دانشگاه کالیفرنیا UCLA یکی از برترین دانشگاههای جهاندانشگاه کالیفرنیا

دانشگاه کالیفرنیا UCLA

 

دانشگاه کالیفرنیا مشهور به یوسی‌اِل‌اِی 

دانشگاه کالیفرنیا یوسی‌اِل‌اِی یکی از برترین مؤسسات آموزش عالی در جهان است. در این مقاله از بیتوته به بررسی تاریخچه و اهمیت این دانشگاه می‌پردازیم.

دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس معروف به UCLA یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در منطقه وست‌وود شهر لس‌آنجلس واقع در ایالت کالیفرنیا، آمریکا است. این دانشگاه در سال 1919 تأسیس شده است و اکنون بیش از 337 رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. با پذیرش بیش از 31,600 دانشجو در مقطع کارشناسی و 14,300 دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، این دانشگاه بیشترین تعداد دانشجو را در ایالت کالیفرنیا دارد.

 

تاریخچه دانشگاه کالیفرنیا UCLA:

دانشگاه یوسی‌ال‌ای در سال 1919 تأسیس شده است و به عنوان دومین پردیس دانشگاهی همه‌منظورهٔ نظام دانشگاه کالیفرنیا شناخته می‌شود. این دانشگاه در ابتدا به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در جنوب کالیفرنیا شروع به کار کرد، اما در سال 1927 نام آن به دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس تغییر یافت.

 

دانشگاه کالیفرنیا یوسی‌اِل‌اِی

دانشگاه کالیفرنیا 

 

ساختار دانشگاه کالیفرنیا UCLA:

دانشگاه یوسی‌ال‌ای دارای دانشکده‌های متنوعی است که تحت عناوین مختلف فعالیت می‌کنند. این دانشگاه شامل دانشکده‌های ادبیات و علوم، هنر و معماری، موسیقی هرب آلپرت، مهندسی و علوم پایهٔ هنری ساموئلی، پرستاری، تئاتر، فیلم و تلویزیون، هفت دانشکدهٔ تخصصی و پنج دانشکدهٔ تخصصی علوم بهداشتی است.

 

در سال 2001، تعداد بیش از 5,205,050 دانشجو در دانشگاه یوسی‌ال‌ای ثبت‌نام کرده بودند و این تعداد به طور مداوم در حال افزایش بوده است. در میان دانش‌آموزان این دانشگاه، کریم عبدالجبار، بازیکن بسکتبال مشهور، نیز جای داشته است.

 

ایرانیان دانشگاه کالیفرنیا UCLA

در دوران پهلوی، دانشگاه یوسی‌ال‌ای ارتباطات و تبادلات فرهنگی مهمی با دانشگاه‌های ایرانی داشت. به علاوه، دانشگاه خوارزمی (که در گذشته با نام دانشگاه تربیت معلم شناخته می‌شد) از سال 1974 تا 1979 (1352 تا 1357 هجری خورشیدی) تحت نظر دانشگاه کالیفرنیا بود. در سال 1975، حدود 266 دانشجو ایرانی در دانشگاه کالیفرنیا در حال تحصیل بودند.

 

دانشگاه یوسی‌ال‌ای تاریخچه‌ای بسیار غنی از دانش‌آموختگان برجسته ایرانی دارد. بین این دانش‌آموختگان می‌توان به نام‌هایی چون داریوش مهرجویی، فرخ حجت کاشانی، نسیم پدراد، افشین قطبی، دکتر مهرداد شریف بختیار، تینا پاکروان و کسری رحمتی اشاره کرد. همچنین، پروفسور بهزاد رضوی، که یک استاد برجسته در زمینهٔ الکترونیک آنالوگ جهان است، اکنون به عنوان یکی از اساتید تمام وقت در این دانشگاه فعالیت می‌کند.

 

دانشگاه یوسی‌ال‌ای همچنین هر ساله میزبان فستیوال فیلم ایرانی است، که نشان از تلاش این دانشگاه برای ترویج فرهنگ و هنر ایرانی در جامعهٔ بین‌المللی دارد.

 

تاریخچه دانشگاه کالیفرنیا UCLA

تاریخچه دانشگاه کالیفرنیا UCLA

 

رتبه علمی و افتخارات دانشگاه کالیفرنیا UCLA

در سال 2013، دوره‌های کارشناسی یوسی‌ال‌ای به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ملی آمریکا در رتبه بیست و سوم قرار گرفته بود. اما در سال‌های بعدی، این دانشگاه بهبود یافته و در رتبه‌بندی‌های مختلف موفقیت‌های بیشتری کسب کرده است. به عنوان مثال، در رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز سال 2020، این دانشگاه در رتبه هفدهم قرار گرفته است. همچنین، در رتبه‌بندی‌های دیگری مانند دانشگاهی کیواس و رتبه‌بندی شانگهای نیز بهبود یافته و به رتبه‌های بالاتری دست یافته است، به ترتیب رتبه سی و پنجم و دوازدهم.

 

از دیگر دلایل شهرت و موفقیت یوسی‌ال‌ای، موفقیت‌های بسیار برجسته فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت علمی آن است. این دانشگاه می‌تواند به افتخاراتی چون 15 جایزه نوبل، یک مدال فیلدز، 3 جایزه تورینگ و 105 جایزه اسکار فارغ‌التحصیلان یا اعضای هیئت علمی خود اشاره کند. شخصیت‌هایی چون برتراند راسل، جولیان شوینگر، یودیا پرل و الن کی از افراد برجسته‌ای هستند که به این دانشگاه مرتبط بوده‌اند.

 

همچنین در سال 2008، تیمی از ریاضیدانان در یوسی‌ال‌ای موفق به کشف یک عدد اول 13 میلیون رقمی شدند که این کشف باعث دریافت جایزه 100,000 دلاری برای کشف جدیدترین عدد اول مرسن شد.

 

ویژگی‌های دانشگاه کالیفرنیا UCLA

ویژگی‌های دانشگاه کالیفرنیا UCLA

 

برخی از ویژگی‌های دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس اشاره می‌کنیم:

 

رتبه‌بندی برتر

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در رتبه‌بندی QS World University Rankings 2022 در جایگاه ۱۶ قرار دارد و در رتبه‌بندی US News & World Report برای سال ۲۰۲۲ در جایگاه ۲۰ قرار دارد.

 

محیط زیبا و فرهنگی

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در زمینه‌ی هنر، فرهنگ و ورزش نیز بسیار فعال است. این دانشگاه در پنجره‌های هنری خود برنامه‌های هنری متنوعی از جمله نمایش‌های تئاتر، کنسرت‌های موسیقی، نمایشگاه‌های هنری و … را برگزار می‌کند.

 

مجموعه‌ی کتابخانه‌ها

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دارای مجموعه‌ی بزرگی از کتابخانه‌ها است که شامل بیش از ۹ میلیون کتاب و منابع اطلاعاتی مختلف است.

 

تحقیقات

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در جهان شناخته می‌شود. در این دانشگاه، بسیاری از محققان و دانشمندان برجسته در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

 

برنامه‌های تحصیلی

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در بیشتر رشته‌های تحصیلی ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوعی دارد، شامل علوم پایه، مهندسی، علوم اجتماعی، هنر، بهداشت و پزشکی، علوم زیستی و …

 

ساختار دانشگاه کالیفرنیا UCLA

ساختار دانشگاه کالیفرنیا UCLA

 

تسهیلات و امکانات

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دارای تسهیلات و امکانات بسیاری است که شامل مراکز ورزشی، آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، سالن‌های کنفرانس، آمفی تئاترها، رستوران‌ها و … می‌شود.

 

جامعه پویا

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دارای جامعه پویا و پرشوری است که شامل دانشجویان و اساتید متنوعی از اقوام و ملیت‌هاست. این دانشگاه به دانشجویان خود فرصت‌های بی‌شماری برای شرکت در فعالیت‌های داخلی و خارج از دانشگاه ارائه می‌دهد.

 

ورودی‌های برتر

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس ورودی‌های برتری را در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. برای ورود به این دانشگاه، دانشجویان نیاز به ارائه مدارک و رزومه‌ی تحصیلی برتری دارند.

 

دانشگاه بین‌المللی

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس یک دانشگاه بین‌المللی است که دانشجویان از سراسر جهان به آن می‌آیند. این دانشگاه همچنین با دانشگاه‌های برجسته در سراسر جهان همکاری‌های متعددی دارد.

 

شغل‌آفرینی و مشاغل برتر

فارغ‌التحصیلان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در بسیاری از صنایع و شرکت‌های برجسته در سراسر جهان مشغول به کار هستند. این دانشگاه به دانشجویان خود به عنوان شغل‌آفرینان نیز آموزش می‌دهد و در این زمینه برنامه‌های متعددی را برای آن‌ها ارائه می‌دهد.

 

رتبه علمی و افتخارات دانشگاه کالیفرنیا UCLA

رتبه علمی و افتخارات دانشگاه کالیفرنیا UCLA

 

رشته ها و دانشکده های UCLA University

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) شامل ۷ دانشکده است که هر یک دارای رشته‌های تحصیلی مختلفی هستند. در زیر، لیستی از دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس آمده است:

 

دانشکده‌ی هنر و معماری (School of the Arts and Architecture):

- هنرهای تجسمی

- معماری

- طراحی محیط زیست

- طراحی نمایش

 

دانشکده‌ی هنرهای ادبی (School of the Humanities):

- زبان‌ها و فرهنگ‌ها

- فلسفه

- تاریخ

- انگلیسی

- جامعه‌شناسی

 

دانشکده‌ی علوم اجتماعی (School of Social Sciences):

- اقتصاد

- علوم سیاسی

- جامعه‌شناسی

- روانشناسی

 

دانشکده‌ی مدیریت (Anderson School of Management):

- مدیریت

- مالی

- بازرگانی بین‌المللی

 

دانشکده‌ی علوم پزشکی (David Geffen School of Medicine):

- پزشکی

- علوم پایه پزشکی

- پزشکی خانواده

 

دانشکده‌ی علوم (UCLA College of Letters and Science):

- ریاضیات

- فیزیک

- شیمی

- زیست‌شناسی

- روان‌شناسی

 

دانشکده‌ی حقوق (UCLA School of Law):

- حقوق

 

سخن آخر:

این دانشگاه به عنوان یکی از برترین محل های تحصیل در آمریکا در سطح کارشناسی ارشد و دکتری بیش از ۱۲۵ برنامه تحصیلی در رشته‌های مختلف از جمله علوم پایه، مهندسی، علوم اجتماعی، هنر، بهداشت و پزشکی، علوم زیستی و … را ارائه می‌دهد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------