آشنایی با ورزش کرفبالورزش کرفبال,آشنایی با ورزش کرفبال,تاریخچه ورزش کرفبال

ورزش کرفبال

 

معرفی ورزش کرفبال

کرفبال ورزش تیمی مختلطی با شباهت هایی با ورزش بسکتبال و نتبال است. در این ورزش هر تیم از هشت نفر بازیکن تشکیل یافته اند که چهار نفر آنها زن و چهار نفر مرد می باشند. این ورزش در هلند توسط نیکو بروخایسن در سال ۱۹۰۲ ایجاد شد. کرفبال یکی از ورزش های پرطرفدار در هلند و همینطور بلژیک و تایوان می باشد. البته این بازي در ۵۴ کشور ديگر دنیا انجام می شود.

تاریخچه ورزش کرفبال 

نیکو بروخایسن یک معلم هلندی در سال ۱۹۰۲ از آمستردام برای طی کردن یک دوره در خصوص اموزش ژیمناستیک به بچه ها به ناآس سوئد فرستاده شد. در آن جا بود که بازي سوئدی رینگبال توجه وی را بخود جلب کرد.

 

شیوه کسب امتیاز در بازي رینگبال آن بود که شخص بایستی توپ را داخل حلقه ای می انداخت که در ارتفاع سه متری تعبیه شده بود. زنان و مردان باهم این بازي را انجام می دادند. زمین بازي هم به سه ناحیه تقسيم شده بود و هیچ کس حق بیرون امدن از ناحیه خویش را نداشت.

 

بروخایسن از این رشته الهام گرفت و زمانی که به آمستردام برگشت تصمیم گرفت تا بازي مشابهی را به شاگردان خود اموزش دهد. وی به جای حلقه ، یک سبد قرار داد( که در زبان هلندی کرف خوانده می شود) ٬ زیرا وجود سبد کار امتیازدهی را ساده تر می نمود. وی قوانین را هم برای یادگرفتن بچه ها ساده تر کرد. ایده کرفبال با مشاهده رینگبال ایجاد شد ولی بزودی تبدیل به یک ورزش جدا و مجزا گشت.

 

قدیمی ترین باشگاه حرفه ای کرفبال جهان هم در فبریه سال ۱۹۰۶ با نام H.K.C. ALO در لاهه هلند ایجاد شد.

 

ورزش کرفبال,آشنایی با ورزش کرفبال,تاریخچه ورزش کرفبال

شیوه بازی کرفبال

 

شیوه بازی کرفبال 

کرف بال بر روی یک زمین که به دو قسمت تقسیم می شود، انجام می گردد که به هر کدام از این نیمه ها، منطقه گفته می شود. در هر منطقه یک تیرک قرار دارد که در بالای آن یک سبد قرار گرفته است. این تیرک در فاصله دو سوم زمین، بین خط مرکزی و خط عقبی منطقه قرار می گیرد. این ورزش را میتوان هم در محیط بیرون و هم در سالن بازی کرد. توپ بازي شبیه به توپ فوتبال است.

 

در هر بازي دو تیم شرکت می کند که هر تیم متشکل از 8 بازی کن است؛ 4زن و 4 مرد در هر تیم( حمله و دفاع). بازیکنان طبق ميزان پرتاب توپ به سبد تیم مقابل امتیاز می گیرند. بعد از به نتیجه رساندن دو گل، اعضای تیم ها منطقه های خود را عوض می کنند:مدافعان جای خود را با مهاجمان عوض می کنند. در زمان استراحت بین دو نیمه، هر دو تیم جای خود را با یکدیگر عوض می کنند.

 

قوانین ورزش کرف بال

کرف بال یک بازي تاکتیکی است. هر کدام از تیم ها در تلاش است تا با استفاده از مهارتهای تاکتیکی مجموعه تیمی، گلهای بیشتر و در نتیجه امتیازها بیشتری به دست آورد، قوانین بازي هم بر این پایه استوارند و از اعمال فشار فیزیکی برای غلبه بر بازي جلوگیری می کنند.

 

یعنی برخوردهای فیزیکی در این بازي ممنوع است. نگه داشتن، ضربه زدن و مسدود کردن یک بازی کن در این بازي جایز نیست. همینطور لگد زدن و یا ضربه زدن با مشت هم در این بازي جایز نمی باشد. هیچ شخصی نمی تواند جای دیرک را تعویض کند.

 

ورزش کرفبال,آشنایی با ورزش کرفبال,تاریخچه ورزش کرفبال

معرفی رشته ورزشی کرف بال

 

فلسفه کرف بال

کرف بال یک ورزش تیمی است. کلاسهای فردی ضروری است ولی جای خاصی برای بازي یک نفره وجود ندارد. عضویت در یک تیم به مفهوم کار جمعی است. دویدن با توپ و یا دریبل در این بازي جایی ندارد. بازیکنی که در طول دویدن به توپ میرسد باید حداکثر بعد از دو قدم متوقف شود و توپ را به بازیکن ديگر پاس دهد.

 

کرف بال یک ورزش مختلط است. زنان و مردان در کنار هم بازی می کنند. ولی از آنجائیکه زنان هم مانند مردان از مهارتهای تاکتیکی برخوردار هستند، مردان هر دو تیم و زنان هر دو تیم با هم دوئل می کنند. بنابراین در این بازي زنان و مردان بر علیه هم نیستند و یک زن نمی تواند مدافع و مراقب یک مرد باشد و بالعکس.

 

سوم این که، کرف بال یک بازي تاکتیکی است. هر کدام از تیم ها در تلاش است تا با استفاده از مهارتهای تاکتیکی مجموعه تیمی، گلهای بیشتر و در نتیجه امتیازهای بیشتری به دست آورد. 

 

قانون دیگری که این بازي را تبدیل به یک بازي بسیار تکنیکی می کند این است که بازیکن نمی تواند در موقع دفاع بازیکن تیم مقابل، امتیاز بگیرد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که مدافع به دیرک نزدیک تر است و در مقابل حریفش قرار گرفته است و فاصله آن به اندازه یک دست میباشد و در حال مسدود کردن مسیر حرک توپ می باشد.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------