شرایط و روش نگهداری گل سینگونیومگل سینگینیوم

شرایط نگهداری گل سینگونیوم

 

آشنایی با روش نگهداری گل سینگونیوم

در این مقاله از بیتوته، با شرایط پرورش و نگهداری گل سینگونیوم آشنا می شوید. سینگونیوم گیاهی همیشه سبز از خانواده آراسه است که بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است. این گیاه به دلیل برگ های سبز ابلق و زیبایی خود، یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است.

سینگونیوم (Syngonium) گیاهی زیبا و همیشه سبز از خانواده آراسه (Araceae) است که بومی مناطق نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی می باشد. این گیاه با نام های مختلفی از جمله "گیاه نوک پیکان"، "شگفت انگیز سه برگی"، "نفتیتیس"، "همیشه سبز آفریقایی"، "نفتیتیس طلایی سبز"، "گیاه پای غاز"، "پنج انگشت" و "پروانه" نیز شناخته می شود. 

 

سینگونیوم ها گیاهان خانگی بسیار سازگاری هستند، می توانید بسته به جلوه ای که می خواهید ایجاد کنید، چه در کنار قفسه آویزان شوند یا یک تکیه گاه، آن ها را برای پیاده روی یا بالا رفتن آموزش دهید. گیاهان مسن تر نیاز به بستن روی تکیه گاه ها دارند، اما با ظهور رشد جدید، به تنهایی به تکیه گاه می چسبد. می توان آن را در اکثر اتاق های خانه پرورش داد و در برابر نور کم مقاوم است، اگرچه رنگ برگ های زنده خود را حفظ می کند و در نور غیر مستقیم و روشن بسیار سریعتر رشد می کند.

 

سینگونیوم گیاهی رونده است و دارای ساقه های نرم و ظریف می باشد. برگ های این گیاه در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند و می توانند به رنگ های سبز، سبز ابلق، سفید، صورتی و قرمز باشند.

 

شرایط نگهداری گل سینگونیوم :

سینگونیوم گیاهی مقاوم است و نگهداری از آن در آپارتمان کار چندان دشواری نیست. با رعایت چند نکته ساده می توانید این گیاه را به خوبی پرورش دهید.

 

نحوه مراقبت از سینگونیوم :

در بهار و تابستان به طور منظم آبیاری کنید، فقط مطمئن شوید که کمپوست در بین دو آبیاری خشک شده باشد. سینگونیوم ها از جنگل های بارانی در آمریکای مرکزی و جنوبی سرچشمه می گیرند، بنابراین در شرایط مرطوب بهترین عملکرد را دارند. به طور منظم غبارآلود کنید و از منابع گرمای خشک مانند رادیاتور دور نگه دارید.

 

به دلیل عادت دنباله دار و رشد شدید آنها، آنها می توانند از دستشان خارج شوند، بنابراین از کوتاه کردن آنها نترسید، هرس نیز منجر به یک گیاه بوته دار می شود. در طول فصل رشد، آنها از تغذیه با کود متعادل هر چند هفته یکبار سود می برند.

 

اندازه ای که می خواهید تاک شما رشد کند، بر تعداد دفعاتی که نیاز به گل کاری مجدد دارید تأثیر می گذارد. برای یک گیاه بوته دار و فشرده تر، بعید است که نیازی به گلکاری مجدد آن بیشتر از دو سال یک بار نباشد. برای یک تاک بزرگتر، ممکن است لازم باشد هر سال آن را دوباره گلکاری کنید.

 

سینگونیوم ها که به عنوان انگورهای سر پیکان نیز شناخته می شوند، گیاهان آپارتمانی محبوبی هستند که به خاطر برگ های زیبا و قلبی شکلشان که در سایه های مختلف سبز، صورتی و کرم وجود دارند، مورد توجه قرار می گیرند. مراقبت از آنها نسبتاً آسان است، و آنها را هم برای مبتدیان و هم برای علاقه مندان به گیاهان با تجربه ایده آل می کند. این راهنمای جامع همه چیزهایی را که باید در مورد رشد و نگهداری سینگونیوم های پررونق بدانید، آورده شده است.

 

نور مورد نیاز :

سینگونیوم ها با شرایط نوری مختلف سازگار هستند. در حالی که آنها می توانند نور کم را تحمل کنند، در نور روشن و غیر مستقیم حداقل به مدت 6 ساعت در روز رشد می کنند. این امر باعث رشد سریعتر و حفظ رنگ های پر جنب و جوش برگ می شود. اما در کل سینگونیوم به نور متوسط تا کم نیاز دارد. این گیاه را می توانید در کنار پنجره ای که نور غیرمستقیم دریافت می کند قرار دهید. از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید، زیرا می تواند برگ ها را بسوزاند.

 

روش نگهداری سینگونیوم

شرایط نگهداری سینگونیوم ابلق

 

آبیاری :

زمانی که سطح خاک در لمس خشک شد، سینگونیوم خود را کاملاً آبیاری کنید. قبل از قرار دادن مجدد گلدان روی زیر گلدانی، اجازه دهید آب اضافی آن خارج شود. هرگز اجازه ندهید گیاه در خاک غرقابی بنشیند، زیرا ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه شود. در طول ماه های زمستان، با وارد شدن گیاه به حالت نیمه خواب، کمتر آبیاری کنید.

 

دما و رطوبت :

سینگونیوم ها دمای گرم را بین 65 تا 80 درجه فارنهایت (18 تا 26 درجه سانتیگراد) ترجیح می دهند. از قرار دادن آنها در نزدیکی آب های سرد یا منابع گرما خودداری کنید. این گیاه در برابر سرما حساس است و در دمای زیر 10 درجه سانتیگراد آسیب می بیند. آنها همچنین از رطوبت بالا به ویژه در ماه های خشک زمستان استقبال می کنند. سینگونیوم به رطوبت بالایی نیاز دارد. برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه، می توانید برگ های آن را به صورت منظم با آب اسپری کنید. همچنین می توانید زیر گلدان گیاه را مقداری سنگریزه بریزید و آن را با آب پر کنید.

 

خاک و کوددهی :

از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید که به طور خاص برای گیاهان آپارتمانی طراحی شده است. مخلوطی از پیت ماس، پرلیت و پوست ارکیده به خوبی کار می کند. می توانید از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی یا ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه برای کاشت این گیاه استفاده کنید. سینگونیوم خود را هر دو هفته یکبار در طول بهار و تابستان با یک کود مایع متعادل رقیق شده تا نصف قدرت کود دهید. از کود دهی در زمستان خودداری کنید.

 

 

هرس و آموزش :

برای تشویق رشد بیشتر و جلوگیری از ساق پا، رشد جدید سینگونیوم خود را به عقب برگردانید. همچنین می توانید ساقه های دنباله دار را برای شکل دادن به گیاه هرس کنید. می توانید از یک میله خزه ای یا سایر ساختارهای تکیه گاه برای اتصال ساقه ها تهیه کنید.

 

گلدان مجدد :

سینگونیوم خود را هر دو تا سه سال یکبار در یک گلدان بزرگتر قرار دهید. برای جلوگیری از غرق شدن آب، گلدانی با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید. گلدان مجدد بهتر است در بهار یا اوایل تابستان انجام شود.

 

آفات و بیماری های رایج :

سینگونیوم ها در برابر آفات و بیماری ها نسبتاً مقاوم هستند. با این حال، آنها می توانند در برابر کنه های عنکبوتی، شپشک های آردآلود، شته و عفونت های قارچی حساس باشند. به طور منظم گیاه خود را از نظر علائم آلودگی بررسی کنید و مطابق با آن درمان کنید. برای کنترل این آفات، می توانید از سموم آفت کش مخصوص استفاده کنید.

 

نحوه تکثیر سینگونیوم :

سینگونیوم ها را می توان به راحتی از قلمه های ساقه تکثیر کرد. یک ساقه سالم را با حداقل دو گره برگ ببرید و در آب یا مستقیماً در کمپوست تکثیر کنید. مطمئن شوید که ساقه حداقل یک برگ دارد. ساقه را در کمپوست مرطوب یا در آب بکارید و مطمئن شوید که گره در آب فرو رفته است. آن را در یک لیوان آب قرار دهید. هر چند روز یکبار آب را عوض کنید و صبر کنید تا ریشه ها شکل بگیرند. هنگامی که ریشه ها چندین اینچ طول دارند، می توانید قلمه را در گلدانی با خاکی با زهکشی خوب بکارید. ریشه های جدید در عرض دو هفته ظاهر می شوند. آن را در بهار یا تابستان تکثیر کنید تا گیاه جدید بهترین شانس را برای زنده ماندن داشته باشد.

 

گل سینگونیوم ابلق

نگهداری گل سینگونیوم سبز

 

رشد سینگونیوم ها: حل مسئله

• توقف رشد و ترد یا قهوه ای بودن برگ ها می تواند نشانه ای از کم آبی باشد. در حالی که زرد شدن برگ های پایینی، لکه های روی برگ ها یا پوسیدگی ساقه ها و ریشه ها می تواند نشانه آبیاری بیش از حد باشد. پژمردگی می تواند نشانه کم آبیاری یا بیش از حد آبیاری باشد. همیشه 2 سانتی متر بالای خاک را بررسی کنید و فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شد.

 

• قهوه ای شدن شاخ و برگ می تواند نشانه خشکی بیش از حد هوا باشد، حتما گیاه خود را به طور مرتب مه پاش کنید.

 

• نور کم می تواند باعث از بین رفتن رنگ گیاه از برگ هایش شود. برای حفظ رنگ برگ در نور غیر مستقیم و روشن نگه دارید.

 

• شپشک های آردآلود می توانند مشکلاتی ایجاد کنند، بنابراین مراقب حشراتی باشید که مانند لکه های سفید و کرکی در سطح زیرین برگ ها هستند. آنها را با یک پارچه مرطوب یا غنچه پنبه ای که در یک حشره کش حاوی اسیدهای چرب یا روغن های گیاهی آغشته شده است پاک کنید.

 

• کنه های عنکبوتی نیز می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. مواظب تارهای ریز روی برگ ها و ساقه ها و لکه دار شدن در سطح بالایی برگ ها باشید. با استفاده از ذره بین، کنه ها و تخم ها را در سطح زیرین برگ ها جستجو کنید. آنها در شرایط گرم و خشک رشد می کنند، بنابراین با مه پاش گیاهان با آب ولرم و کاسه های آب ایستاده روی نیمکت های بین گیاهان، گردش هوا را بهبود بخشید و سطح رطوبت را افزایش دهید.

 

شرایط نگهداری از گل سینگونیوم

طرز نگهداری گل سینگونیوم

 

مزایای رشد سینگونیوم:

تصفیه هوا: سینگونیوم ها برای حذف آلاینده ها از هوا شناخته شده اند و آنها را برای خانه ها و ادارات ایده آل می کند.

 

نگهداری کم: مراقبت از آنها نسبتاً آسان است و آنها را انتخاب خوبی برای افراد پرمشغله می کند.

 

همه کاره: آنها را می توان به عنوان گیاهان دنباله دار، تاک های بالا رونده یا حتی به عنوان درختان بونسای پرورش داد.

 

شاخ و برگ های زیبا: برگ های رنگارنگ و طرح دار آن ها حس زیبایی را به هر فضایی می بخشد.

 

با مراقبت مناسب، سینگونیوم های شما رشد می کنند و سال ها لذت را برای شما فراهم می کنند. با رعایت نکات این راهنما، می توانید اطمینان حاصل کنید که گیاهانتان سالم و زیبا رشد می کنند.

 

نتیجه گیری :

سینگونیوم گیاهی زیبا و مقاوم است که می تواند به خوبی در آپارتمان نگهداری شود. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید این گیاه را به خوبی پرورش دهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------