فرق حاملگي‌هاي اول و دومفرق حاملگي‌هاي اول و دوم

اغلب مادران تصور مي‌کنند که دومين بارداري‌شان هم کم و بيش شبيه اولي است اما اين تصور اشتباهي است، شما منتظر يک فرزند ديگر هستيد، وضعيت و حالت‌تان متفاوت است، واکنش بدن و حتي مغز شما هم به‌گونه‌اي ديگر است...

ممکن است بپرسيد چه تفاوت‌هايي در دومين بارداري مشهود است؟ اين مطلب مي‌کوشد تا به همين سوال پاسخ دهد.


اغلب مادران در اولين بارداري با سوالاتي اينچنيني درگيرند؛ کي اولين تکان‌هاي فرزندم را حس مي‌کنم؟ بعد از ماه پنجم مي‌خواهم بدانم پسر است يا دختر؟ کي 9 ماه تمام مي‌شود و من او را در بغلم حس مي‌کنم؟ و... در بارداري دوم شما با لحظه‌هاي جالب‌تري مواجه خواهيد شد. دومين بارداري همراه با آرامشي است که قبلا آن را تجربه نکرده‌ايد حتي اگر مشکلاتي برايتان به وجود بيايد. به عنوان نمونه ممکن است با زايمان زودتر از موعد مقرر مواجه شويد. بعضي اوقات هم با وجود تغييرات شکمتان که هفته به هفته شاهدش هستيد آن هيجان بار اول را احساس نمي‌کنيد اما اين مساله جاي ناراحتي ندارد. فرزند دوم شما هرگز حالت‌هاي فرزند اول را ندارد چرا که هيچ بارداري‌اي شبيه به هم نيست.


برآمدگي شکم

در اولين بارداري تقريبا تا ماه چهارم شما مي‌توانيد از لباس‌هاي قبل از بارداري‌تان استفاده کنيد اما اين بار تقريبا اين گردي‌ شادي‌بخش در ماه سوم بسيار بيشتر خودش را نشان مي‌دهد و به مراتب واضح‌تر است و تقريبا پنهان کردنش غيرممکن است! پوست شکم شما کشيده شده و ماهيچه‌هاي اين بخش از نظر طولي افزايش پيدا کرده‌اند.

اين اتفاق در اين 3 ماهه اول بيشتر مي‌افتد. از نظر روان‌شناسي هم اين موضوع کمي توجيه دارد. مادر اين شرايط را قبلا تجربه کرده پس به صورت ناخودآگاه اين پذيرش را به شکم خود مي‌دهد که زودتر خود را نشان دهد. ذهن مادر در اين روند چون تجربه قبلي را داشته سريع‌تر با تغييرات فيزيکي سازگاري پيدا مي‌کند و بالطبع سريع‌تر هم نمود پيدا مي‌کند.


خستگي و کمردرد

احساس خستگي مي‌کنيد؟ اصلا تعجب نکنيد خصوصا اگر فاصله بين بارداري اول تا دوم شما کمتر از 3 سال باشد اين احساس خستگي بيشتر است. به هر حال شما بايد حين بارداري نيازهاي کودک اولتان را هم برآورده کنيد؛ گريه‌هاي احتمالي شبانه، غذا دادن و کلا توجه و نگهداري مادرانه که مطمئنا در تمام روز همراه شماست، انرژي خاصي از شما مي‌گيرد.

به علاوه ممکن است شما مادر شاغل هم باشيد پس به تمام اين مسايل استرس محل کار و حمل و نقل يعني مسيري که در رفت‌وآمد هستيد هم اضافه کنيد. در نتيجه خستگي اين بارداري و تفاوت آن با بار اول را درک مي‌کنيد. همراه اين نوع خستگي اغلب به خاطر اضافه‌وزني که داريد، گاهي اوقات احساس کمردرد هم خواهيد کرد. حواستان باشد. سعي کنيد در اين ماه‌ها هنگام در آغوش کشيدن فرزند اولتان، خيلي به خودتان فشار نياوريد. دردهاي بعدي خصوصا در ناحيه سياتيک را فراموش نکنيد.


افزايش وزن و سنگيني زانوها

نترسيد! بهتر است با برخي تغييرات فيزيولوژيکي که شايد در اولين بارداري تجربه کرده‌ايد آشنا شويد. اولين نشانه‌اي که اغلب در ماه‌هاي آخر بارداري دوم ظاهر مي‌شود عدم تحمل ادرارتان است چرا که در اين ماه‌ها عضلات مثانه شما مانند قبل قوي نيستند و به اصطلاح کمي شل مي‌شوند.

دومين تغيير که در ماه‌هاي اول بارداري شاهدش هستيد، زانوها و پاهايتان و احتمال مبتلا شدن به واريس است. به دليل اينکه رگ‌هاي شما در اولين بارداري کمي گشاد شده‌اند. بهترين راهکار پياده‌روي سبک و نيم‌ساعته در روز است. افزايش وزن هم که حتما در اولين بارداري تجربه کرده‌ايد و تا مقداري طبيعي است اما ظاهرا کمي اين نکته هم در دومين بارداري مهم‌تر است پس به تغذيه‌تان و رساندن ويتامين‌هاي لازم به بدنتان دقت کنيد. مصرف ماهي و سبزيجات را هم فراموش نکنيد.


آمادگي ذهني

همه پزشکان در اين زمينه با هم، هم‌رأي هستند که اغلب مادران يا بهتر است بگوييم والدين احساس مي‌کنند چون اين موقعيت را يک بار تجربه کرده‌اند در برابر عمل انجام‌شده‌اي قرار نمي‌گيرند اما بيشترين آماده‌سازي در مورد فرزند اول است، اينکه آيا او به اين شرايط حسودي مي‌کند؟

چه فضايي را بايد ايجاد کنيم که او هم در اين آماده شدن سهمي داشته باشد؟ روش‌هاي جديدي براي انتقال اين موضوع به فرزندتان وجود دارد؛ کتاب‌ها، سي‌دي‌هاي آموزشي و کارتون‌هاي مختلف، ذهن فرزند و حتي خودتان را براي ورود تازه‌واردتان آماده مي‌کند. البته اين تجربه بارداري دوم است!


انقباضات پس از بارداري

بعد از به دنيا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداري با شدت و مدت‌زمان بيشتري همراه است. تعجب نکنيد. اين موضوع واقعا طبيعي است. بعد از دومين بارداري برگشتن رحم به حالت اوليه و درآمدن از آن انقباض‌ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خون‌ريزي و... احتياج به زمان دارد. در هر صورت براي برگشتن به حالت نرمال قبلي چه از نظر فيزيکي چه از نظر روحي به خودتان زمان بدهيد. اگر بارداري دوم شما بعد از سن 35 سالگي باشد اين تغييرات خصوصا در زمينه کم شدن وزن با کندي بيشتري انجام مي‌شود.

منبع : Famili.fr

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------