نحوه نگهداری دیفن باخیا راهنمای نگهداری گل دیفن باخیا,شرایط نگهداری دیفن باخیا

دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است

 

آیا گل دیفن باخیا سمی است؟ شاید شما هم در مورد سمی بودن بعضی از گیاهان آپارتمانی شنیده باشید و بهتر است برای احتیاط آنها را خوب بشناسید. گیاه دیفن باخیا یکی از معمول ترین گیاهان در فضای خانه است. در این مطلب همه نکات لازم را بشناسید.

آیا گیاه دیفن باخیا سمی است؟ شاید شما هم در مورد سمی بودن بعضی از گیاهان آپارتمانی شنیده باشید و بهتر است برای احتیاط آنها را خوب بشناسید. گیاه دیفن باخیا یکی از معمول ترین گیاهان در فضای خانه است. در این مطلب همه نکات لازم را بشناسید:

 

نام گیاه: دیفن باخیا

نام فارسی: سم برگ

نام انگلیسی: Dumb Cane

نام علمی: Diffenbachia amoena

خانواده: Araceae شیپوری

منشا: آمریکای مرکزی و جنوبی

 

نام گل دیفن باخیا از نام فردی به نام جوزف دیفن باخ سر باغبان گیاهشناسی وین برداشت شده است. دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. ارتفاع گیاه دیفن باخیا به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می رسد.

 

گل دیفن باخیا دارای برگ های بزرگ، بیضی شکل، نوک تیز، سبز رنگ با نقوش زیبای سفید، کرم و زرد در قسمت میانی برگ است که از دو سمت برگ دیده می شود. طول برگ تا ۵۰ و عرض آن تا ۲۵ سانتیمتر هم می رسد. ساقه های این گیاه بدون انشعاب بوده و برگ های انتهایی در حال رشد هستند. برگ های پایینی ریزتر هستند. گل دیفن باخیا با بالا رفتن ظاهر می شود و مانند گل گیاه اسپاتی فیلوم بوده که ارزش زینتی ندارد. 

 

نگهداری از دیفن باخیا,آشنایی با گل دیفن باخیا

گل دادن دیفن باخیا

 

آیا گیاه دیفن باخیا سمی است؟

نام فارسی آن یعنی سم برگ به سمی بودن برگ های دیفن باخیا اشاره دارد. شیره گیاهی سمی دیفن باخیا باعث می شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است. پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.

 

شرایط نگهداری دیفن باخیا

 نور:

نور مورد نیاز برای دیفن باخیا متوسط و غیر مستقیم باشد. در نور کم گیاه بلند شده و حالت علفی پیدا می کند. در واریته های برگ تیره، مقاومت به سایه بیشتر است.

 

 دما:

دیفن در دمای بین ۱۵-۲۵ درجه رشد خوبی دارد در صورت گرمتر شدن هوا عمل غبار پاشی را انجام دهید و خاک گلدان را نگاه کنید تا به دلیل افزایش دمای محیط اگر خاک خشک شده است عمل آبیاری را انجام دهید.

 

افزایش دمای محیط باعث لوله شدن برگ های گیاه می شود و هوای خیلی گرم و خشک موجب خشکی برگ ها و ریزش آنان می شود البته گاهی لوله شدن برگ های مسن و ریزش آنان طبیعی است زیرا گیاه در حال رشد است و این کار برای برگ های جدید فضای کافی ایجاد می کند اگر دمای هوا به زیر ۱۰ درجه بیاید برگ های موجود در قسمت پایین گیاه کم رنگ شده و خواهد ریخت بعد از مدتی نیز گیاه از بین خواهد رفت دیفن باخیا را در جلوی پنکه یا کولر قرار ندهید.

 

 خاک:

خاک مرطوب قلیایی تا کمی اسیدی، مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی یا خاک باغچه یا یک قسمت خاک رس، یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای ایم گیاه آپارتمانی ایده آل است.

 

 تغذیه:

برای تغذیه و تقویتی گل دیفن باخیا، کود را به صورت مایع و به اندازه ۳۰ گرم در لیتر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان استفاده کنید. 

 

  بیشتر بخوانید: نگهداری گل قاشقی

 

 آبیاری:

آبیاری دیفن باخیا را با آب بدون املاح، دیفن آبیاری منظم می‌خواهد فصول رشد و مخصوصاً تابستان سطح خاک تا عمق چهار سانتی خشک شد اقدام به آبیاری کنید برای فصول سرد پاییز و زمستان اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود.

 

آبیاری بیش از اندازه گیاه موجب زرد شدن برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه و ایجاد نواحی قهوه‌ای رنگ بر روی پهنه برگ می‌شود. دیفن باخیا رطوبت محیط را به خصوص زمانی که دمای هوا بالا است می پسندد بنابراین در روزهای گرم گیاه را غبار پاشی کنید اما این عمل را در زیر نور آفتاب انجام ندهید زیرا بر روی برگ ها لکه های سوخته ایجاد می شود.

 

برگ های گل دیفن باخیا بعد از آبیاری ترد و شکننده می‌شوند بنابراین اگر قصد جابجایی گیاه را دارید چند روزی آبیاری آن را به تأخیر اندازید تا بر اثر برخورد دیگر اشیا به گیاه برگ‌ها صدمه نبیند.

یکی از دلایل ریزش و زرد شدن برگ دیفن باخیا از آبیاری زیاد و عدم وجود سوراخ در کف گلدان می باشد.

 

شرایط نگهداری گل دیفن, شناخت گل دیفن

نور مورد نیاز برای دیفن باخیا متوسط و غیر مستقیم باشد

 

نکاتی برای نگهداری از دیفن باخیا

 تعویض گلدان در فصل بهار هر سال و قبل از آغاز رویش انجام شود.

 برای تمیز کردن برگ می توانید اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته یکبار روی برگ ها بکشید. از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید که موجب بسته شدن روزنه های برگی می شود. به دلیل سمی بودن گیاه از دستکش استفاده کنید.

 برای حفظ رطوبت هوا غبارپاشی و اسپری برگی را خصوصا در دمای بالا فراموش نکنید. در تابستان هر روز اسپری برگی پیشنهاد می شود.

 

شرایط نگهداری دیفن باخیا, شناخت گیاه دیفن

گلدان دیفن باخیا را از دسترس کودکان و حیوانات خارج کنید چون گل دیفن باخیا سمی است

 

آفات و بیماری و درمان دیفن باخیا

 برگ زرد و تارعنکبوت زیر برگ: آسیب کنه قرمز/ تیمار: سم پاشی با سم کنه کش دو هفته یکبار

 برگ خشک شده و به زمین افتاده: هوای گرم و خشک/ تیمار: آبیاری و اسپری برگی و انتقال گیاه به مکان خنکتر (لکه سوخته روی برگ به دلیل غبارپاشی در آفتاب مستقیم)

 

 پوسیدگی ساقه و برگ‌ها: از بیماری‌های گیاه است که به دلیل قارچ بوتریتیس در هوای سرد و مرطوب ایجاد می‌شود.

برای حل این مشکل غبار پاشی را کم کرده و گیاه را در دمای ۱۶ درجه نگهداری کنید و برای ریشه کنی قارچ ها از قارچ کش طبق دستور آن استفاده کنید.

 

 برگ رنگ پریده و روشن: نور یا سرما زیاد است یا نیاز به کوددهی دارد.

 برگ های پایینی زرد با لکه های قهوه ای: آبیاری بیش از اندازه

 لکه‌های سوخته روی برگ: این بیماری به دلیل انجام غبار پوشی در برابر تابش مستقیم خورشید ایجاد می شود.

 

 لکه های سفید پنبه ای روی برگ: حشره آفت/ تیمار: سمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار

 ایجاد زخم‌های آبدار روی برگ‌ها: این بیماری باکترایی بوده و یا در اثر سرمازدگی ایجاد می‌شود.

احتمال پخش شدن بیماری بر روی سطوح برگ وجود دارد به همین خاطر باید با قلمه گیری قسمت‌های آسیب ندیده را جدا نمود.

 

شرایط نگهداری دیفن باخیا, شناخت گیاه دیفن

برگ های پایینی زرد با لکه های قهوه ای، به دلیل آبیاری بیش از اندازه می باشد

 

تکثیر دیفن باخیا

اما آخرین نکته در نگهداری دیفن باخیا تکثیر این گیاه است. اولین نکته ای که باید در مورد تکثیر دیفن باخیا رعایت کنید، استفاده از دستکش است. تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه علفی ساقه یا قلمه چوبی از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام می شود. ریشه دهی قلمه ممکن است تا دو ماه هم طول بکشد.

 

 با بالا رفتن سن دیفن باخیا و بزرگ شدن آن، ساقه ها بلند و بدون برگ می شوند. اگر گیاه شما بسیار بلند شده و ساقه بسیار لخت شده، بهتر است که گیاه را قلمه بزنید. می توانید با روش تقسیم ساقه و پاجوش هم آن را تکثیر کنید.

با روش خواباندن هوایی از بهار تا تابستان هم می توانید دیفن باخیا را تکثیر کنید.

 

با این کار هم گیاه کوتاهتری خواهید داشت و هم چند دیفن باخیای دیگر به دست می آورید.

برای تکثیر باید ساقه گیاه را با کمی فاصله از قسمت رویش برگ‌ها جدا کنید.

 

این قسمت از گیاه را که در واقع قسمت بالایی و سر گیاه است، از قسمت ساقه درون آب قرار دهید تا ریشه دار شود.

 

پس از ریشه دار شدن گیاه را در خاک بکارید.

 

آشنایی با گل دیفن باخیا,راهنمای نگهداری گل دیفن باخیا

تکثیر دیفن با قلمه علفی ساقه یا قلمه چوبی از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام می شود

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------