گربه دمش را تکان ندهد یا سر و صدای اضافی ایجاد نکند، حدودتان را به شما می فهماند. گربه ها وقتی پیش کسانی که دوستشان ندارند می روند، خودشان را ثابت می کنند. با نگاه کردن به میکا و بچه گربه، متوجه شدم آنها بخش های مهمی از روابط انسانی (مانند بخشش و فراموشی) در خود دارند. یک بچه گربه می تواند نفرت انگیزترین گربه روی زمین شود، اما در انتهای روز که خودش را روی پاهایم مچاله کرده و می خوابد، هیچ اهمیتی ندارد همان روز چه اتفاقاتی افتاده. اگر می خواهید اهمیت بخشش و فراموشی را بدانید، گربه دوم بگیرید.

 

گربه دوم می خواهید؟

اگر به این فکر می کنید که داشتن گربه دوم چگونه است، باید بگویم به خوبی و تمام و کمال خواهد بود و احتمالاً بهترین دوست شما نیز خواهند شد. خیلی از پناهگاه های حیوانات می توانند برای معرفی یک گربه جدید، راهنمایی های بسیار مفیدی به شما بدهند. طبق گفته آن ها، کارهایی مانند تعویض جای گربه ها قبل از دیدن هم را انجام داده و به آن ها اجازه دهید که گربه جدید تمامی خانه را اکتشاف کند. بنابراین آن ها می توانند اینکه در خانه تنها نیستند را درک کنند.

 

دلایل تنها نبودن گربه ها,آشنایی با نحوه نگهداری از گربه ها

گربه ها می توانند اینکه در خانه تنها نیستند را درک کنند

 

برای اطمینان از اینکه گربه اول و گربه دوم که وارد خانه کرده اید با هم رفتاری دوستانه داشته باشند، می توانید آن ها را با هم گذاشته و در شرایطی قرار دهید که بازی و احساس راحتی کنند. چند بار پیش آمده که به واسطه یک نوشیدنی یا خوردن شیرینی در یک کافه یا مهمانی، با یک نفر دوست صمیمی شده اید؟

 

شانس شما برای تغییر دنیا

طبق آمار، حدود ۳٫۴ میلیون گربه در سال به محل پناهگاه حیوانات سپرده می شوند و ۱٫۴ میلیون از آن ها از بین می روند. خیلی از این گربه ها به خاطر بودن در این پناهگاه ها مرده اند و این چیزی است که قلب دانشمندان را به شدت متأثر کرده است. وقتی که یک بچه گربه را انتخاب کردیم، خیلی کوچک بود. اکنون روی قالیچه لم داده و خودش را یک ابر قهرمان می داند. اگر او را در پناهگاه رها می کردیم، به خوبی می دانیم که چه اتفاقی برایش می افتاد. او باعث شد یاد بگیرم که نجات دادن یک گربه دنیا را عوض نخواهد کرد، اما می توانم دنیای یک گربه را تغییر دهم. پس چرا دنیای دو گربه را تغییر ندهیم؟ آن ها این محبت را فراموش نخواهند کرد و جبران می کنند.

 

منبع: blog.bamilo.com - thelist

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------