رشته ورزشی اسکیت سرعت (Speed Skate)اسکیت,اسکیت سرعت,تاریخچه اسکیت سرعت

 

اسکیت دارای شاخه های مختلفی است مانند اسکیت سرعت، اسکیت روی برف، اسکیت بورد، فری لاین یا اسکیت با یک چرخ و ... در این مطلب به معرفی اسکیت سرعت می پردازیم.

 

اسکیت سرعت (Speed Skate)
In line سرعتی، ورزشی است مرکب از عوامل مختلف که می تواند در گیر مجموعه متنوعی از محل و فضای زمین، شرایط مسابقه و عوامل دیگری که در نتیجة یک مسابقه دخالت دارند باشد. شرکت کنندگان in line سرعتی، به مراتب بیش از شرکت کنندگان پاتیناژ سرعتی نیازمند مهارتهای متنوع می باشند.

 

مسابقات استقامتی پاتیناژ تلاش ومجاهدتی است که تنها ملاک وموفقیت درآن زمان است. با این وصف ، مسئولیت و ایثار کمتری متوجه ورزشکاران این رشته نیست.همچنین، این مسابقات نیازی به مجموعه هایی از هشیاری ، تحرک،تکنیک ، و تاکتیکهایی که در مسابقات in line بسیار حیاتی وسرنوشت سازند ندارد.

 

مسابقات in line از نظر ساختار تکنیکی منحصر به فردمیباشند.در واقع ، این ورزش به مراتب بیش از پاتیناژسرعتی ، با ورزش دو چرخه سواری وجه اشتراک دارد.فراگیری مهارتها و متبحر شدن در تکنیک های موجود، به تنهایی سلطه و برتری شخص را در مسابقه تضمین نمی کند. اما ، موفقیت بدون یک چنین مهارت های منسجمی عملاً ناممکن خواهد بود.


تاریخچه رقابتی اسکیت سرعت در جهان :
از بدو تولد اسکیت سرعت رکوردهایی از قبل تعیین گردیده بود در حقیقت دلربایی فریبنده سرعت ، سریعتر و سریعتر از شما باعث گردیده که دو نفر از استعداد بالایی برخوردارند یکدیگر را در مجاورت هم بیابند و سریعتر وسریعتر گام بردارند.


اسکیت سرعت اولین رل اسکیتی بوده است که مسابقه قهرمانی ملی داشته است و وقایع نمایشی آن دو سال و وقایع هاکی تقریبا حدود ۳۰ سال ، از قبل تعیین شده بود.
اولین قهرمان در مسابقه سرعت در تقسیم بندی senior کوچک سال loyd Christopher از st . louis ،moissouri و vivan bell از cincinnat ، ohio بودند.


اسکیت سرعت بروی چرخها چوبی انجام می شد و روی کف پیست rosin می پاشیدند تا انقباض و کشش لازم را پیدا کند همانطور که زمان گذشت و تکنولوژی تغییر یافت،این چرخها جای خود را به چرخهای با تکنولوژی بالا از نوع پلاستیک و ure thanes داد،که اولین قطعات اولیه تجهیزات ورزشی بوده است در سالهای بعد تغییرات دیگری به وجود آمد کلاه ایمنی و پذیرش اسکیت in line در عرصه بین المللی، ایالات متحده آمریکا در اطراف شهرها به این مورد برخورد تدریجا ، مربیگری آمریکا و تکنولوژی آن به دیگر نقاط دنیا سرایت کرد.

 

در سال ۱۹۷۹ در بازیهای pan American این تکنولوژی را به حد اعلا رساند تا جائیکه tom person از Tacoma , Washington برنده مسابقات گیرنده و دارنده ۳ مدال طلا گردید و اذهان را به اسکیت کامل و صحیح در دنیا طلب کرد پیترسون به عنوان اولین مرد آمریکایی که برنده مدال طلای دنیا در ۶ مسافت جداگانه گردیده است تاریخ رول اسکیت را نیز تحقق بخشید.

 

در سال ۱۹۸۵ قهرمان اسکیت سرعت دنیا برای ایالت متحده آمریکا در اولین دوره دست اول مرکز آموزش المپیک بازی کردند. تیم ایالت متحده آمریکا در زمره قدرتهای جوان ، مدال طلای lions share را توسط Daralene kessinger که ۳ تا از ۷ مدال طلا را برد ، تسخیر نمودند،که آخرین دوره در سال ۱۹۹۱ بود در سال ۱۹۹۴ تیم ایالت متحده آمریکا برنده تمام ۵ تیم عنوان شده در رده قهرمانان دنیا شد و مدال طلا را رده track ( مردان و زنان ) road ( مردان و زنان ) و تیم overall برای Track و road دارا شد.


تاریخچه اسکیت سرعت در ایران :
می توان گفت اسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت زمانیکه ایران در نهمین دوره مسابقات آسیایی اسکیت سرعت تایوان شرکت نمود، هر چند که به علت نبود اطلاعات کافی در مورد چگونگی مکانی که مسابقه در آن برگزار می شد و نحوه برگزاری آن و غیره ، تیم ملی نتوانست به نتایج قابل توجهی دست پیدا کند اما این سفر به پیشرفت چشمگیر این رشته در کشور کمک شایانی نمود.

 

البته تا قبل از آن هم مسابقات خوبی در کشور با کم و کاستیهایی برگزار می شد که این مسابقات از سال ۱۳۷۳ به بعد به صورت رسمی زیر نظر هیئت اسکیت و بعد از آن زیر نظر انجمن اسکیت تا به امروز برگزار شد .


شاخه های اسکیت سرعت و مواد آن :
شرایط مسابقات اسکیت با توجه به مکانهایی که در آن به رقابت می پردازند متفاوت می باشد و به شاخه های زیر تقسیم میشود :
۱) Time trials
۲) Team time trials
۳) Elimination
۴) Mass start distance race
۵) Endurance races
۶) Point –to – point race
۷) Relay races
۸) Stay races
۹) Pursuit races
Elimination + Point – to Point race(۱۰

 

اسکیت,اسکیت سرعت,تاریخچه اسکیت سرعت

 

 زمینهایی که مسابقات اسکیت سرعت در آن برگزار می شود:
داخل سالن ( in door )
مسابقاتی است که داخل سالن و به طور معمول مسافتهای کوتاه در آن برگــــزار می گردد .که معمولا اندازه یک دور آن ۱۰۰ متر یا ۲۰۰ متر میباشد که در ۱۰۰ متر به صورت flat ودر ۲۰۰ متر بصورت flat و شیبدار می باشد.


خارج از سالن ( Out door )
این مسابقات خارج از سالن برگزار می گردد و به دو نوع تقسیم می شوند :
۱) Track :
مسابقاتی است که داخل پیست برگزار می شود و اندازه یک دور آن به طور معمول ۲۰۰ متر الی ۵۰۰ متر می باشد . ( در مسافتهای مختلف )
۲) Road :
مسابقاتی است که خارج از پیست و در جاده برگزار می شود ( در مسافتهای مختلف )


 تجهیزات ( Equipment )
۱) کفش اسکیت :
اولین و مهمترین وسیله مورد نیاز یک جفت کفش اسکیت مناسب است ، در ابتدا برای یادگیری اسکیت سرعت استفاده از کفشهای چهار چرخ و ساق بلند نه تنها ضرری ندارد بلکه توصیه نیز می شود اما بعد از یادگیری باید روی کفشهای پنج چرخ و ساق کوتاه تمرین کرد تا به آنها کاملا عادت کنیم زیرا در پیشرفت و موفقیت در مسابقات به ما کمک میکنند ، برای تهیه این نوع کفشها بهتر است به باشگاههای معتبر و افراد دارای عنوان این رشته مراجعه کرده و از آنها در انتخاب نوع کفش دلخواه و مناسب کمک بگیرید.


( لازم به توضیح است که کفشهای پنج چرخ در رشته های مختلف سرعت دارای شکلها و انواع گوناگون می باشد .)
توضیح اینکه مسابقات Down hill با کفش ساق بلند انجام می شود، مسابقات ماراتن به تازگی باکفشهای چهار چرخ ۱۰۰ میلیمتر نیز انجام می شود و در مسابقات سرعت کفشها ساق کوتاه ولی دارای چفت می باشند ولی در کفشهای استقامت بدون چفت می باشند.


۲) کلاه ایمنی (helmet ):
یکی از موارد شخصی ، کلاههای ایمنی است که جزو تجهیزات ایمنی تمام اسکیت بازان شرکت کنندگان در مسابقات می باشد نکته موثر برای این کلاه ها ساخت آنها است و آگاهی کامل مالک آن از نوع کلاه ایمنی بسیار مهم است.
تمام مسابقه دهندگان اسکیت سرعت بایستی کلاه ایمنی داشته باشند و تمام مدت برای ایمنی بیشتر در طول مسابقه به سر داشته باشند.


موقعیت قرار گیری مناسب و ایمنی کلاه بر روی سر اجباری است کلاههای ایمنی نبایستی پشت سر گذاشته شود ، باید جلوی سر و بالای ابرو قرار بگیرد مسابقه دهندگان بایستی بند کلاهشان را در تمام مدت مسابقه بسته نگه دارند هیچ مویی نباید زیر کلا قابل رویت بوده و طوری عمل کند که کارایی و نگه داری کلاه ایمنی را روی سر با مشکل رو به رو نماید و کلاه ایمنی رو.ی سر لیز بخورد و در دید اسکیت باز در طول مدت مسابقه یا تمرین خللی ایجاد کند.


۳) عینکهای آفتابی و غیره : (Glasses )
استفاده از عینکهای آفتابی و غیره در مسابقات بلامانع می باشد فقط طبق قوانین بین المللی عینکها باید لنزهای پلاستیکی داشته باشند نه شیشه ای و به علاوه استفاده از بند عینک که پشت سر می افتد نیز اجباری است.


۴) دستکش ، زانو بند ، آرنج بند ( support ) :
استفاده از دستکش در مسابقات ، همچون دستکشهای دوچرخه سواران که در قسمت مچ دست بسته می شود مشکلی ندارد – زانو بند و آرنج بند از موارد دلخواهی است که می توان در مسابقات استفاده نمود.


۵) لباس ( uniform) :
لباس یا یونیفورم اسکیت باز دارای شرایط و قوانین خاصی است اما در کشور ما باید با توجه به شئونات اسلامی حاکم استفاده شود.


۶) نکات قابل توجه :
پوشیدن جوراب مناسب و اسکیت مناسب و اطمینان پیدا کردن از بسته شدن بندها وجوراب اسکیت و اطمینان از جا افتادن پا در درون کفش ضروری است .بعد از پوشیدن اسکیتها برای اطمینان پیدا کردن از مناسب بودن و سالم بودن کفش ، کفشها را روی لبه های داخلی و بیرونی بخوابانید وسپس مچ پا را به جلو خم نمایید.


کلاه ایمنی باید به سر داشته باشید به صورتی که بندهای آن تا زیر گلو آمده و در دو طرف تا زیر گوش بیاید و روی گوش را نگیرد ( کلاه باید فیت یر باشد و تکان نخورد.

منبع:tebyan-zn.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------