نحوه کاشت زنجبیل در گلدان 

جویدن روزی ۵ دقیقه زنجبیل سبب بالا رفتن چربی سوزی بدن می شود

 

زنجبیل یکی از گیاهان پرخاصیت و قیمت نسبتا گرانی دارد.
راحت می توانید زنجبیل تازه را بکارید و در خانه از زنجبیل تازه استفاده کنید.

زنجبیل یکی از گیاهان پرخاصیت و قیمت نسبتا گرانی دارد.
راحت می توانید زنجبیل تازه را بکارید و در خانه از زنجبیل تازه استفاده کنید. هم خاصیت دارویی دارد و غذا را خوشمزه می کند.

امروزه پژوهشگران دریافتند که زنجبیل تازه برای از بین بردن مشکلات تهوع در زمان انجام شیمی درمانی بسیار مفید است.

 

علاوه بر آن خاصیت های دیگری مثل جویدن روزی ۵ دقیقه از این گیاه سبب بالا رفتن چربی سوزی بدن می شود. همچنین برای از بین بردن سردرد و اسپاسم عضلانی هم نافع است. دمنوش این میوه معجزه آسا برای سردردهای ضربان دار دوران قاعدگی و حالت تهوع ناشی از آن بسیار توصیه می شود.

اگر همیشه زنجبیل تازه داشته باشیم می توانیم از این ماده غذایی باستانی برای هر غذایی استفاده کنیم.
 ضمنا زنجبیل خاصیت معجزه آسایی برای بهبودسرما خوردگی دارد.
در این مطلب به شما می‌گوییم چطور در گلدان خانه خود زنجبیل تازه بکارید تا در فصل زمستان بتوانید در منزل زنجبیل تازه استفاده کنید.

 

نحوه کاشت زنجبیل در گلدان:

اولین قدم این است که یک زنجبیل تازه بخرید.

برای اینکه بفهمید هر چقدر این میوه تازه تر باشد پوست نازک و لطیف تری دارد طوری که حتی احتیاجی به کندن پوست آن نیست و هرچه کهنه تر شود پوستش ضخیم تر و کلفت تر می شود.


یک غده زنجبیل را در آب زده در یک دستمال کاغذی مرطوب پیچیده و در یک نایلون گذاشته و درب نایلون را می بندیم و در جای تاریک نگه می داریم.

 

پس از یک هفته زنجبیل جوانه زده (یا زنجبیل را یک شب تا صبح در آب گرم خیسانده).

گلدانی با ابعاد تقریبا ۱۲ سانتیمتر قطر و ۳۶ سانتیمتر عمق انتخاب کنید و آن را با خاک مقوی و کود و آب پر کنید. تا ۳ عدد زنجبیل متوسط را در گلدانی به این ابعاد می توانید بکارید.

 

در کف گلدان نیز باید چندین سوراخ برای خارج شدن آب اضافی از ته گلدان وجود داشته باشد.

خاکی که استفاده می کنید نیز باید به خوبی آب را عبور دهد. مثلا خاک شنی با خاک برگ غنی مناسب است. یا اگر می خواهید زنجبیل را داخل باغچه بکارید بهتر است مقداری ماسه شنی به آن اضافه کنید تا خاک تان زهکشی مناسب داشته باشد.

اما برای داخل خانه می توانید از ترکیبی که شامل 50 درصد کوکوپیت + 40 درصد پرلیت + 10 درصد پیت ماس یا 60 درصد کوکپیت + 40 درصد پرلیت نیز استفاده کنید.

 

حتما برای ته گلدان از سنگ ریزه یا برای اینکه سبک تر باشد از پوکه صنعتی استفاده کنید.

پس از قرار دادن زنجبیل در خاک به مقدار 3-4 سانتی متر روی آن خاک ریخته، آبیاری کنید و منتظر بمانید تا گیاه شما جوانه بزند. در این مدت با اسپری کردن آب محیط را مرطوب نگه دارید.

 

به یاد داشته باشید بهترین زمان کاشت زنجبیل در بیرون از منزل فصل بهار می باشد. دمای محیط زنجبیل نباید کمتر از 10 درجه باشد، بنابراین اگر در جایی با آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید می توانید زنجبیل را در بیرون از خانه نیز پرورش دهید.

 

پس از یک هفته زنجبیل جوانه می زند

 

گلدان را در دمای هوایی بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت بگذارید. این گیاه در هوای سرد به عمل نمی آید.
نور خورشید هم باید معتدل و غیر مستقیم باشد.

در آغاز کار خیلی کم به آن آب بدهید و در زمستان که گیاه زیر خاک است به آن آب ندهید و سعی کنید گلدان را خشک نگه دارید.

 

آبیاری و نور مناسب زنجبیل

گیاه زنجبیل خود را مرتب آبیاری کنید و مطمئن شوید دارای رطوبت کافی نیز می باشد. آبیاری بیش از حد باعث خرابی گیاه می شود بنابراین قبل از آبیاری مطمئن شوید گلدان شما آب خود را از دست داده باشد. به عبارتی ساده تر خاک گلدان باید مرطوب باشد نه غرق در آب!

 

زنجبیل به مکانی پر نور نیاز دارد. بهترین حالت قرار گرفتن در جایی ست که نور مستقیم آفتاب را به مدت چندین ساعت داشته باشد. البته تابش شدید نور خورشید ممکن است به گیاه آسیب بزند بنابراین گلدان را جایی قرار دهید که حداکثر 2-3 ساعت آفتاب ملایم صبح بر آن بتابد.

اگر زنجبیل را نیز در باغچه کاشته اید مراقب باشید تابش شدید نور خورشید به آن آسیبی نزند و در صورت نیاز سایه ای برای گیاه تان در نظر بگیرید.


زمان رشد زنجبیل

زنجبیل گیاهی کند رشد می باشد و ممکن است یک تا دو هفته برای جوانه زنی زمان نیاز داشته باشد. همچنین به مدت 3-4 ماه نیز برای رشد کافی زمان نیاز دارد.

در طول ۱۰ تا ۱۲ ماه برگ های زنجبیل شما به قد ۵۰ تا ۶۰ سانت می رسد. ریزوم هایی که در جلوی همین گیاه بوجود می آیند را می توانید از زیر خاک برش دهید و از آنها استفاده کنید.

 

در طول ۱۰ تا ۱۲ ماه برگ های زنجبیل شما به قد ۵۰ تا ۶۰ سانت می رسد

 

برداشت زنجبیل

پس از گذشت چند ماه و وقتی گیاه شما به خوبی رشد کرد با کنار زدن خاک می توانید ریزوم ها یا همان غده های جدید را مشاهده کنید.

در صورت تمایل می توانید آنها را خارج کرده و زنجبیل تازه و پر از خاصیت خود را به صورت دمنوش یا داخل آب میوه میل کنید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------