زندگی نامه آندره ماری آمپر فیزیکدان و ریاضیدان فرانسویآمپر و علم فیزیک, آرامگاه آندره ماری آمپر, آندره ماری آمپر

تصویری از آندره ماری آمپر در جوانی 

 

زندگی نامه و عکس های آندره ماری آمپر فیزیکدان فرانسوی 

آندره ماری آمپر فیزیکدان و ریاضیدان فرانسوی بود که یکی از بنیانگذاران علم الکترومغناطیس کلاسیک است. از او می توان آن به عنوان " پدر الکترودینامیک" یاد کرد. او همچنین مخترع برنامه های کاربردی متعددی مانند شیر برقی (اصطلاحی است که توسط او ابداع شده است) و تلگراف الکتریکی است. آمپر به عنوان یک نویسنده خودکار عضو آکادمی علوم فرانسه و استاد در پلی تکنیک اکول و کالج فرانسه بود.

اوایل زندگی آندره ماری آمپر

آندره ماری آمپر در 20 ژانویه 1775  به عنوان پسر ژان ژاک آمپر ، تاجر مرفه و ژان آنتوانت دسوتیرس-سارسی آمپر در دوران اوج روشنگری فرانسه متولد شد. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در ملک خانوادگی خود در نزدیکی لیون گذراند. 

 

تاثیر پدر آمپر در زندگی آینده او

ژان ژاک آمپر ، بازرگان موفقی بود که نظریه های آموزش و پرورش (همانطور که در رساله او بیان شده است) اساس آموزش آمپر بود. روسو معتقد بود که پسران جوان باید از تحصیل رسمی خودداری کنند و در عوض "آموزش مستقیم از طبیعت" را دنبال کنند. پدر آمپر این ایده آل را با اجازه دادن به پسرش برای آموزش خود در دیوارهای کتابخانه مجهز خود تحقق بخشید. 

 

در نتیجه شاهکارهای روشنگری فرانسوی مانند ژرژ-لوئیس لکلرک  و دانشنامه دنیس دیدرو و ژان لو رند دالامبر (مجلدات اضافه شده بین 1751 تا 1772) تبدیل به استادان مدرسه آمپیر شدند. با این حال] آمپر جوان به زودی درسهای لاتین خود را از سر گرفت و به او این امکان را داد که بر آثار لئون هارد اولر و دانیل برنولی تسلط داشته باشد. 

 

تاثیر انقلاب فرانسه در زندگی آندره ماری آمپر

علاوه بر این ، آمپر از دسترسی به جدیدترین کتابها برای آموزش ریاضیات پیشرفته در سن 12 سالگی استفاده کرد. در زندگی بعدی آمپر ادعا کرد که در هجده سالگی به همان اندازه که می دانست از ریاضیات و علوم می داند ، اما به عنوان یک چندوجهی ، خواندن شامل تاریخ ، سفرها ، شعر ، فلسفه و علوم طبیعی بود. مادرش یک کاتولیک معتقد بود ، بنابراین آمپر نیز همراه با علم روشنگری به ایمان کاتولیک راه یافت. 

 

کشته شدن پدر آمپر

انقلاب فرانسه (99-1789) که در دوران جوانی او آغاز شد نیز در زندگی او تأثیرگذار بود: پدر آمپر توسط دولت انقلابی جدید به خدمت عمومی فراخوانده شد ،  به عنوان قاضی صلح در شهر کوچکی در نزدیکی لیون. هنگامی که جناح ژاکوبین در سال 1792 کنترل دولت انقلاب را در دست گرفت ، پدرش ژان ژاک آمپر در برابر جزر و مد سیاسی جدید مقاومت کرد و او در 24 نوامبر 1793 در قالب پاکسازی های دوره ژاکوبین، در آن دوره زیر تیغ گیوتین کشته شد.

 

زندگی مشترک آندره ماری آمپر

در سال 1796 آمپر با جولی کارون آشنا شد و در سال 1799 آنها ازدواج کردند. آندره ماری آمپر اولین شغل عادی خود را در سال 1799 به عنوان معلم ریاضیات انجام داد ، که به او امنیت مالی داد تا سال آینده با کارون، مادر اولین فرزندش ، ژان ژاک (به نام پدرش) ازدواج کند. (ژان ژاک آمپر سرانجام به عنوان یک محقق زبان به شهرت خود رسید.)

 

تصویری از آندره ماری آمپر, آندره ماری آمپر فیزیکدان فرانسوی, بیوگرافی آندره ماری آمپر

زندگی شخصی آمپر تاثیر به سزایی در زندگی حرفه ای او داشت

 

بلوغ آمپر با گذار به رژیم ناپلئونی در فرانسه مطابقت داشت و پدر و معلم جوان فرصتهای جدیدی برای موفقیت در ساختارهای تکنوکرات مورد علاقه فرانسه جدید یافتند. کنسول اول در سال 1802 آمپر به عنوان پروفسور فیزیک و شیمی منصوب شد و همسر بیمار و پسر نوزادش ژان ژاک آنتوان آمپر را در لیون ترک کرد. او از وقت خود در بورگ برای تحقیق در زمینه ریاضیات استفاده کرد و"ملاحظاتی در مورد نظریه ریاضی بازی ها" که رساله ای در مورد احتمالات ریاضی بود را در 1803 به آکادمی علوم پاریس ارسال کرد.

 

آندره ماری آمپر در حرفه تدریس

پس از مرگ همسرش در ژوئیه 1803 ، آمپر به پاریس نقل مکان کرد ، جایی که در سال 1804 پست تدریس را دوباره آغاز کرد. علیرغم نداشتن مدارک رسمی ، آمپر در سال 1809 به عنوان استاد ریاضیات در مدرسه منصوب شد. همچنین آمپر در سالهای 1819 و 1820 در این مدرسه مشغول به تحصیل بود.

 

در سال 1819 و 1820 رشته های فلسفه و نجوم به ترتیب در دانشگاه پاریس ارائه شد و در سال 1824 به عنوان کرسی معتبر فیزیک تجربی در کالج دو فرانس انتخاب شد. در سال 1814 آمپر برای پیوستن به کلاس ریاضیدانان در موسسه جدید امپریالیستی دعوت شد ، چتری که زیر آن آکادمی علوم اصلاح شده دولتی قرار می گرفت.

 

آمپر در طول سالهای منتهی به انتخابش به آکادمی به انواع مختلفی از تحقیقات علمی پرداخت - نوشتن مقالات و پرداختن به موضوعاتی از ریاضیات و فلسفه تا شیمی و نجوم ، که در بین روشنفکران برجسته علمی آن روز مرسوم بود. 

 

آندره ماری آمپر و همسرش, ماری آمپر, عکس های آندره ماری آمپر

آندره ماری آمپر کاشف شدت جریان است

 

نقش کشف اورستد در فعالیت های آمپر

در سپتامبر 1820، کشف شگفت آور فیزیکدان دانمارکی هانس کریستین اورستد نشان داد که یک سوزن مغناطیسی توسط جریان الکتریکی مجاور منحرف می شود. آمپر شروع به توسعه یک نظریه ریاضی و فیزیکی برای درک رابطه بین الکتریسیته و مغناطیس کرد.

 

 آمپر در ادامه کار آزمایشی او، نشان داد که دو سیم موازی حامل جریان الکتریکی ، بسته به اینکه جریانها به ترتیب در جهتهای یکسان یا مخالف یکدیگر جریان داشته باشند ، یکدیگر را جذب یا دفع می کنند. این پایه و اساس الکترودینامیک را پایه گذاری کرد.

 

استفاده آندره ماری آمپر از ریاضیات

 او همچنین از ریاضیات در تعمیم قوانین فیزیکی از این نتایج تجربی استفاده کرد. مهمترین آنها اصولی بود که قانون آمپر نامیده شد ، که بر اساس آن عمل متقابل دو طول سیم حامل جریان متناسب با طول و شدت جریان آنها است. آمپر نیز همین اصل را در مغناطیس به کار برد و هماهنگی بین قانون خود و قانون عمل مغناطیسی شارل آگوستین دو کولوم ، فیزیکدان فرانسوی را نشان داد. فداکاری و مهارت تکنیک های تجربی ، علم او را در زمینه های نوظهور فیزیک تجربی متصل کرد.

 

آندره ماری آمپر و الکترومغناطیس

آمپر همچنین یک درک فیزیکی از رابطه الکترومغناطیسی ارائه داد و وجود «مولکول الکترودینامیکی» (پیشگام ایده الکترون) را که به عنوان عنصر الکتریکی و مغناطیس عمل می کند ، نظریه پردازی کرد. با استفاده از این توضیح فیزیکی حرکت الکترومغناطیسی ، آمپر یک گزارش فیزیکی از پدیده های الکترومغناطیسی ایجاد کرد که هم از نظر تجربی قابل اثبات بود و هم از نظر ریاضی قابل پیش بینی بود. را منتشر کرد. ، و بعدها به عنوان رساله بنیانگذار آن شناخته شد.

 

تجلیل از آندره ماری آمپر

در سال 1827 آمپر به عنوان عضو خارجی انجمن سلطنتی و در سال 1828 به عنوان عضو خارجی آکادمی علوم سلطنتی سوئد انتخاب شد. احتمالاً بالاترین تقدیر وی توسط جیمز کلرک ماکسول انجام شده که در "رساله الکتریسیته و مغناطیس" خود، آمپر را "نیوتن الکترومغناطیس" نامید. واحد اندازه گیری جریان الکتریکی SI ، آمپر ، به نام آندره ماری آمپر نامگذاری شده است. نام او همچنین یکی از 72 نامی است که بر روی برج ایفل ثبت شده است.

 

آمپر و علم فیزیک, آرامگاه آندره ماری آمپر, آندره ماری آمپر

خدمات ارزشمند آندره ماری آمپر

 

گردآوری: بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------