نقش ماساژ برای کاهش درد زایماننقش ماساژ برای کاهش درد زایمان

 

ماساژ چگونه مي‌تواند به تسكين درد كمك كند؟

ماساژ بدن را تحريك مي‌كند تا مواد ضد درد طبيعي بنام اندورفين از داخل بدن ترشح شود؛ مسكن‌هاي طبيعي كه حوصله و وضع روحي خوب را به شما باز مي‌گردانند. اندورفين‌ها عامل احساس خوبي هستند كه به شما دست مي‌دهد؛ احساس سرخوشي و نشاطي كه پس از يك بازي سنگين واليبال يا پس از خنده و تفريح با دوستانتان در هنگام خوردن قهوه به شما دست مي‌دهد. در زايمان، ماساژ از آن رو اهميت دارد كه شما را به فردي كه از شما مراقبت مي‌كند نزديك‌تر مي‌سازد، خواه اين فرد ماماي شما باشد يا همراه شما در اتاق زايمان. لمس بدن شما توسط كسي كه دوستش داريد و مي‌خواهد به شما كمك كند در زماني كه بايد از پس انقباض‌ها برآمده و شايد خسته يا حتي مضطرب و نگران شده‌ايد قدرت مضاعفي به شما مي‌دهد.

 

يك مطالعه نشان داده است زناني كه در هنگام زايمان ماساژ دريافت مي‌كرده‌اند در مقايسه با يك گروه كنترل كه كسي آنها را ماساژ نداده بود اضطراب كمتري داشتند، درد كمتري حس كرده بودند، طول مدت زايمان آنها كوتاهتر بود و افسردگي پس از زايمان نيز در آنها كمتر مشاهده ‌شد.

 

آيا استفاده از روغن‌هاي ماساژ گزينه مناسبي است؟

استفاده از روغن ماساژ مي‌تواند انجام ماساژ را ساده‌تر كرده و آن را براي شما دلپذيرتر نمايد. با اين حال بايد در انتخاب نوع روغن ماساژ براي زايمان مراقب باشيد. روغن‌هاي حاوي اسانس را بدون مشورت با يك آروماتراپيست معتبر (كسي كه در زمينه درمان با بوهاي مختلف تخصص دارد) خريداري نكنيد.

روغن‌هاي اسانس دار موادي بسيار قوي هستند و اگر غلط استفاده شوند ممكن است در انقباض‌ها تداخل و مشكل ايجاد كنند.

 

برخي از آروماتراپيست‌ها ترجيح مي‌دهند كه صرفاً از يك "روغن ساده" براي زايمان استفاده شود. روغن‌هاي ساده شامل روغن‌هاي بادام و دانه انگور مي‌شوند. اگر نسبت به آجيل آلرژي داريد يا نگران هستيد كه ممكن است چنين آلرژي داشته باشيد از روغن بادام استفاده نكنيد. روغن دانه انگور نيز همان‌قدر مفيد است و خصوصاً روغن زيتون نيز بسيار مفيد است زيرا به خوبي از طريق پوست جذب مي‌شود.

 

ماساژ شانه

شل و آرام نگه داشتن شانه‌ها براي خانم‌هاي در حال زايمان اهميت دارد. شانه‌هاي ريلكس به تنفس منظم كمك مي‌كنند و تنفس منظم نيز ميزان اكسيژن در دسترس شما و نوزادتان را به حداكثر مي‌رساند. ماساژ مي‌تواند در ريلكس كردن شانه‌ها و تنفس بسيار مفيد باشد.

همراه شما در هنگام زايمان بايد دست‌هايش را روي شانه‌هاي شما قرار دهد و به آرامي به طرف آنها خم شده و با ملايمت به آنها فشار وارد آورد.

 

اين كار به شما كمك مي‌كند تا اگر در اثر استرس شانه‌هاي خود را خم كرده‌ايد آنها را رها و شل كنيد. سپس او مي‌تواند بر شانه‌ها تا آرنج‌هاي شما ضربه‌هايي آرام و ريتميك و با فشار مناسب وارد كند. به او بگوييد كه آيا ماساژ به شما كمك كرده يا خير و يا او چگونه مي‌تواند بهتر ماساژ بدهد.

 

او همچنين مي‌تواند دست‌هايش را بالاي شانه‌هاي شما قرار داده و با استفاده از انگشت‌هاي شست خود بر تيغه استخواني پشت شانه شما در مسير دايره‌هايي كوچك فشار وارد آورد. اگر او به اندازه كافي محكم فشار نمي‌دهد يا اينكه بيش از حد محكم فشار مي‌دهد يا اينكه سرعت ماساژ دادن او خيلي زياد است به او بگوييد. سرعت ماساژ دادن او نبايد بيش از حد زياد باشد زيرا اين كار موجب افزايش سرعت تنفس شما مي‌شود، در حالي كه هدف آن است كه سرعت تنفس شما كاهش داده شود!

 

ماساژ پشت

بسياري از خانم‌ها انقباض‌ها را در ناحیه كمر خود احساس مي‌كنند؛ پس ماساژ پشت مي‌تواند بسيار مفيد باشد. در ابتداي زايمان همراه شما مي‌تواند با كف دست خود يك طرف ستون فقرات شما را از شانه تا كفل مالش دهد يا ضربه‌هايي آرام به اين قسمت وارد كند. سپس از دست ديگرش استفاده مي‌كند تا طرف ديگر ستون فقرات را ماساژ دهد. بدين ترتيب در حالي كه همواره يكي از دست‌هاي او با بدن شما در تماس است يك حركت منظم و ريتميك را ايجاد مي‌كند. اين ماساژهاي آرام كه بر ناحيه‌اي نسبتاً بزرگ از بدن شما وارد مي‌شود بسيار آرامش‌بخش خواهد بود. به او بگوييد كه شما را با تمام دست ماساژ دهد نه فقط با قسمت انتهايي كف دست. هنگامي كه او تلاش مي‌كند تنش‌هاي اندام‌هاي پشت شما را بيابد و با ماساژ رفع كند انگشتان او بايد با بدن شما در تماس باشند.

 

در مراحل بعدي زايمان همراه شما مي‌تواند از قسمت انتهايي دست خود استفاده كند تا پايین ستون فقرات شما را محكم ماساژ دهد. او بايد فشاري نسبتاً زياد را به اين قسمت وارد كند تا اثر انقباض‌هاي شديد و قوي خنثي گردد. يا اينكه مي‌تواند با استفاده از انگشتان خود مسيرهايي دايره‌وار را در گودي كمر شما ماساژ دهد. به او بگوييد كه كدام حالت بيشتر به شما كمك مي‌كند.

 

ماساژ پا

بسياري از افرادي كه مي‌گويند به هيچ وجه دست زدن به پاهايشان را دوست ندارند از يك ماساژ محكم و ريتميك پا لذت مي‌برند. اما اين ماساژ بايد واقعاً محكم باشد وگرنه شما را غلغلك خواهد داد. اگر در بخش عمده‌اي از زمان زايمان در تخت خود نشسته يا دراز كشيده‌ايد، ماساژ پا مي‌تواند يك گزينه ايده‌آل باشد. همراه شما مي‌تواند از قوزك تا نوك انگشتان را محكم ماساژ دهد يا دايره‌هاي كوچكي با انگشتانش در كف پاهاي شما بكشد. شما ممكن است در زمان زايمان احساس كنيد كه پاهايتان بسيار سرد شده‌اند؛ در اين صورت يك ماساژ پا مي‌تواند به گرم شدن آنها كمك كند.

 

ماساژ دست

اگر از اپيدورال استفاده كرده و در تخت دراز كشيده‌ايد ماساژ دادن شانه يا پشت شما دشوار خواهد بود. و اگر به دليل استفاده از داروي بي‌حسي پاهاي خود را حس نمي‌كنيد ماساژ دادن پا توسط همراه شما هيچ فايده‌اي نخواهد داشت. در اين شرايط ماساژ دست مي‌تواند بسيار آرامش‌بخش باشد. كافي است همراه شما در اتاق زايمان دستهاي شما را به نوبت لمس كرده، مالش داده و ضرباتي نرم و آرام به آنها وارد كند: ابتدا پشت دست و سپس كف دست (از مُچ تا نوك انگشتان). او مي‌تواند با انگشتان خود دايره‌هايي كوچك در كف دست شما رسم كند و يا هر يك از انگشت‌هاي شما را به آرامي بكشد تا تنش آنها آرام شده و ريلكس شوند. اين روش روشي عاشقانه براي نزديك‌تر شدن به يكديگر است و زايمان شما را به تجربه‌اي خاص و استثنايي تبديل مي‌كند.

 

البته برخي از زنان ممكن است ماساژ را دوست نداشته باشند. اگر همراه شما در اتاق زايمان بسيار مشتاق باشد كه شما را ماساژ دهد ممكن است از ديدن اينكه شما ماساژ را دوست نداريد سرخورده شود. با اين حال برخي از خانم‌ها هنگامي كه انقباض‌هاي زايمان شروع مي‌شود به هيچ وجه نمي‌توانند تحمل كنند كه كسي آنها را لمس كند. اين انقباض‌ها آنقدر قوي و شديد هستند كه هر تحريك اضافه‌اي مي‌تواند واقعاً غير قابل تحمل شود. برخي ديگر از خانم‌ها آنقدر ماساژ را خوب و دلپذير مي‌بينند كه از همسر يا همراه‌هاي خود مي‌خواهند كه در پايان زايمان تا چند ساعت پشت آنها را بمالند و ماساژ دهند! كساني كه به عنوان همراه در اتاق زايمان حاضر مي‌شوند بايد از اين تفاوت‌ها آگاه بوده و متناسب با وضعيت فرد در حال زايمان واكنش نشان دهند.

 

اگر در كلاسهاي آمادگي براي زايمان شركت كرده باشيد تمام يا قسمتي از موارد فوق را در آنها به شما آموزش مي دهند و شما مي توانيد با همسر يا همراه خود قبل از فرا رسيدن زمان زايمان آنها را تمرين كنيد. به اين ترتيب شما و درك بيشتري از شرايط استرس و آرامش بدن شما خواهيد داشت و مسلما بهتر مي توانيد به فرآيند زايمان كمك كنيد.

منبع:نی نی سایت

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023