پسته ایرانیپسته ایرانی,انواع پسته ایرانی,مغز پسته ایرانی

 تقويت عمومى بدن با مغز پسته ایرانی

 

آشنایی با انواع پسته ایرانی

 پسته ایرانی پیستاکیاورا (Pistacia vera) به شکل جنگلهای انبوه در شمال شرقی ایران دیده می‌شود. از گسترده ترين و معروف ترين انواع پسته ایرانی، پسته فندقی و همچنین درشت ترين پسته ایرانی، پسته كله قوچى مى باشد.

ريشه زائى درخت پسته ایرانی:
ریشه درخت پسته ایرانی به صورت محورى و عمودى است و تا عمق بيش از دو متر داخل خاك فرو مى رود. قدرت توليد ريشه فرعى در درخت پسته ایرانی خيلى ضعيف است و هر گاه انتهاى ريشه اصلى قطع شود درخت پسته خشك شده و از بين مى رود. درخت پسته ایرانی عادت به رشد عمودى دارد. مبدأ درختان پسته محدوده اى در قلمرو ايران بوده است.

 

روش تكثير پسته ایرانی,درخت پسته,پسته ایرانی

 در گذشته پسته ايرانی به روش سنتى پوست گيرى، خندان و خشك مى گرديد


پسته ایرانی دانه اى كه خندان به بار مى آيد:
روش تكثير پسته ایرانی از طريق كاشت دانه و ايجاد نهال است و پسته گياهى است كه از ديرباز در ايران كشت و پرورش داده شده است.

 

روش هاى مختلف كاشت نهال پسته ایرانی شامل:
o    كاشت در زمين اصلى
o    كاشت در خزانه
o    كاشت در كيسه هاى پلاستيكى و...

پسته ايرانی به روش سنتى تا به امروز:
در گذشته پسته ايرانی به روش سنتى پوست گيرى، خندان و خشك مى گرديد ولى در حال حاضر در كارگاه ها و كارخانه ها به صورت كاملا مكانيزه انجام مى گردد.

تقويت عمومى بدن با مغز پسته ایرانی:
مغز پسته كه قسمت خوراكى پسته را تشكيل مى دهد به رنگ سبز با پوسته ظريف قهوه اى كم رنگ است كه احتياج به برداشتن اين پوسته قبل از خوردن نمى باشد.


مغز پسته داراى طبيعت گرم مى باشد و به عنوان يكى از خوراكى هاى مطبوع و مفيد و نيرو بخش از زمان هاى دور مورد استفاده انسان قرار گرفته و بعدها در تركيب بعضى خوراكى ها وارد شده است. مغز پسته براى تقويت عمومى بدن تجويز شده و به عنوان يك ماده مولد خون و محرك نيروهاى فعال بدن معرفى شده است.

 

مغز پسته,پسته ایرانی,انواع پسته ایرانی

 پسته اوحدى از معروف ترين نوع پسته ایرانی محسوب میشود


خانواده پسته ایرانی!
پسته اوحدى: يكى از گسترده ترين و معروف ترين انواع پسته ایرانی محسوب مى شود كه شكل فندق را دارد و آن را پسته فندقی نيز مى گويند.


پسته كله قوچى: درشت ترين نوع پسته ایرانی مى باشد و بيشترين شهرت آن به خاطر اندازه ظاهرى آن است.


پسته احمد آقايى: اين نوع پسته علاوه بر درشتى و اندازه آن از نظر داشتن طعم با ساير پسته ها متفاوت بوده و داراى شكل بادامى است.


پسته اكبرى: مشخصه اين نوع پسته شكل بادامى كشيده و درشت مى باشد.


پسته قزوينى: اين نوع از پسته ایرانی داراى مغز سبز بوده و عمدتا به صورت مغز به فروش مى رسد و بيشتر در شيرينى پزى از آن استفاده مى شود.


مغز پسته: مغز پسته كه عمدتا از پسته هاى دهن بسته تهيه مى گردد و در صنايع شيرينى پزى، بستنى، شكلات سازى و ساير مواد غذايى استفاده مى گردد. مغز پسته داراى چند درجه است: سبز خيلى تيره، سبز تيره، سبز روشن و سبز خيلى روشن.

منبع: PersiansAreNotArabs.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------