سقط جنین در ماه اولسقط جنین در ماه اول,روش سقط جنین در ماه اول,علائم سقط جنین در ماه اول

راههای سقط جنین در ماه اول

 

سقط جنین در سه ماهه اول شامل یک عمل جراحی کوچک است. سقط جنین در ماه نخست خطر پیدایش عوارض در این دوره براي زنان با افزایش سن بارداری آنها بیش تر ميشود .

در ادامه به بعضی از عارضه های سقط جنین در ماه اول اشاره ميشود .

 

عفونت لگن

باکتری ها( میکروب ها) از واژن یا دهانه رحم امکان دارد به رحم وارد شوند و سبب عفونت شوند. آنتی بیوتیک ها ممکن است چنين عفونتی را پاک کنند. ولی در مواردی، مکش دوباره، سبب ميشود که بستری شدن یا جراحی دوباره در پی آید. ميزان الودگی براي مکش کورتاژ کم تر از ۱ درصد، براي D& E( انحلال و خالی کردن) ۱٫۵ درصد و براي القای زایمان ۵ درصد است.

 

سقط ناقص

تکه های جنین یا دیگر اجزای بارداری امکان دارد بطور کامل از رحم خالی نشوند و نیازمند شیوه های پزشکی بیشتری باشند. سقط ناقص امکان دارد منجر به عفونت و خون ريزي شود. این عوارض براي شیوه D& E کم تر از ۱ درصد و براي روش القای زایمان حدود ۳۶ درصد گزارش شده است.

 

لخته های خون در رحم

لخته های خونی که باعث گرفتگی شدید ميشود در حدود ۱ درصد از سقط جنین ها رخ داده است. لخته ها معمولاً با یک مکش کورتاژ مجددا حذف میشوند .

 

خون ريزي شدید

قدری خون ريزي در هر سقط جنین رایج است ولی خون ريزي شدید رایج نیست و با مکش دوباره، دارودرمانی یا، به ندرت جراحی، درمان ميشود . از دکتر بخواهید در این مورد توضیح دهد و بگوید اگر این اتفاق بیفتد چه باید کرد.

 

بریده شدن دهانه رحم

در حین اینکه دهانه رحم کشیده ميشود تا ابزار پزشکی بتواند از طريق آن به رحم منتقل شود ، امکان دارد دهانه رحم پاره شود. این اتفاق ممکن است در یک درصد موارد از سقط جنین ها پیش آید.

 

سوراخ شدن دیوار رحم

یک ابزار پزشکی امکان دارد سبب سوراخ شدن دیواره رحم شود. ميزان گزارش شده در این مورد ۱ مورد از هر ۵۰۰ سقط است. بسته به شدت آن، میتواند منجر به عفونت، خون ريزي شدید یا هر دو شود. امکان دارد جراحی براي ترميم بافت رحم اضطراری باشد و در موردهای شدید امکان دارد هیسترکتومی هم مورد نیاز باشد.

 

عوارض ناشی از بی هوشی

همانند دیگر شیوه های جراحی، بیهوشی، خطر عارضه های ناشی از سقط جنین را افزایش ميدهد . خطرات گزارش شده از عارضه های ناشی از بیهوشی حدود ۱ مورد در هر ۵۰۰۰ سقط جنین است.

 

عدم حاملگی پس از سقط جنین در ماه نخست

سقط های نخست که با عارضه های ناشی از عفونت همراه نباشد، سبب ناباروری یا مشکل تر شدن بارداری پس از زایمان نمی شود. این عارضه های ناشی از سقط جنین و یا داشتن سقط جنین های زیاد است که امکان دارد حاملگی را در آينده با مشکل روبرو کند.

 

همچنين در بعضی موارد اگر یک زن و جنینش عوامل Rh متفاوت داشته باشد، باید داروهایی را براي جلوگيري از رشد آنتی بادی هایی که بارداری های آينده را به خطر می اندازند، دریافت کند.( مواد ژنتیکی موجود در سطح سلولهای قرمز خون بعنوان عامل Rh شناخته میشوند )

 

عارضه های ناشی از سقط جنین در ماه نخست با دارو

شیوه های سقط جنین دارویی براي سقط در هفته های ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد. براي این افراد قبل از انجام هرکاری سونوگرافی براي تعيين این که آیا بارداری قابل قبول است یا خیر( حاملگی غیرعصبی) و اینکه در چه زمانی از حاملگی قرار دارند توصیه ميشود .

 

دو شیوه مورد استفاده بصورت دارویی عبارتند از:

 

۱- متوترکسات و میزوپروستول( MTX)

MTX یک شیوه سقط دارویی است که تا ۷ هفته نخست( ۴۹ روز بارداری) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در این شیوه، متوترکسات بصورت خوراکي یا تزریق در طی مراجعه نخست داده ميشود . همچنين آنتی بیوتیک هم براي جلوگيري از عفونت داده میشوند . 

 

قرص های میزوپروستول هم سه تا ۷ روز بعد بصورت خوراکي یا بصورت شیاف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این شیوه معمولاً سبب انقباضات و بیرون کردن جنین ميشود . این فرآیند امکان دارد چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

 

متوترکسات عمدتاً در درمان سرطان و آرتریت روماتوئید استفاده ميشود ، برای این که به سریع ترین سلول های بدن از نظر رشد حمله ميکند . در خصوص سقط جنین هم باعث جدایی جنین از جفت ميشود . استفاده از این دارو براي سقط، به وسیله FDA تائید نشده است.

 

سقط جنین در ماه اول,روش سقط جنین در ماه اول,علائم سقط جنین در ماه اول

راههای سقط جنین در ماه اول

 

از عارضه های ناشی از استفاده از این قرص ها بصورت تزریقی، خوراکي و یا شیاف میتوان به موردهای زیر اشاره نمود :

 

– گرفتگی، تهوع، بیماری اسهال، خون ريزي شدید، تب

– این شیوه حدود ۵٪ ناموفق است و امکان دارد احتیاج به یک جراحی براي تکمیل سقط باشد.

– این شیوه براي زنان ابتلا به کم خونی، اختلال های خون ريزي، بیماري کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماري التهابی حاد یا افرادی که از دستگاه داخل رحمی استفاده ميکنند توصیه نمی شود.

 

۲- میفپریستون و میزوپروستول

در این شیوه بعد از انجام آزمایشات، میفپریستون در نخستین جلسه ویزیت بصورت خوراکي داده ميشود . این دارو پروژسترون را از پوشش رحم جدا ميکند و سبب ميشود حاملگی متوقف شود.

 

قرص های میوزوپروستول بصورت خوراکي یا شیاف داخل واژن به مدت ۳۶ تا ۷۲ ساعت بعد از استفاده میفپریستون استفاده میشوند .

 

در صورتی که یکی از موردهای زیر را داشته باشید نمی توانید از این شیوه استفاده کنید:

بارداری بیرون از رحم، توده تخمدان، استفاده از کورتیکواستروئید، نارسایی قلبی، کم خونی، اختلالات خون ريزي یا استفاده از رقیق کننده های خونی، آسم، مشکلات کبدی یا کلیه، بیماري قلبی یا فشار خون بالا.

 

عارضه های ناشی از این شیوه عبارتند از:

– گرفتگی، تهوع، استفراغ، بیماری اسهال، خون ريزي شدید، عفونت

– این شیوه حدودا ۸ تا ۱۰ درصد از زمان ناموفق است و احتمال پیگیری سونوگرافی اضافی و جراحی براي پایان دادن به بارداری را دارد.

– توصیه نمی شود که زنان ابتلا به کم خونی، اختلال های خون ريزي، بیماري کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماري حاد التهابی روده یا افردی که از دستگاه رحمی داخلی استفاده ميکنند از این شیوه استفاده کنند.

 

قرص سقط جنین یک ماهه سایتوتک براي سقط جنین یک ماهه و دو ماهه و سه ماهه به وسیله پزشک زنان تجويز می گردد نام قرص سقط جنین یک ماهه که همان قرص سایتوتک براي سقط جنین است را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد. سقط جنین هرچند در مواردی لازم و ضروری تشخیص داده ميشود ولی در مواردی هم بنا به دلایلی کاملاً شخصی و گاه غیر قابل توجیه این کار انجام می شود . یکی از شیوه هایی که اشخاص براي سقط به آن بازگشت ميکنند استفاده دارو است. قرص سایتوتک براي سقط جنین از داروهای مؤثر در این زمينه است.

 

 

اسم قرص سقط جنین یک ماهه را در ادامه می خوانید همچنين شما براي سقط جنین باید حتماً از پزشک اجازه بگیرید .قرص سایتوتک( Cytotec) در ۱۹۷۳ ارائه و بار اول براي درمان زخم معده از آن استفاده شد. این دارو در قالب قرص های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمیو با نام دیگری همچو میزوپروستول( Misoprostol) تولید می گردد.

 

اسم قرص سقط جنین یک ماهه

این قرص هم به صورت واژینال و هم خوراکي( زیر زبانی) براي ختم بارداری و سقط جنین استفاده ميشود . همچنين اگر مرگ داخل رحمی رخ داده باشد، پزشک این قرص را براي دفع جنین تجويز ميکند . همچنين از این قرص علاوه بر سقط جنین در موردهای دیگری مثل درمان زخم معده، القای زایمان و درمان خون ريزي پس از زایمان استفاده ميشود .

 

بهترین زمان استفاده قرص سایتوتک براي سقط جنین

برترین زمان براي سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ حاملگی ميدانند و تا ۹۸ درصد سبب سقط جنین در ۳ ماهه نخست حاملگی ميشود . برعکس تصور همه هرچه سن حاملگی بیش تر باشد این دارو اثردهی بهتری دارد. سایتوتک در بین هفته های ۴ تا ۵ حاملگی اثردهی ۵۰ درصد دارد. اگر هدف شما از استفاده این دارو سقط جنین است بهتر است پیش از هر اقدامی براي انجام این کار با عوارض و همچنين شرایط قوانینی آن اشنا شوید.

 

موارد استفاده قرص سایتوتک سقط جنین

درمان اولسر پپتیک

سقط خودبخودی

ایجاد زایمان زودرس

سقط جنین

  

عارضه های قرص سایتوتک براي سقط جنین 

سردرد، تهوع، کرامپ رحمی، دل درد، بیماری اسهال، نفخ، تب، پارگی رحم، اختلال های انعقادی، خون ريزي شدید و غیرطبیعی واژینال، قائدگی نامرتب یا افزایش یافته

 

روش استفاده قرص سایتوتک براي سقط جنین

هنگامی که که از میزوپروستول براي سقط جنین استفاده ميشود معمولاً میفپریستون هم همراه آن تجويز می شود؛ بنابراین ابتدا یک قرص ۲۰۰ میکروگرم مایفپریستون استفاده کرده و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. امکان دارد بعد از استفاده آن خون ريزي خفیفی داشته باشید. پس از ۲۴ ساعت و پیش از ۴۸ ساعت از ۴ قرص ۲۰۰ میکروگرم سایتوتک استفاده کنید.

 

دو شیوه براي استفاده از قرص سایتوتک وجود دارد :گذاشتن قرص در واژن یا در دهان بین گونه ها و فک که هر دو شیوه مؤثر است.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------