اندرس سیلیوس: جستجو در جهان مواد پیشرفته از دریچه شیمی کوانتومی زندگی‌نامه آندرس سلسیوس

زندگی‌نامه آندرس سلسیوس

 

 معرفی زندگی و دستاوردهای علمی آندرس سلسیوس

آندرس سلسیوس، دانشمند سوئدی معروفی است که به دلیل کشف مقیاس دمایی که امروزه به نام او مشهور است، شهرت فراوانی پیدا کرده است. وی در زمینه‌های فیزیک، فلک، زیست‌شناسی، شیمی و کشاورزی تحقیقات فراوانی انجام داده است. سلسیوس به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشمندان سوئدی در تاریخ علم شناخته می‌شود و تحقیقات گسترده‌اش در بسیاری از زمینه‌های علمی به پیشرفت علم و فناوری کمک کرده است. در سایت بیتوته نگاهی به زندگی این دانشمند بزرگ می  اندازیم.

زندگی‌نامه و تحصیلات آندره سلسیوس

آندرس سلسیوس، ستاره شناس و فیزیکدان سوئدی بود که بیشتر به خاطر توسعه مقیاس دمایی سانتیگراد که امروزه به طور گسترده استفاده می شود، شناخته شده است. او در 27 نوامبر 1701 در اوپسالا، سوئد، در خانواده ای دانشمند به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش هر دو از ریاضیدانان و ستاره شناسان مشهور بودند و عمویش استاد گیاه شناسی بود.

 

 تحصیلات آندرس سلسیوس

تحصیلات آندرس سلسیوس

 

سلسیوس تحصیلات خود را در دانشگاه اوپسالا گذراند و در آنجا زیر نظر پدرش نجوم خواند. در گرد سال 1730 به عنوان استاد نجوم در دانشگاه اوپسالا منصوب شد و تا زمان مرگش در این سمت بود.

 

یکی از کمک های عمده سلسیوس به علم، توسعه مقیاس درجه حرارت سلسیوس بود که به نام او نامگذاری شده است. مقیاس سلسیوس دما را بر اساس نقطه انجماد و جوش آب اندازه گیری می کند که 0 درجه سانتی گراد نقطه انجماد و 100 درجه سانتی گراد نقطه جوش است. این مقیاس به طور گسترده در سراسر جهان از جمله در تحقیقات علمی، پیش بینی آب و هوا و زندگی روزمره استفاده می شود.

 

سلسیوس علاوه بر کار بر روی مقیاس های دما، تحقیقاتی در زمینه نجوم و فیزیک نیز انجام داد. او کمک های مهمی به مطالعه شفق قطبی یا شفق های شمالی کرد و او اولین کسی بود که پیشنهاد کرد که مغناطیس زمین ممکن است مسئول این پدیده باشد.

 

 کتاب های آندرس سلسیوس

کتاب های آندرس سلسیوس

 

کتاب های آندرس سلسیوس

آندرس سلسیوس که در قرن هجدهم میلادی زندگی کرد، بیشتر به عنوان یک دانشمند فیزیک‌دان و نجوم شناس شناخته می‌شود و کتاب‌های بسیاری در این زمینه نوشته است، اما متأسفانه تنها چند کتاب از او به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است و این کتاب‌ها نیز بعضاً به صورت ترجمه از زبان سوئدی منتشر شده‌اند. در زیر به برخی از کتاب‌های مهم سلسیوس اشاره خواهیم کرد:

 

۱. "Observationer om twänne nya Lufthål, en på Solen och en på Saturni..." (مشاهدات در مورد دو تپه‌ی جدید در هوا، یکی روی خورشید و دیگری روی زحل)

 

۲. "Nova Methodus distantiam solis a terra determinandi" (روش جدید تعیین فاصلهٔ خورشید تا زمین)

 

۳. "De observationibus pro figura telluris determinanda" (دربارهٔ مشاهدات برای تعیین شکل زمین)

 

۴. "Öfversigt af några vid Upsala Observatorium på höga höjder gjorda meteorologiska observationer" (مروری بر برخی از مشاهدات هواشناسی در دیدگاه اوپسالا در ارتفاعات بالا)

 

متأسفانه، بسیاری از کتاب‌های آندرس سلسیوس در طول زمان از بین رفته‌اند و به دلیل قدمت آن‌ها، نسخه‌های اصلی آن‌ها در بعضی از موارد در دسترس نیستند. با این حال، کتاب‌هایی که ذکر شد، نشان می‌دهند که سلسیوس در زمینه‌های فیزیک، فلک، و هواشناسی تحقیقات فراوانی انجام داده است

 

 فعالیت های آندرس سلسیوس

فعالیت های دیگر آندرس سلسیوس

 

فعالیت های دیگر آندرس سلسیوس 

 او در زمینهٔ دیگری نیز فعالیت داشت. علاوه بر فیزیک و فلک، وی به بررسی مسائل مربوط به طبیعت، جغرافیا، و سایر حوزه‌های علمی دیگر نیز پرداخت.

 

او به بررسی موضوعات مختلفی در زمینهٔ زیست‌شناسی، شیمی، و ریاضیات نیز پرداخت. به عنوان مثال، وی مطالعات مربوط به آب و هوا را در محدودهٔ سوئد انجام داد. وی همچنین به بررسی حرکت اجرام آسمانی و تأثیر آن‌ها بر زمین پرداخت.

 

علاوه بر این، سلسیوس به مطالعهٔ موضوعات مربوط به کشاورزی و دامداری نیز پرداخت. وی به پژوهش در زمینهٔ کشت و کار و بهینه‌سازی تولید محصولات کشاورزی پرداخت و به بررسی موضوعات مربوط به بهبود کیفیت خاک و آب مصرفی نیز پرداخت.

 

به طور کلی، او یک دانشمند چندگانه بود که در زمینهٔ علوم مختلف به پژوهش و تحقیق پرداخت و به دستاوردهای علمی مهمی در حوزهٔ های مختلف دست یافت.

 

 

 فعالیت های فلسفه آندرس سلسیوس

فعالیت آندرس سلسیوس در زمینهٔ فلسفه

 

 فعالیت آندرس سلسیوس در زمینهٔ فلسفه

آندرس سلسیوس در عین حال که یک دانشمند فیزیک‌دان و نجوم شناس بود، به بررسی موضوعات فلسفی نیز پرداخت. او به طور خاص با فلسفهٔ طبیعی و مسائل مرتبط با آن سر و کار داشت. سلسیوس ایده‌های خود را در این زمینه در مقالات و نامه‌هایی که به دوستان و همکارانش ارسال می‌کرد، بیان می‌کرد.

 

در این زمینه، او از دیدگاه اصولی‌ترین بودن افکار خود مطرح کرد. به عنوان مثال، او باور داشت که برای دستیابی به دانش درست و صحیح، باید از تجربه و تجزیه و تحلیل دقیق آن استفاده کرد. او همچنین به بحث دربارهٔ ارتباط بین ذهن و جسم پرداخت و باور داشت که ذهن و بدن دو جنبهٔ متفاوت از واقعیت هستند.

 

همچنین، در نامه‌های خود، سلسیوس به بررسی موضوعاتی مثل آزادی اراده، مسئلهٔ خیر و شر، و واجب بودن توجه به خداوند در زندگی انسان‌ها پرداخت.

 

از آثار مهم سلسیوس در زمینهٔ فلسفه می‌توان به "Epistola ad Cramerum de Analysi Aquarum" (نامه‌ای به کرامر در مورد تجزیه آب) و "De figura telluris determinata" (دربارهٔ تعیین شکل زمین) اشاره کرد که در این کتاب‌ها او به بررسی موضوعات فلسفی و علمی مختلف پرداخته است.

  

 

فعالیت های فلسفه آندرس سلسیوس

فعالیت های فلسفه آندرس سلسیوس

 

سلسیوس عضو آکادمی سلطنتی علوم سوئد و انجمن سلطنتی لندن بود و در طول زندگی خود افتخارات زیادی دریافت کرد. او در 25 آوریل 1744 در اوپسالا سوئد در سن 42 سالگی درگذشت.

 

آندرس سلسیوس،فعالیت های فلسفه آندرس سلسیوس،مقیاس دمای سلسیوس

فعالیت آندرس سلسیوس 

 

سوالات متداول  

به چه دلیل آندرس سلسیوس معروف است؟

سلسیوس به دلیل کشف مقیاس دمای سلسیوس که امروزه در سراسر جهان به کار می‌رود و همچنین به تعیین شکل زمین و مقدار شدت جاذبهٔ زمین در سوئد و نروژ شناخته می‌شود

 

 کدام مقیاس به نام آندرس سلسیوس شناخته می‌شود؟

مقیاس دمای سلسیوس که در سال 1742 توسط آندرس سلسیوس ابداع شد و به دلیل سادگی و کاربردی بودن، به طور گسترده در سراسر جهان به کار گرفته می‌شود.

 

آیا سلسیوس به تحقیق دربارهٔ بیماری‌ها و درمان آن‌ها نیز پرداخته است؟

بله، آندرس سلسیوس به بررسی موضوعات مرتبط با بیماری‌ها و درمان آن‌ها نیز پرداخته است. او به بررسی موضوعاتی مانند طب سنتی و گیاهان دارویی می‌پرداخت و به تحقیق دربارهٔ خواص دارویی گیاهان و روش‌های درمان بیماری‌ها با استفاده از آن‌ها پرداخته است. همچنین، او به بحث دربارهٔ تغذیه سالم و رژیم‌های غذایی مختلف پرداخته و به تحقیق دربارهٔ تأثیر غذا بر سلامتی بدن پرداخته است. با این حال، باید توجه داشت که تحقیقات سلسیوس در این زمینه‌ها به صورت محدود بوده و اصلی‌ترین تمرکز او بر روی فیزیک، فلک، زیست‌شناسی، کشت و کار و دامداری بوده است.

 

سخن نهایی:

به طور کلی، آندرس سلسیوس یک ستاره شناس و فیزیکدان بسیار ماهر بود که سهم قابل توجهی در زمینه های اندازه گیری دما، نجوم و فیزیک داشت. میراث او امروزه با استفاده از مقیاس دمایی درجه سانتیگراد که نام او را یدک می‌کشد، زنده است.

 

 گرد آوری:بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------