روش نگهداری و تکثیر سانسوریا ابلق و سبزسانسوریا لب طلایی بلند

روش نگهداری و تکثیر سانسوریا ابلق و سبز

 

شرایط نگهداری و پرورش سانسوریا ابلق و سبز

در این مقاله از بیتوته، با نحوه پرورش، نگهداری و تکثیر گل سانسوریا آشنا می شوید. سانسوریا، گیاهی زیبا و مقاوم با برگ های شمشیر مانند، انتخابی ایده آل برای آپارتمان ها و افراد مبتدی در نگهداری گیاهان است. این گیاه به دلیل نیاز نوری کم، آبیاری آسان و مقاومت به آفات و بیماری ها، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

نحوه رشد و مراقبت از سانسوریا

گیاه سانسوریا که به آن زبان مادرشوهر و گیاه مار نیز می گویند، یک گیاه آپارتمانی محبوب و مقاوم با برگ های سفت و شمشیر مانند است. این در انواع مختلف موجود است که بسیاری از آنها دارای برگ های نواری سبز یا راه راه با حاشیه زرد یا کرم هستند.

 

این گیاه آپارتمانی جذاب و با قابلیت رشد آسان، خشکی و نور کم را تحمل می کند و آن را به گزینه ای مناسب برای فضاهایی مانند دفاتر تبدیل می کند.

 

شرایط مراقبت از گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا یک انتخاب بسیار مناسب برای مبتدیان است، زیرا قابلیت تحمل یک طیف گسترده از شرایط رشد را داراست. وقتی این گیاه در داخل خانه کاشته می شود، به دلیل نیاز کم به مراقبت، جذابیت تزئینی به آن اضافه می کند.

 

  بیشتر بخوانید: نگهداری گل دراسنا 

 

سبک :

گیاهان سانسوریا با 8 تا 10 ساعت نور غیر مستقیم خورشید یا چند ساعت نور مستقیم خورشید در اوایل صبح بهترین رشد را دارند. نور مستقیم بیش از حد باعث سوختگی گیاه و آسیب رساندن به برگ های آن می شود. گیاهان سانسوریا مقداری سایه را تحمل می کنند، اما کمبود نور می تواند رشد را متوقف کند و رنگ گیاه را رقیق کند.

 

خاک :

به عنوان یک گیاه آپارتمانی، گیاهان سانسوریا ترجیح می دهد خاک گلدان با ساختاری محکم و زهکشی خوب استفاده شود. آن ها در خاک های شنی به خوبی رشد می کنند که باعث می شود خاک همه منظوره گلدان کاکتوس انتخاب خوبی باشد. از مخلوط های خاکی که حاوی درصد بالایی ذغال سنگ نارس هستند، که می تواند آب زیادی را در خود نگه دارد، خودداری کنید.

 

آب :

گیاه سانسوریا خود را زمانی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک شد، حتماً آبیاری عمیق انجام دهید. در طول زمستان، مخلوط خاک گیاه را هر دو هفته یا بیشتر بررسی کنید - ممکن است گیاه فقط یک بار در ماه نیاز به آبیاری داشته باشد. اگر متوجه شدید برگ های آن شکننده و خشک هستند، بلافاصله آبیاری کنید.

 

به خاطر داشته باشید که آبیاری بیش از حد سریعترین راه برای از بین بردن گیاه سانسوریا است. آب زیاد یا نشستن گیاه در آب باعث پوسیدگی ریشه می شود. زرد شدن برگها نشانه اولیه آبیاری بیش از حد است.

 

سانسوریا دور طلایی

مکان مناسب برای گل سانسوریا

 

دما و رطوبت :

گیاهان سانسوریا در دمای گرم بین 70 درجه فارنهایت تا 90 درجه فارنهایت بهترین رشد را دارند. گیاهان را از هوای سرد دور نگه دارید.

 

آنها سرما را تحمل نمی کنند و قرار گرفتن طولانی مدت در دمای کمتر از 50 درجه فارنهایت می تواند گیاه را از بین ببرد. آنها با میانگین رطوبت خانگی بین 30 تا 50 درصد خوب عمل خواهند کرد.

 

کود :

گیاه سانسوریا خود را یک بار در بهار و یک بار در اواسط تابستان با کود متعادل و آهسته رهش 10-10-10 رقیق شده تا نصف قدرت تغذیه کنید. در زمستان کود ندهید.

 

انواع گیاه سانسوریا

Dracaena trifasciata  'Hahnii': گیاه سانسوریا لانه پرنده نیز نامیده می شود، 'Hahnii' تنها شش اینچ رشد می کند.

 

Dracaena angolensi : این گیاه سانسوریا استوانه ای دارای برگ های گرد و سفت چند فوتی است. از یک تاج مرکزی به سمت بیرون قوس می شود.

 

Dracaena trifasciata  'Laurentii': این رقم رنگارنگ دارای حاشیه برگ های زرد مایل به کرم است.

 

Dracaena trifasciata ' Twisted Sister': برگ های پیچ خورده دارای نوارهای افقی با لبه های رنگارنگ زرد هستند. قد آن به 15 اینچ می رسد.

 

Dracaena trifasciata "احساس Bantel": برگها باریک با نوارهای عمودی سفید در این گونه بلند سه فوتی هستند.

 

Dracaena pearsonii: گاهی اوقات به آن علف کرگدن نیز گفته می شود، این گیاه دارای برگ های شاداب به رنگ قرمز است و ارتفاع آن تا 12 اینچ می رسد.

 

چگونه سانسوریا را ابلق کنیم

انواع مختلف گیاه سانسوریا

 

چگونه یک گل سانسوریا را تکثیر کنیم ؟

گیاه سانسوریا خود را در بهار یا تابستان با قلمه زدن یا تقسیم زمانی که گیاهان حداقل چهار اینچ قد دارند تکثیر کنید. شاخه های جدیدی که ظاهر می شوند نیز می توانند به طور مستقل گلدان شوند. در اینجا نحوه تکثیر گیاه سانسوریا آورده شده است.

 

نحوه تکثیر گیاه سانسوریا بر اساس تقسیم بندی :

• یک چاقوی تمیز تیز، یک گلدان تمیز و خاک گلدانی که برای رشد کاکتوس ها و ساکولنت ها طراحی شده است جمع آوری کنید.

 

• گیاه را از گلدان خارج کرده و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. خاک را از ساختار ریشه یا ریزوم پاک کنید.

 

• با استفاده از چاقو گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید و ریشه های هر قسمت را بدون تغییر نگه دارید.

 

• بخش ها را دوباره در گلدان های تمیز پر از خاک گلدان بکارید.

• گیاه را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.

 

• انشعاب ها یا توله ها، بچه گیاهانی هستند که از خاک بیرون می آیند. دستورالعمل های تقسیم ریشه را دنبال کنید تا توله ها را بردارید و هر کدام را در گلدان خود دوباره بکارید.

 

چگونه گیاهان سبز را ابلق کنیم

تکثیر گل سانسوریا ابلق و سبز

 

نحوه تکثیر گیاه سانسوریا از قلمه برگ :

• از یک ابزار برش استریل برای جدا کردن یک برگ بلند و سالم در پایه آن استفاده کنید.

• انتهای بریده شده برگ را در یک شیشه تمیز آب فرو کنید و شیشه را در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید. یا اجازه دهید انتهای بریده شده به مدت 24 ساعت به حالت پینه در بیاید و سپس آن را تا انتها برش دهید.

 

• هنگام استفاده از روش ریشه زایی آب، هر دو هفته یکبار آب را تازه کنید.

• ریشه ها در عرض یک تا چهار ماه رشد می کنند. هنگامی که طول آنها به یک اینچ رسید، قلمه را در مخلوط گلدان کاکتوس بکارید.

• آبیاری کنید و در محلی با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید.

 

سانسوریا لبه طلایی,تکثیر سانسوریا

نحوه تکثیر گیاه سانسوریا از قلمه برگ

 

نحوه هرس سانسوریا :

برای تشویق رشد جدید، گیاهان سانسوریا را در طول فصل رشد هرس کنید. برای کنترل ارتفاع، برگ های بلندتر را در مرز خاک با یک ابزار برش استریل حذف کنید. برگ های آسیب دیده را می توان در هر زمانی حذف کرد، با این حال، هرس در زمستان ممکن است باعث استرس شود.

 

گردگیری گیاه سانسوریا :

برگ های گیاه سانسوریا باید به طور مرتب گردگیری شود. گرد و غبار مانع از توانایی گیاه برای دیدن خورشید و فتوسنتز می شود. از یک پارچه میکروفیبر (خیس یا کمی مرطوب) استفاده کنید تا جلو و پشت هر نیزه را با دقت پاک کنید.

 

تعویض گلدان گیاه سانسوریا :

گیاه سانسوریا خود را هر سه تا پنج سال یکبار یا زمانی که می بینید ریشه ها از سوراخ های ته گلدان رشد می کنند، دوباره تعویض کنید. علائم دیگری که نشان می دهد گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد تخلیه سریع آب، پر شدن ریشه تمام ظرف یا توقف رشد و ظاهری کسل کننده است.

 

نوع گلدان :

گیاهان سانسوریا گلدان های پهن و کم عمق با سوراخ های زهکشی فراوان را ترجیح می دهند. قطر گلدان باید تقریباً دو برابر اندازه توپ ریشه باشد. گلدان محکمی را انتخاب کنید که از سرامیک، سفال یا خاک رس ساخته شده باشد، زیرا ریشه های آن قوی است و می توانند باعث ترک گلدان شوند و گلدان های پلاستیکی را بشکنند. گلدان های تراکوتا رطوبت اضافی را از بین می برند که می تواند به جلوگیری از آبیاری بیش از حد کمک کند.

 

چه زمانی باید گلدان تعویض شود ؟

زمانی که ریشه ها بیش از حد شلوغ می شوند یا گیاه از گلدان اصلی خود بیشتر می شود، زمان آن فرا رسیده است که دوباره در ظرفی دو اینچ پهن تر گلکاری کنید. بهترین زمان برای گلکاری در بهار است. هنگام تعویض گلدان مجدد گیاه سانسوریا ، آن را در همان سطحی که در گلدان اصلی بود قرار دهید.

 

سانسوریا لبه زرد

بهترین زمان تعویض گلدان سانسوریا زمانی است که ریشه ها از زیر گلدان بیرون آمده باشند

 

چگونه گل سانسوریا را شکوفا کنیم ؟

دادن نور خورشید کافی به گیاه و اجازه دادن به ریشه در آن می تواند گیاه سانسوریا شما را تشویق کند تا در داخل خانه شکوفا شود، اگرچه گیاهان سانسوریا که به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند به ندرت گل می دهند.

 

آنها می توانند گل های ظریف، کرمی مایل به سفید و لوله ای شکل در زمانی که شرایط رشد ایده آل است تولید کنند. گلهای شب شکوفه معطر هستند و از نظر ظاهری شبیه به نیلوفر هستند.

 

حتما مدلی را انتخاب کنید که شکوفا شود، زیرا همه گونه های گیاه سانسوریا گل نمی دهند.

 

زمستان گذرانی :

گیاهان سانسوریا دمای کمتر از 50 درجه فارنهایت را تحمل نمی کنند. اگر گیاه را در فضای باز پرورش می دهید، آن را به داخل خانه بیاورید و آن را در مکانی گرم نگهداری کنید که از بادهای سرد محافظت شود. با ورود گیاه به خواب زمستانی، آبیاری را کاهش دهید و اجازه دهید قبل از آبیاری خاک کاملا خشک شود.

 

عکس پاجوش سانسوریا ابلق

شکوفا شدن گل سانسوریا

 

آفات رایج سانسوریا :

گیاهان سانسوریا نسبت به آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند فلس، گربه، کنه عنکبوتی، شته، شپشک آردآلود و مگس سفید حساس هستند. اکثر آنها را می توان با دست یا با اسپری ملایم آب برداشت. هجوم آفات را با روغن چریش درمان کنید.

 

مشکلات رایج با گیاه سانسوریا :

گیاهان سانسوریا یکی از ساده ترین گیاهان برای نگهداری هستند و می توانند سال ها دوام بیاورند. بیشتر مشکلات ناشی از آبیاری بیش از حد است که می تواند منجر به عفونت قارچی و پوسیدگی ریشه شود.

 

خاک بدبو

وقتی خاک بوی بدی پیدا می کند، گیاه احتمالاً دچار پوسیدگی ریشه می شود. گیاه را از گلدانش خارج کنید و ریشه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا می توان آن را نجات داد. ریشه ها و برگ های قهوه ای رنگی را جدا کنید، سپس قسمت سالم ریزوم را دوباره جابجا کنید.

 

برگ های زرد یا قهوه ای

برگ های گیاه سانسوریا سالم سبز با لبه های کرم، زرد یا سفید است. برگ های زرد یا قهوه ای نشان دهنده آبیاری بیش از حد، آفات یا پوسیدگی ریشه است. با رعایت یک برنامه آبیاری مناسب فقط زمانی که خاک خشک است از این شرایط اجتناب کنید.

 

پیچاندن برگ ها

تریپس یک آفت رایج است که می تواند باعث پیچ خوردن برگ ها شود. برگ های آسیب دیده را جدا کنید و روی گیاه را با روغن چریش اسپری کنید تا از این آفات ریز جلوگیری کنید.

 

افتادن برگ ها

برگ های گیاه سانسوریا سالم به سمت بالا رشد می کنند و به حالت ایستاده می ایستند، اما آب زیاد، نور ناکافی یا مواد ضعیف گلدان می تواند باعث افتادگی یا ریزش برگ ها شود. گیاه را به مکان روشن تری منتقل کنید، دفعات آبیاری را کاهش دهید و خاک را با مخلوطی جایگزین کنید که زهکشی بهتری داشته باشد.

 

فواید گیاهان سانسوریا :

داشتن گیاه سانسوریا فواید زیادی دارد. این یک راه آسان و کاربردی برای شروع به دست آوردن انگشت شست سبز شما است. در اینجا برخی از بهترین جنبه های داشتن گیاه سانسوریا آورده شده است.

 

• نگهداری آسان و اولین گیاه عالی برای باغبانان تازه کار

• شکل منحصر به فرد، ارتفاع و علاقه به مجموعه گیاهان آپارتمانی را افزایش می دهد

• با شرایط نوری مختلف سازگار است و محیط های کم نور را تحمل می کند

• گیاه بخشنده و تقریباً نابود نشدنی است

• عادت رشد فشرده در فضاهای کوچک دارد

• مقاوم در برابر خشکسالی

 

سوالات متداول

چرا به آن گیاه ماری می گویند؟

گیاه سانسوریا نام خود را به دلیل شباهت برگهای بلند و نازک آن با خطوط مشخص و سایر علائم به برخی از انواع مارها به خود اختصاص داده است.

 

گیاه سانسوریا چقدر سریع رشد می کند؟

گیاهان سانسوریا دیر رشد می کنند. تغییرات فصلی رشد را تحریک می کند، بنابراین قرار دادن گیاهان در یک مکان سایه یا نیمه سایه در فضای باز در تابستان اغلب رشد را افزایش می دهد.

 

گیاه سانسوریا چقدر عمر می کند؟

طول عمر متوسط ​​یک گیاه سانسوریا پنج تا ده سال است. با این حال، آنها می توانند تا 25 سال یا بیشتر زندگی کنند.

 

تفاوت بین مارهای ناساویا و دراسنا تریفاسیاتا چیست؟

اگرچه مارهای ناساویا و دراسنا تریفاسیاتا هر دو گیاه سانسوریا نامیده می شوند، اما این دو ربطی به هم ندارند. Nassauvia serpens درختچه ای چند ساله از خانواده ستاره ها است که بومی جزایر فالکلند است.

 

گیاهان سانسوریا چقدر بزرگ می شوند؟

گیاهان سانسوریا وقتی در داخل خانه رشد می کنند می توانند تا حدود سه فوت رشد کنند.

 

چگونه گیاهان سانسوریا سبز را ابلق کنیم ؟

تبدیل سانسوریا سبز به ابلق به طور قطعی و مطمئن امکان‌پذیر نیست.

 

چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز میشود ؟

نور نامناسب

تغذیه نامناسب

عوامل ژنتیکی

 

نتیجه گیری:

سانسوریا گیاهی زیبا، مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن آسان است. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید به راحتی از این گیاه زیبا در منزل یا محل کار خود نگهداری کنید و از زیبایی و فواید آن بهره مند شوید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------